Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է Արման Թաթոյանի խոսքերը և հնչեցրել է քաղաքական հայտարարություններ․ ՄԻՊ 05/22/2020 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է Արման Թաթոյանի խոսքերը և հնչեցրել է քաղաքական հայտարարություններ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«ՀՀ ազգային ժողովում 2019 թվականի հաղորդումը ներկայացնելիս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ մարդու իրավունքներն ունեն համընդհանուր բնույթ և Արցախում ապրող հայերի՝ երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ՝ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից կամ քաղաքական որևէ այլ գործոնից: Սա հանրահայտ գաղափար է, որ բխում է status neutral միջազգային իրավապաշտպան սկզբունքից:
Դրանից բացի, խորհրդարանի պատգամավորներից մեկի հարցին այն մասին, թե արդյոք Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը տեսնում է համագործակցության եզրեր ադրբեջանական Օմբուդսմանի հետ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցրերով, Արման Թաթոյանը պատասխանել է, որ դեռ առիթ չի ունեցել հանդիպելու հարևան երկրի նոր Օմբուդսմանին, սակայն միջազգային հանդիպումների շրջանակում առիթը լինելու դեպքում պատրաստ է հանդիպել իր գործընկերոջը: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահայտել է դիրքորոշում հանդիպման պատրաստակամության մասին: Դրանից բացի, Պաշտպանը նաև ընդգծել է, որ կարծում է, որ ճիշտ կլինի, եթե Արցախում բնակվող հայերի իրավունքներին առնչվող միջազգային քննարկումներին մասնակից դարձվեն նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և քաղաքացիական հասարակությունը:
Ելույթից անմիջապես հետո Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, այսինքն՝ Օմբուդսմանը, հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ, որն ուղեկցվել է Մարդու իրավունքների հաստատության ղեկավարին ակնհայտորեն ոչ բնորոշ, այդ թվում՝ քաղաքական բնույթի մեկնաբանություններով՝ մեջբերումներ անելով իր երկրի քաղաքական իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումներից և անգամ հարցը դիտարկելով Արցախի հարցի քաղաքական լուծմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության տեսանկյունից, օգտագործելով ագրեսիա ու ատելություն գեներացնող արտահայտություններ:
Ավելին, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի այս մեկնաբանություններն ուղեկցվել են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված հրապարակային վիրավորանքներով՝ նշելով, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը «պրիմիտիվ մեթոդներով իրավական հարցերը վերածել է քաղաքական մանիպուլյացիաների օբյեկտների և կազմակերպել է էժանագին շոու»:
Դրանից հետո Ադրբեջանի Օմբուդսմանը առաջ է քաշել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ հանդիպման քաղաքական նախապայման՝ նշելով, որ «Հայաստանի մարդու իրավունքների օմբուդսմենի հետ բանակցություններ անցկացնել հնարավոր կլինի միայն օկուպացիայի փաստի վերացումից հետո»:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ստիպված է արձագանքում ադրբեջանական Օմբուդսմանի այս քաղաքական և վիրավորական հայտարարություններին, որպեսզի թույլ չտրվի իր արտահայտությունների ու դիրքորոշման ակնհայտ աղավաղում, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներին չներկայացվեն կեղծ տեղեկություններ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ցավում է, որ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարն անում է քաղաքական բնույթի հայտարարություններ: Սակայն մենք ձեռնպահ ենք մնում քաղաքական հայտարարությունների գնահատական տալուց՝ հաշվի առնելով, որ այն հարիր չէ մարդու իրավունքների հաստատությանը: Ափսոսում ենք, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը երկու կառույցների միջև շփումների կամ քննարկումների համար առաջադրում է քաղաքական նախապայմաններ՝ ակնհայտորեն հետևելով այն քաղաքական գծին, որը իրականացնում են Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունները։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հույս ուներ, որ Ադրբեջանի նոր Օմբուդսմանը կարող էր որդեգրել մարդու իրավունքների միջազգային հանրաճանաչ սկզբունքների և չափանիշների կիրառմամբ համագործակցության նոր մոտեցումներ, սակայն քաղաքական պաշտոնական քարոզչությունից որևէ տառով չտարբերվող դիրքորոշմամբ հանդես գալը ցույց է տալիս, որ այդ հարցում փոփոխություն չկա:
Օմբուդսմանների և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեության հիմնարար սկզբունքներից է ապաքաղաքական աշխատանքը։ Այդ համագործակցությունը պայմանավորված է մարդու իրավունքները արդյունավետ պաշտպանելու անհրաժեշտությամբ՝ անկախ քաղաքական գործոններից։ Ուստի, մարդու իրավունքների օրակարգի ձևավորման ու ապահովման հարցում մարդու իրավունքների անկախ հաստատությունների միջև համագործակցության համար չպետք է լինեն քաղաքական նախապայմաններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ունիվերսալ բնույթ ունի, հետևաբար՝ Արցախում բնակվող մարդու իրավունքների երաշխավորումն ու պաշտպանությունը չպետք է կախվածության մեջ դրվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակի շուրջ առկա անհամաձայնություններից։
Արցախում էլ են ապրում երեխաներ, կանայք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, և չի կարելի զրկել նրանց իրավական պաշտպանությունից, ինչը կհակասի մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքներին։ Մարդու իրավունքների պաշտպանության նման հարցեր քննարկելիս անփոխարինելի է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի լիարժեք ներգրավումը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը, քանի որ մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը չեն կարող կապված լինել քաղաքական որևէ գործոնի հետ։

Омбудсмен Азербайджана исказила слова Армана Татояна и озвучила политические заявления - ЗПЧ 05/22/2020   13:04  |  Лента новостей
Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян распространил заявление, отреагировав на высказывания омбудсмена Азербайджана. В заявлении говорится:
"В ходе представления в Национальном Собрании Армении доклада за 2019 год Защитник прав человека РА зафиксировал, что права человека носят всеобщий характер, и права проживающих в Арцахе армян – детей, женщин, лиц с инвалидностью, должны быть защищены вне зависимости от политического статуса территории или иного политического фактора. Это известная идея, которая исходит из принципа международного принципа прав человека – status neutral.
