Պաշտպանության կողմի նմանատիպ վարքագիծն ակնհայտորեն պաշտպանական իրավունքի չարաշահման վկայությունն է. Դավթյան 06/01/2020   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստերը պարբերաբար հետաձգվում են՝ պաշտպանների միջնորդությունների պատճառով, ինչը պատճառ է դառնում դատաքննությունը չսկսելու համար։ Այս մասին ասել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը՝ հետաքրքրվելով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանից, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում դատախազությունը ողջամիտ ժամկետները պահպանելու համար։
Պատասխանելով հարցին՝ Դավթյանն ասաց, որ մոտ մեկ տարի է, ինչ քրեական գործը դատարանի վարույթում է և գրեթե ամեն կայացված դատական նիստին խափանման միջոցի փոփոխման մասին միջնորդություն է ներկայացվում պաշտպանների կողմից։
«Մենք ունենք վարույթ ընդունած դատարանի որոշում, որտեղ հստակ ասվում է, որ քննության ներկա փուլում առկա են ռիսկեր՝ ամբաստանյալի պատշաճ վարքագծի, հետևաբար կալանքը կիրառելի է »,- ասաց Դավթյանը՝ հավելելով, որ քանի դեռ դատաքննության փուլի անցում չի կատարվել, այդ ռիսկերի նվազման մասին խոսք գնալ չի կարող։
Դավթյանը նշեց, որ օրեր առաջ դատարանը հերթական դատական ակտում այդպես էլ ամրագրվել է, որ ժամանակը հոսել է, բայց դատավարական առումով փուլ չի փոխվել և ապացույցներ չեն հետազոտվել, այդ ռիսկերն առկա են։
«Պաշտպանության կողմի նմանատիպ վարքագիծն ակնհայտորեն պաշտպանական իրավունքի չարաշահման վկայությունն է»,- ասաց Դավթյանը՝ նշելով, որ դատարանն ունի բոլոր հիմքերն ապացույցների հետազոտման փուլին անցնելու համար։
14:25 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական ենթամշակույթին հարող անձանց բացահայտման հարցում խիստ և հետևողական ենք լինելու. Դավթյան
14:21 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՁեզ իրավապահ համակարգի 10 նվիրյալների մեջ տեսնու՞մ եք. Պատգամավորը՝ գլխավոր դատախազին
13:23 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆվազել է ոստիկանության կողմից վիճակագրությունը բարելավելու մղումով դեպքերը թաքցնելու արատավոր պրակտիկան.Դավթյան
17:23 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վանեցյանի՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված լինելու վերաբերյալ քրեական վարույթ չկա
16:42 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի և Արթուր Դանիելյանի միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքի գործը կքննի ՀՔԾ-ն
16:26 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը արձագանքել է Փաշինյանի խոսնակի հայտարարություններին
16:06 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ100 ֆորմալ տնտեսական սուբյեկտների գործունեությունը ղեկավարվել է 1-2 կետից. Արթուր Դավթյան

Поведение адвокатов является свидетельством злоупотребления правом на защиту - генпрокурор о деле Кочаряна 06/01/2020   16:15  |  Лента новостей
Судебные заседания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна периодически затягиваются из-за ходатайств стороны защиты и по причине которых разбирательство не начинается. Об этом заявил депутат от парламентской фракции правящего блока “Мой шаг” Андраник Кочаряна, поинтересовавшись у генерального прокурора Артура Давтяна о предпринимаемых надзорным ведомством шагах по соблюдению разумных сроков.
В ответ Давтян заявил, что уже год, как уголовное дело находится в производстве суда, и почти на каждом судебном заседания адвокаты подают ходатайство об изменении меры пресечения.
“У нас есть решение суда, где ясно указано наличие рисков на данном этапе следствия по поводу надлежащего поведения подсудимого, следовательно, арест применяем”, - сказал Давтян, добавив, что пока нет перехода к стадии судебного следствия, речи о снижении этих рисков быть не может.
По его словам, подобное поведение стороны защиты явно является свидетельством злоупотребления правом на защиту. Давтян указал, что у суда есть все основания для перехода к стадии исследования доказательств.