Կորոնավիրուսով հիվանդ 31-ամյա ծննդկանը՝ ծննդաբերությունից 5 օր անց մահացել է. մահվան պատճառն այլ է 05/25/2020 11:10 | Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսից մահացած պացիենտները եղել են 85-ամյա և 86-ամյա կանայք, իսկ տղամարդիկ եղել են՝ 61,69,67, 58 տարեկան և ունեցել են քրոնիկ հիվանդություններ։ Բացի այդ՝ նախորդ օրը արձանագրվել է մահվան 6 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով: Նման մահերից մեկը մայրական մահ է։ 31-ամյա կնոջ մոտ ծննդաբերությունից 5 օր անց, նախնական ախտորոշմամբ, զարգացել է թոքային զարկերակի թրոմբոէմբոլիա, ինչի հետևանքով կինը հանկարծամահ է եղել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱՆ մամյուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
«Մայիսի 25-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 7113 դեպք, որոնցից 3145-ն` առողջացած, 87-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 3842 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 51594 թեստավորում:
Այսպիսով` ունենք կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 452 նոր դեպք և 81 առողջացած։
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 85 (կին), 61 (տղամարդ), 58 (տղամարդ), 69 (տղամարդ), 86 (կին), 67 (տղամարդ) տարեկան և ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:
Նախորդ օրը արձանագրվել է մահվան 6 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով: Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 39 է:
Նշենք, որ այլ պատճառով մահերից մեկը, ցավոք, մայրական մահ է։ 31-ամյա կնոջ մոտ ծննդաբերությունից 5 օր անց, նախնական ախտորոշմամբ, զարգացել է թոքային զարկերակի թրոմբոէմբոլիա, ինչի հետևանքով կինը հանկարծամահ է եղել։ Մահվան վերջնական պատճառը պարզ կլինի դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո։ Նշենք, որ սա այս տարվա մայրական մահվան առաջին դեպքն է»,- գրել է Նիկողոսյանը։

В Армении скончалась 31-летняя роженица: в Минздраве рассказали об умерших пациентах с коронавирусом 05/25/2020   11:28  |  Коронавирус
За сутки в Армении зарегистрировано шесть смертей от коронавируса нового типа. Скончались две женщины и четверо мужчин. Об этом сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Армении.
"От коронавируса умерли две женщины 85 и 86 лет и  четверо мужчин 61 года, 69 лет, 67 лет и 58 лет. У всех были хронические заболевания", - сообэили в ведомстве.
Кроме того, как сообщили в Минздраве, еще шесть человек с подтвержденным коронавирусом скончались от других болезней. Один из таких случаев  - 31-летняя женщина, которая родила пять дней назад. По предварительному диагнозу, у нее развилась тромбоэмболия легочной артерии, в результате чего она скоропостижно скончалась.
По данным на утро 25 мая, число заразившихся коронавирусом за сутки в Армении увеличилось на 452, шестеро пациентов скончались. По последним данным, всего в стране подтверждено 7113 случаев инфицирования COVID-19.
Фактически на лечении находятся 3842 пациента. Всего к этому моменту выздоровели 3145 человек, 87 пациентов скончались. Еще 39 пациентов с коронавирусной инфекцией умерли от других болезней.