Кроме этого, на вопрос одного из депутатов парламента о том, действительно ли Защитник прав человека Армении видит возможности сотрудничества с омбудсменом Азербайджана по вопросам защиты прав человека, А. Татоян ответил, что у него до сих пор не было повода встретиться с новым омбудсменом соседней страны, однако в рамках международных встреч при такой возможности он готов встретиться со своим азербайджанским коллегой. Иными словами, омбудсмен Республики Армения выразил позицию о готовности встретиться. Кроме этого, омбудсмен также подчеркнул, что полагает, что было бы правильным, если бы в международных обсуждениях, касающихся прав проживающих в Арцахе армян, участвовал также Защитник прав человека Арцаха и представители гражданского общества.
Непосредственно после выступления Уполномоченный по правам человека Азербайджана (омбудсмен) выступил с официальным заявлением, которое сопровождалось откровенно не характерными для руководителя учреждения по Защите прав человека комментариями, в том числе, комментариями политического характера, цитируя официальную позицию политических властей и даже рассматривая вопрос с точки зрения деятельности Минской группы ОБСЕ, занимающейся политическим решением карабахского вопроса, употребляя выражения, генерирующие агрессию и ненависть. Более того, данные комментарии Уполномоченного по правам человека Азербайджана сопровождались публичными оскорблениями в адрес Защитника прав человека Армении с указанием того, что Омбудсмен Армении “примитивными методами превратил правовые вопросы в объекты политических манипуляций и организовал дешевое шоу”.
После этого Омбудсмен Азербайджана выдвинул политическое предусловие встречи с Защитником прав человека в Армении, отметив: “После устранения факта оккупации мы можем провести переговоры с омбудсменом Армении”.
Защитник прав человека Армении вынужденно реагирует на эти политические и оскорбительные заявления омбудсмена Азербайджана, чтобы не допустить очевидного искажения своих высказываний и позиции, в том числе для того, чтобы международным партнерам не предоставлялись ложные сведения.
Защитник прав человека Армении сожалеет, что омбудсмен Азербайджана выступает с заявлениями политического характера. Однако мы воздерживаемся от дачи оценок политическим заявлениям, с учетом того, что это не подобает учреждениям по защите прав человека. Выражаем сожаление, что Уполномоченный по правам человека Азербайджана выдвигает политические предусловия для контактов или проведения обсуждений между двумя структурами, очевидно следя за той политической линией, которую проводят политические власти Азербайджана.
Защитник прав человека Армении надеялся, что новый омбудсмен Азербайджана мог бы принять новые подходы сотрудничества с применением известных международных принципов и стандартов в сфере прав человека, однако, выступление с позиции не отличающейся ни на одну букву от официальной политической пропаганды, демонстрирует, что в этом вопросе нет каких-либо изменений.
Одним из основополагающих принципов деятельности омбудсменов и национальных учреждений по правам человека является аполитическая деятельность. Это сотрудничество обусловлено необходимостью эффективной защиты прав человека вне зависимости от политических факторов. Посему для сотрудничества между независимыми учреждениями в вопросе формирования и обеспечения повестки прав человека не должно быть политических предусловий.
Защита прав человека носит универсальный характер, следовательно, гарантирование и защита прав людей, проживающих в Арцахе, не должны зависеть от разногласий вокруг политического статуса Арцаха.
В Арцахе также проживают дети, женщины, лица с инвалидностью, и нельзя лишать их правовой защиты, что будет противоречить международным принципам защиты прав человека. При обсуждении подобных вопросов защиты прав человека незаменимо полноценное участие Защитника прав человека Арцаха и представителей гражданского общества, поскольку вопросы прав человека не могут быть связаны с каким-либо политическим фактором”, – говорится в заявлении омбудсмена РА.