Վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել Արմեն Թավադյանի կալանքը վերացնելու որոշման դեմ դատախազության բողոքը 05/29/2020 11:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Վճռաբեկ դատարանը մերժել է վարույթ ընդունել «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու մասին վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ դատախազության բողոքը: Տեղեկատվությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց Արմեն Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն Արմեն Թավադյանին մեղադրում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին կաշառելու համար, որ դատարանում սուտ ցուցմունք տա։ Նրա դեմ ցուցմունք է տվել Ռ.Քոչարյանի մեկ այլ ենթադրյալ աջակից՝ Վ.Մկրտչյանը, որը նախ ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել՝ Թավադյանի ձերբակալությունից հետո։
Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման հրապարակումից հետո Դատախազությունը հայտնեց դիրքորոշումը՝ դատական ակտը բողոքարկելու մասին, մինչդեռ՝ դատարանի որոշումը դեռևս չէր ստացել: Որոշումը ստանալուց հետո արդեն դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել վերաքննիչ դատարանի որոշումը և կրկին կալանավորել Թավադյանին: Հիմք է ընդունվել նախ՝ վիճարկվող դատական ակտը բացարկման ենթակա դատարանի կողմից կայացված լինելու հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ կայացված որոշումը որևէ կերպ պատճառաբանված չէ, անհիմն է և անօրինական: Մասնավորապես՝ չի բերվել որևէ պատճառաբանություն, թե ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան իրավական դիրքորոշմամբ արտահայտված՝ կազմակերպված խմբին բնորոշ հիմնական առանձնահատկություններից որի կամ որոնց վերաբերյալ է ապացույցը բացակայում: Հիմնավոր կասկածի գնահատման առումով ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դիրքորոշումը հակասում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածին, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի և ՄԻԵԴ-ի՝ մի քանի գործերով արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին: Բացի այդ՝ Դատախազությունը պնդում էր, որ առկա են Ա. Թավադյանին կալանքի տակ պահելու հիմքերը՝ մասնավորապես կապված ազատության մեջ մնալու պայմաններում նրա կողմից գործի քննությանը՝ քրեական դատավարության մասնակցող անձանց, այդ թվում նաև մյուս մեղադրյալի վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կանչով առանց հարգելի պատճառների չներկայանալու, ինչպես նաև գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու կամ կեղծելու ճանապարհով խոչընդոտելու, վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու բարձր հավանականության հետ:
Մայիսի 28-ին հայտնի դարձավ, որ Վճռաբեկ դատարանը մերժել է վարույթ ընդունել դատախազության բողոքը՝ ըստ էության հիմնավոր չհամարելով ներկայացված փաստարկները:

Кассационный суд Армении отказал в принятии к производству жалобы Прокуратуры на отмену ареста Армену Тавадяну 05/29/2020   12:08  |  Судебный репортаж
Кассационный суд Армении отказал в принятии к производству жалобу Прокуратуры на решение Апелляционного уголовного суда об отмене владельцу телекомпании “Пятый канала” Армену Тавадяну меры пресечения в виде заключения под стражу. Эту информацию в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” подтвердил его адвокат Ованнес Худоян.
Напомним, Специальная следственная служба Армении обвиняет в  подкупе одного из потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года для дачи ложных показаний в суде. Против него показания дал предполагаемый сторонник Кочаряна  - В. Мкртчян, который был сначала задержан, а потом был отпущен на свободу - после ареста Тавадяна.
Тавадян был арестован в декабре 2019 года, а 19 февраля 2020 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство следователя ССС о продлении срока содержания под стражей еще на два месяца, хотя предварительное следствие по делу близилось к концу.
Защита Тавадяна обжаловала решение в апелляционном порядке.
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна 11 марта отменил избранную в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу. В тот же день он вышел на свободу из УИУ “Ереван-Кентрон”.
Апелляционный суд констатировал отсутствие обоснованного подозрения в предъявленном ему обвинении.
После оглашения Апелялционным судом решения Прокураруа заявила о намерении обжаловать судебный акт, хотя еще не получила копии постановления суда. Получив решение суда, Прокураутра подала кассационную жалобу, требуя отменить постановление Апелляционного суда и вновь взять Тавадяна под стражу. За основание было принято то обстоятельство, что оспариваемый судебный акт был вынесен судом, подлежащим отводу, а также то, что вынесенное решение никак не мотивировано, является необоснованным и незаконным. В частности, не приведено ни одного довода по поводу того, относительно какой или каких высказанных в правовой позиции Кассационного суда РА характерных для организованной группы основных особенностей нет доказательства. В плане оценки основного подозрения позиция Кассационного уголовного суда противоречит статье 135 Уголовно-процессуального кодекса РА, а также правовым позициям, высказанным Кассационным судом и ЕСПЧ по ряду дел
Кроме того, Прокуратура настаивает на наличии оснований для содержания А. Тавадяна под стражей, в частности, связанных с высокой вероятностью оказания им в условиях его нахождения на свободе незаконного воздействия на расследование дела, участников уголовного судопроизводства, в том числе и остальных обвиняемых, неявки по вызову органа, осуществляющего уголовное производство, без уважительных причин, а также сокрытия значимых для дела материалов или воспрепятствования путем фальсификации и риска скрыться от следствия.
13:16 08/04/2020  |  Судебный репортажИзвестна дата первого судебного заседания по делу владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна
09:22 07/04/2020  |  Гражданское правоАрмен Тавадян подал в суд на главу Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна