Կարող ենք պնդել, որ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի արարքում որևէ կարգապահական խախտում չկա. Աթանեսյան 05/27/2020   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթի ընթացքում թույլ են տրվել դատավոր Ազարյանի իրավունքների մի շարք խախտումներ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը՝ նշելով, որ ավելի մանրամասն այդ մասին կբարձրաձայնի ավելի ուշ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել արդարադատության նախարարի կողմից՝ դեռեւս ապրիլին: Պատճառը «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստում հնչեցված գնահատականն է:
Այսօր՝ մայիսի 27-ին հայտնի դարձավ, որ դատավորին պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը ԲԴԽ-ն արդեն ստացել է։
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ միջնորդությունն իր էությամբ ունի կոպիտ ընթացակարգային խախտում, իսկ բուն նյութի համաձայն՝ կարող ենք պնդել, որ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի արարքում որևէ կարգապահական խախտում չկա։
Տիգրան Աթանեսյանը տեղեկացրեց, որ փաստաթղթերի փաթեթը երեկ է ստացել և այժմ նախնական ուսումնասիրություն է իրականացնում, բայց նշեց, որ խոսքը գնում է դատավորի մի արտահայտության մասին, որը մեկնաբանվել է որպես մասնակցող կողմի հանդեպ ոչ հարգալից վերաբերմունք, ինչը, փաստաբանի պնդմամբ, որևէ աղերս չունի իրականության հետ։
«Դա իրականության յուրովի և իրենց համար ցանկալի մեկնաբանություն է և ըստ էության վնաս է պատճառվում դատական իշխանության անկախությանը։ Ոչ թե Ալեքսանդր Ազարյանն է վնաս տվել դատարանների անկախությանը կամ հեղինակությանը, այլ հակառակը՝ թե՛ հաղորդում ներկայացնող ՀՔԾ պետ պարոն Խաչատրյանը, թե՛ ՀՀ արդարադատության նախարար Բադասյանը միասին՝ իրենց այս գործողությամբ, լրջորեն վնասում են Հայաստանի դատական իշխանության անկախությանը»,- ասաց Աթանեսյանը։
Անդրադառնալով ԲԴԽ-ին՝ Աթանեսյանը նշեց, որ միշտ օպտիմիստ է, Հայաստանում եղած բոլոր քաղաքական ռեժիմների օրոք միշտ օպտիմիստ է եղել և միշտ հավատացել է, որ անկախ օրվա իշխանության քմահաճույքի՝ նույնիսկ ամենածանր գործերով հնարավոր է հասնել արդարության։
Արձանագրենք, որ Ալեքսանդր Ազարյանը համարվում է լավագույն դատավորներից մեկը։ Նա երկու տարի շարունակ ճանաչվել է տարվա ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող դատավոր, իսկ 2020թ. մայիսի 27-ի դրությամբ՝ նա կրկին ունի ամենաբարձր վարկանիշը՝ 76 միավորով:
17:18 26/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՏիգրան Աթանեսյանի հաղորդման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործը Քննչական կոմիտեում վարույթ է ընդունվել
15:21 26/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի ընտանիքի անդամների նկատմամբ ոտնձգություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
12:41 23/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱթանեսյանի ընտանիքի վրա հարձակվողները սերտ կապեր ունեն իշխանությունների հետ
12:16 23/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու օր փաստաբանի ընտանիքի նկատմամբ ոտնձգություններ են եղել՝ փորձելով սադրել նրան
23:19 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱթանեսյանի տան վրա հարձակվել են ոչ թե ինչ-որ վիժվածքներ, այլ հենց Նիկոլն ու Աննան. Նարեկ Սամսոնյան
21:43 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների պալատը դատապարտում է Տիգրան Աթանեսյանի տան վրա կատարված հարձակումը. հայտարարություն
21:09 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀարձակվողները փորձել են պատուհանից հարվածել փաստաբանի 7-ամյա որդուն. Ռուբեն Մելիքյան
19:34 22/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀարձակում` փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի բնակարանի վրա.168.am
17:00 15/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս հաղորդումների իրավաբանական վախճանը պետք է լինի շատ արագ. Տիգրան Աթանեսյան

Адвокат заявляет об отсутствии в поступке судьи Александра Азаряна дисциплинарного нарушения 05/27/2020   16:38  |  Пресса
В ходе дисциплинарного производства в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армении Александра Азаряна допущен ряд нарушений прав судьи. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявил адвокат Тигран Атанесян, указав, что коснется этого вопроса позже.
Как уже ранее сообщило "ФактИнфо", дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного уголовного суда РА Александра Азаряна было возбуждено министром юстиции в апреле. Причиной возбуждения дисциплинарного производства стала озвученная оценка в ходе закрытого судебного заседания по вопросу о мере пресечения в отношении владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна.
Сегодня, 27 мая, стало известно, что ходатайство о привлечении судьи Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности уже поступило в Высший судебный совет.
В беседе с корреспондентом "ФактИнфо" адвокат Тигран Атанесян отметил, что ходатайство по своей сути заключает в себе грубое процедурное нарушение. Что касается самого материала, то, по словам адвоката, можно утверждать об отсутствии каких-либо дисциплинарных нарушений в поступке Александра Азаряна. Тигран Атанесян сообщил, что получил пакет документов накануне и в настоящее время занят его предварительным изучением, однако указал, что речь идет об одном высказывании судьи, которое было истолковано как неуважительное отношение к стороне-участнице, что, по утверждению адвоката, не имеет никакого отношения к действительности.
"Это своеобразная и предпочтительная для них интерпретация действительности и, по сути дела, наносит вред независимости судебной власти. Вред независимости или авторитету судов нанес не судья Александр Азарян, а напротив, независимости судебной власти Армении сообща своими действиями серьезно вредят как подавший заявление начальник Специальной следственной службы Хачатрян, так и министр юстиции РА Бадасян", - сказал Атанесян.
Коснувшись ВСС, Атанесян указал, что всегда настроен оптимистично. По его словам, он при всех властях Армении был оптимистом и всегда верил, что даже по самым сложным делам вне зависимости от капризов власть имущих можно добиться справедливости.
Отметим, что Александр Азарян считается одним и лучших судей. Он второй год подряд был признан судьей с самым высоким рейтингом, а по состоянию на 27-ое мая 2020 года у него вновь самый высокий рейтинг(76 баллов).