Այլևս անշրջելի իրողություն է, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է. Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը 05/21/2020   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Արցախի Հանրապետությունում սկսվում է պետականաշինության հերթական փուլը։
Իր պարտականություններն է ստանձնում Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Այսօր նաև իր առաջին նիստն է գումարել Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովը։
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահին և նորընտիր պատգամավորներին ևս մեկ անգամ շնորհավորելուց առաջ նախ ցանկանում եմ շնորհավորանքներս հղել Արցախի քաղաքացիներին՝ ժողովրդավարության հերթական հաղթանակի համար, հաղթանակ, որը ինքնիշխան պետականության ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է։
Այլևս անշրջելի իրողություն է, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է։ Փաստացի գտնվելով չավարտված պատերազմի մեջ՝ նա վերստին ապացուցում է, որ ունակ է յոթերորդ անգամ կազմակերպել խորհրդարանական և վեցերորդ անգամ՝ նախագահական ընտրություններ։ Դրանով իսկ ամեն անգամ ավելի ու ավելի են ամրապնդվում պետական և ժողովրդավարական ինստիտուտներն Արցախում։
Արցախի քաղաքացիների հետ միասին դրանց կայացման մեջ մեծ ներդրում ունի այսօր իր նախագահական լիազորություններն ավարտող Արցախի Հանրապետության երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը։ Առանձնակի շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նրան։ 2007 թվականից ստանձնելով Արցախի նախագահի պաշտոնը՝ նա պետական պատասխանատու գործչին հարիր և արցախցուն բնորոշ կամային հատկություններով արժանապատվորեն առաջնորդեց Արցախի Հանրապետությունը։ Հուսով եմ, որ պարոն Սահակյանը կշարունակի մասնակցությունն Արցախի հզորացման գործին՝ իր փորձն ու գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերնդին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև արցախյան բոլոր պետական ինստիտուտների ներկայացուցիչներին՝ իրենց աշխատանքի ու ներդրած ջանքի համար:
Շնորհավորանքներս եմ հղում Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Վստահ եմ, որ նախագահ Հարությունյանն ամեն ինչ կանի՝ հանուն Արցախի անվտանգության և տնտեսական հզորացման։ Համոզված եմ, որ նրա կողմից ձևավորվելիք նոր կառավարությունը կլինի համերաշխության կառավարություն, որի քաղաքականությունը հնարավորություն կտա համատեղ ջանքերով և միասնականորեն ամրապնդել Արցախի Հանրապետությունը։ Արցախը միշտ ունի բոլորի ու յուրաքանչյուրիս սատարման կարիքը։ Արցախի շենացման ճանապարհին մենք միասին ենք լինելու։
Շնորհավորում եմ այն քաղաքական միավորներին, որոնք կազմեցին Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովը՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինք, «Միասնական հայրենիք կուսակցություն», «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ և Արցախի «ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություններով։ Հուսով եմ՝ շարունակելով արցախյան քաղաքական կյանքի և օրենսդիր իշխանության լավագույն մշակույթը, նրանք կզարգացնեն այն՝ հանուն Արցախի զարգացման համագործակցելով նաև արտախորհրդարանական ուժերի հետ։
28 տարի առաջ գրեթե այս օրերին արցախյան պատերազմում տեղի ունեցավ Շուշիի ազատագրումից հետո ևս մեկ բեկումնային իրադարձություն։ 1992թ. մայիսի 18-ին հայկական ուժերը հուժկու հարվածով ազատագրեցին Բերձորը: Բացվեց Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը, և ճեղքվեց Արցախի շրջափակման օղակը։ Այսօր, Արցախում շարունակվող պետական շինարարության գործընթացի հերթական փուլը նաև հարգանքի տուրք է ինչպես այդ ռազմական գործողության, այնպես էլ արցախյան ողջ ազատամարտի ընթացքում իրենց կյանքը նվիրաբերած հերոսների հիշատակին։
Այս օրը ևս մեկ առհավատչյա է, որ Արցախի Հանրապետության ընթացքն անբեկանելի է։
Աստված պահապան Հայաստանին, Արցախին և ողջ հայությանը։
18:09 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ է նախաձեռնել քաղաքական ուժերի, հանրային սեկտորի ներկայացուցիչների և մասնագետների հետ
17:45 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է «1994 թվականի սեպտեմբերի 9-ի Եվրասիական արտոնագրային կոնվենցիային կից «Արդյունաբերական նմուշների պահպանության մասին»» արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքը
