Նիկոլ Փաշինյանը և Արայիկ Հարությունյանը բանկային համակարգի ներկայացուցիչների հետ քննարկել են համագործակցության ընդլայնմանը և տնտեսության խթանմանը վերաբերող հարցեր 05/22/2020 13:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտում հանդիպում են ունեցել ՀՀ և ԱՀ բանկային համակարգերի ներկայացուցիչների հետ` Կենտրոնական բանկերի ղեկավարների գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին այս ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու համար: «Ցանկալի է ոչ թե շարունակել, այլ ավելի ակտիվացնել համագործակցությունը, քանի որ առաջիկայում նախատեսում ենք զարգացման շատ ավելի մեծ տեմպեր ապահովել, իսկ միայն երկու կառավարությունների ֆինանսական միջոցները թույլ չեն տա դա անել: Պետք է լինելու ավելի հավակնոտ ծրագրեր իրականացնել»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Շնորհակալ եմ հարգելի պարոն նախագահ: Շատ կարևոր է արձանագրել, որ վերջին 10 տարվա ընթացքում Արցախում բանկային համակարգի բավականին լուրջ զարգացում է արձանագրվել, որն էական նշանակություն է ունեցել Արցախի տնտեսական հաջողությունների համար: Տնտեսական այն հավակնությունները, որ ունենք համատեղ, հնարավոր չի լինի իրագործել, եթե այդ բովանդակությունն ընկալված չլինի բանկային համակարգի կողմից: Ինչ որ առումով այդ բովանդակությունը պետք է համատեղ ձևավորվի: Հակաճգնաժամային այս ժամանակաշրջանում նաև դրա փորձը կիրառում ենք, երբ կառավարության, բանկային համակարգի ու խորհրդարանի ներկայացուցիչները մի սեղանի շուրջ նստած քննարկում են գյուղատնտեսության զարգացման, ճգնաժամը հաղթահարելու, սոցիալական խնդիրները լուծելու հարցեր: Սա իսկապես արդյունավետ կարող է լինել և սա պետք է դիտարկել ոչ թե առանձին վերցրած հանդիպում, այլ խոսակցություն, որն անընդհատ պետք է շարունակվի»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ֆինանսական, բանկային համակարգերի համագործակցության ընդլայնմանը, Արցախում հայաստանյան բանկերի գործունեության խթանմանը, բիզնես ծրագրերի ֆինանսանավորման ակտիվացմանը, տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում` գյուղատնտեսության, ներդրումային նախագծերի ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցեր:
Բանկային համակարգի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել ականջալուր լինել Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների նախաձեռնություններին և առավել ընդլայնված կերպով ներգրավվել ծրագրերի իրականացմանը` շուկայի համար ապահովելով ավելի մեծ ու ցածր տոկոսադրույքներով միջոցներ:

Никол Пашинян и Араик Арутюнян заявили о необходимости реализации амбициозных проектов 05/22/2020   15:52  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и новоизбранный президент Республики Арцах Араик Арутюнян в Степанакерте встретились с представителями банковских систем Республики Армения и Республики Арцах во главе с руководителями Центральных банков. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Араик Арутюнян приветствовал присутствующих и поблагодарил премьер-министра Республики Армения за организацию встречи в таком формате. “Желательно не продолжать, а активизировать сотрудничество, поскольку в ближайшее время мы планируем обеспечить гораздо большие темпы развития, а финансовые средства только двух правительств не позволят этого сделать. Нужно будет реализовать более амбициозные программы”, - отметил Араик Арутюнян.
“Благодарю, уважаемый господин президент. Важно констатировать, что в течение последних 10 лет в Арцахе заметно довольно серьезное развитие банковской системы, что возымело существенное значение на экономических успехах Арцаха. Те экономические амбиции, которые есть у нас, невозможно будет реализовать, если это содержание не будет воспринято банковской системой. В каком-то смысле это содержание должно формироваться совместно. В этот антикризисный период мы также применяем такой опыт, когда представители правительства, банковской системы и парламента за одним столом обсуждают вопросы развития сельского хозяйства, преодоления кризиса, решения социальных проблем. Это действительно может быть продуктивным, и это нужно рассматривать не как отдельно взятую встречу, а разговор, который постоянно должен продолжаться”, - отметил премьер-министр Пашинян.
Затем в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся расширения сотрудничества финансовых и банковских систем, стимулирования деятельности армянских банков в Арцахе, активизации финансирования бизнес-программ, финансирования инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, в том числе в сфере сельского хозяйства.
Представители банковской системы выразили готовность рассматривать инициативы правительств Армении и Арцаха и шире вовлечься в реализацию программ, обеспечивая рынкам больше средств с более низкими процентными ставками.
15:30 22/05/2020  |  Лента новостейПашинян констатировал наличие всех предпосылок для эффективного сотрудничества между властями Армении и Арцаха
17:25 21/05/2020  |  Лента новостейНикол Пашинян прибыл в Степанакерт
09:48 21/05/2020  |  Лента новостейПашинян поедет на инаугурацию нового президента Арцаха Араика Арутюняна
10:33 05/02/2020  |  КомментарийПашинян напомнил о предложенных им во время выступления в Степанакерте шести консенсусах