Հայաստանում հնարավոր է կորոնավիրուսից բուժված անձանց արյունը փորձնական օգտագործվի վարակակրին բուժելու համար 05/22/2020   15:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում կորոնավիրուսով կրկնավարակի դեպք չի արձանագրվել։ Այսօր Հանրային խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Համաշխարհային ակադեմիական հանրույթն աստիճանաբար հակվում է այն մտքին, որ կրկնավարակները կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր չեն և մարդն առաջին վարակումից հետո առաջիկա ամիսների ընթացքում չի կարող կրկին վարակվել կորոնավիրուսով։ Իհարկե, դա չի նշանակում, որ երկու-երեք տարի հետո չես վարակվի նորից, որովհետև սուր շնչառական վարակներն երկարատև իմունիտետ չեն առաջացնում»,-ասել է Թորոսյանը։
Հարցին, արդյոք կորոնավիրուսից բուժված անձանց արյունը կարելի է օգտագործել վարակակրին բուժելու համար, նա պատասխանեց. «Մենք քննարկում ենք այդ տարբերակը, բայց այս առումով նույնպես չկա ապացուցողական ճշգրտված բազա, որ դա միանշանակ օգնում է պացիենտներին։ Դա բավականին բարդ և վտանգավոր պրոցես է, բայց մեր հիվանդանոցներից Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչում զարգացնում ենք արյան ծառայությունը, որպեսզի սկսենք դա փորձնական եղանակով կիրառել»,-հայտնել է նախարարը։
14:23 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ13 բժշկական կենտրոնի շինարարություն է սկսվելու. Արսեն Թորոսյան
13:59 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱպացուցվել է՝ դիմակի տոտալ կրումը ընդհանուր իջեցնում է հիվանդացությունն ու դրա տարածումը. Արսեն Թորոսյան
13:06 22/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի հակահամաճարակային համակարգը շատ ավելի ուժեղ է, քան հարևան Վրաստանինը. Թորոսյանը՝ Վրաստանում կորոնավիրուսի փոքր թվերի մասին

Торосяна спросили о возможности использования крови переболевших COVID-19 для лечения пациентов в Армении 05/22/2020   16:22  |  Коронавирус
Повторных случаев заражения коронавирусом в Армении не зафиксировано. Об этом сегодня в ходе заседания Общественного совета заявил министр здравоохранения Армени Арсен Торосян.
“Мировое академическое сообщество постепенно склоняется к той мысли, что повторные случаи инфицирования за короткий период невозможны. Человек после первичного заражения не может в ближайшие несколько месяцев заразиться коронавирусом. Конечно, это не означает, что через два-три года исчезнет риск повторного заражения, потому что острые респираторные вирусные инфекции не формируют длительного иммунитета”, - пояснил Торосян.
На вопрос о том, можно ли использовать кровь переболевших коронавирусом для лечения инфицированных, министр заявил: ”Мы рассматриваем этот вариант, но и относительно этого нет достоверной базы доказательств ее однозначной пользы для пациентов. Это довольно сложный и опасный процесс, но мы в медцентре “Сурб Григор Лусаворич” развиваем службу крови, чтобы начать применять это экспериментальным путем”, -  заявил министр.