ՄԻԵԴ-ը սահմանել է, որ Սահմանադրության նորմերը եթե հղում են տրվում քրեական օրենսգրքի միջոցով պետք է լինեն հստակ և կանխատեսելի. Վարդևանյան 05/29/2020 15:17 | Մեկնաբանություն
ՄԻԵԴ-ը սահմանել է, որ Սահմանադրության նորմերը եթե հղում են տրվում քրեական օրենսգրքի միջոցով պետք է լինեն հստակ և կանխատեսելի, այդ թվում հանցակազմի տարրերի տեսանկյունից: Այդպիսի բլանեկտային նորմի ձևակերպումը չի կարող լինել այնպես, որ արարքի շրջանակը ընդլայնվի: Մեր դիրքորոշումը ևս մշտապես եղել է նրա մասին, որ 300.1-ը չունի այդ հստակությունը և կանխատեսելիությունը, այդ թվում արարքի շրջանակի մասով, և չի էլ կարող ունենալ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«Կարճ ներկայացնեմ ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի իմ գնահատմամբ որոշ ելակետերը.
1) ՄԻԵԴ-ը սահմանել է, որ Սահմանադրության նորմերը եթե հղում են տրվում քրեական օրենսգրքի միջոցով պետք է լինեն հստակ և կանխատեսելի, այդ թվում հանցակազմի տարրերի տեսանկյունից: Այդպիսի բլանեկտային նորմի ձևակերպումը չի կարող լինել այնպես, որ արարքի շրջանակը ընդլայնվի: Մեր դիրքորոշումը ևս մշտապես եղել է նրա մասին, որ 300.1-ը չունի այդ հստակությունը և կանխատեսելիությունը, այդ թվում արարքի շրջանակի մասով, և չի էլ կարող ունենալ:
2) 300.1-րդ հոդվածի բլանկետային նորմերը՝ Սահմանադրության հոդվածները, 2015 թվականին փոփոխության են ենթարկվել՝ հանրաքվեի միջոցով, փաստացի բացառելով դրա հստակությունը, կայունությունը և կանխատեսելիությունը 2008 թվականի ենթադրյալ արարքի մասով:
3) ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է, որ հետադարձ ուժի միասնական կանոն առկա չէ, սակայն Դատարանը միշտ կարևորություն է տվել ներպետական դատական պրակտիկային: ՄԻԵԴ-ը նշել է նաև, որ հանցակազմը խստացնող նորմերը չեն կարող ունենալ հետադարձ ուժ և այդ հարցին պետք է անդրադառնալ կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով: Բոլորս գիտենք և մենք դրա մասին հիշատակել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ առկա է ներպետական դատական պրակտիկա՝ 7-ի գործով, երբ 300.1-ը դիտարկվել է նոր հանցակազմ, ծանրացնող բնույթով և կիրառման ենթակա չի եղել:
Հետևաբար այս հարցում ևս ՄԻԵԴ-ը արձանագրել է այն, ինչի մասին բազմիցս արձանագրել ենք մենք: Մեր բոլոր դիրքորոշումները ներկայացրել ենք հենց կոնկրետացման սկզբունքից ելնելով, այդ թվում ՍԴ համապատասխան դիմումը:
4) ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ ՍԴ դիմումի 1-2 հարցերը որոնք վերաբերում էին իրավական որոշակիության սկզբունքի ընդհանուր մեկնաբանման հարցին, ընդհանուր էին ձևակերպված և առանձին չի պատասխանել: Սակայն ՄԻԵԴ-ը փաստացի անդրադարձ կատարել է դրանց 3-րդ հարցի շրջանակներում»,- գրել է Վարդևանյանը:

Адвокат прокомментировал консультативное заключение ЕСПЧ по делу Кочаряна 05/29/2020   16:03  |  Суд по делу второго президента РА
Европейский суд по правам человека установил, что конституционные нормы, если дается ссылка посредством Уголовного кодекса, должны быть четкими и предсказуемыми, в том числе с точки зрения элементов состава преступления. Об этом заявил адвокат Арам Вардеванян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Он отметил, что позиция защиты также всегда заключалась в том, статья 300.1  не обладают этой ясностью и предсказуемостью, в том числе в части, касающейся рамок деяния, и не может обладать.
Вардеванян, вкратце представил некоторые отправные, по его оценке, точки относительно консультативного заключения ЕСПЧ. Адвокат, в частности, отметил:
1)ЕСПЧ установил, что конституционные нормы, если дается ссылка посредством Уголовного кодекса, должны быть ясными и предсказуемыми, в том числе с точки зрения элементов состава преступления. Такая бланкетная норма не может быть сформулирована так, чтобы рамки деяния расширились. Позиция защиты также всегда заключалась в том, статья 300.1 не обладают этой ясностью и предсказуемостью, в том числе в части, касающейся рамок деяния, и не может обладать.
2)Бланкетные нормы статьи 300.1 – статьи Конституции претерпели изменения в 2015 году по итогам референдума, фактически исключив их четкость, стабильность и предсказуемость в части, касающейся предполагаемого деяния 2008 года.
3)ЕСПЧ констатировал отсутствие общего правила обратной силы, однако Суд всегда придавал важность внутригосударственной судебной практике. ЕСПЧ также указал, что нормы, ужесточающие состав преступления, не могут иметь обратной силы, и затрагивать этот вопрос следует, исходя из принципа конкретизации. Все мы знаем и мы об этом упоминали, что в Республике Армения уже есть внутригосударственная судебная практика по делу “Семи”, когда статья 300.1 рассматривалась как новый состав преступления с отягчающим характером и не подлежала применению.
Следовательно, и в этом вопросе ЕСПЧ констатировал то, что неоднократно констатировали  мы. Мы представляли все свои позиции, исходя из принципа конкретизации, в том числе и соответствующее обращение КС.
4)ЕСПЧ посчитал, что первые два вопроса в обращении КС, которые касались общего толкования принципа правовой определенности, были сформулированы в общем и отдельно не ответил. Однако ЕСПЧ фактически коснулся их в рамках третьего вопроса”.