17:32 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է մի շարք օրենքներ
17:25 19/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահը ստորագրել է «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը
17:23 19/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է մի շարք օրենքներ
10:38 18/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին՝ ծննդյան տարեդարձի առթիվ
11:43 16/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼիլիթ Թութխալյանը նշանակվել է ՀՀ նախագահի ռեֆերենտ
16:26 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ցանկանում է երկիրը դարձնել արհեստական բանականության ոլորտում առաջատար. իտալական Rai-Radiotelevisione Italiana-ն ծավալուն հաղորդում է պատրաստել Հայաստանի մասին

Президент Армении: отныне необратимая реальность, что Республика Арцах – состоявшееся государство 05/21/2020   12:45  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян выступил с заявлением в преддверии инаугурации новоизбранного президента Республики Арцах Араика Арутюняна и по случаю начала работы парламента Арцаха седьмого созыва. Текст заявления приводит пресс-служба президента.
Сегодня в Республике Арцах начинается очередной этап государственного строительства.
Приступает к выполнению своих обязанностей избранный президент Арцаха Араик Арутюнян.
Сегодня также своё первое заседание проведёт Национальное Собрание Республики Арцах 7-го созыва.
Прежде чем ещё раз поздравить избранного президента и избранных депутатов Республики Арцах, хочу адресовать гражданам Арцаха поздравления с очередной победой демократии, победой, которая является ещё одним шагом, направленным на укрепление суверенной государственности.
Отныне необратимая реальность, что Республика Арцах – состоявшееся государство. Фактически находясь в состоянии незавершённой войны, Арцах вновь доказывает, что способен в седьмой раз организовать парламентские и в шестой раз – президентские выборы. Тем самым каждый раз всё более и более укрепляются государственные и демократические институты в Арцахе.
В их становление вместе с гражданами Арцаха большой вклад внёс завершающий сегодня свои президентские полномочия третий президент Республики Арцах Бако Саакян. Хочу выразить ему особую благодарность. С 2007 года приняв должность Президента Арцаха, он с подобающими ответственному государственному деятелю и присущими арцахцу волевыми качествами достойно возглавлял Республику Арцах. Надеюсь, что господин Саакян продолжит участие в деле укрепления Арцаха, передавая свои опыт и знания молодому поколению.
Выражаю благодарность также представителям всех арцахских государственных институтов за их труд и приложенные усилия.
Шлю свои поздравления избранному президенту Арцаха Араику Арутюняну. Уверен, что президент Арутюнян сделает всё во имя безопасности и экономического укрепления Арцаха. Я убеждён, что формируемое им правительство будет правительством согласия, политика которого даст возможность совместными усилиями и сообща укреплять Республику Арцах. Арцах всегда нуждается в поддержке всех и каждого из нас. На пути благоустройства Арцаха мы будем вместе.
Поздравляю те политические единицы, которые составили Национальное Собрание Республики Арцах 7-го созыва фракциями блока «Свободная Родина – ОГА», партии «Единая Родина», партии «Справедливость», партии «АРФ Дашнакцутюн» и Демократической партии Арцаха. Надеюсь, продолжая лучшую культуру арцахской политической жизни и законодательной власти, они разовьют её, во имя развития Арцаха сотрудничая также с внепарламентскими силами.
28 лет назад почти в эти дни в арцахской войне после освобождения Шуши произошло ещё одно переломное событие. 18 Мая 1992 года армянские силы мощным ударом освободили Бердзор. Открылась связывающая Арцах с Арменией дорога жизни, и было прорвано кольцо блокады Арцаха. Сегодня очередной этап процесса продолжающегося в Арцахе государственного строительства также является данью уважения как этой боевой операции, так и памяти героев, отдавших свои жизни в течение всей арцахской освободительной борьбы.