ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունն Արցախի նորընտրի նախագահի՝ Շուշիում կայանալիք երդմնակալության վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից արված հայտարարությանը 05/21/2020   14:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարկ եմ համարում նշել, որ պատերազմի սպառնալիքները և ռազմատենչ կեցվածքը՝ լինեն դրանք հայտարարությունների, թե միջազգային հաձնառությունների խախտմամբ անցկացվող լայնամասշտաբ զորավարժությունների տեսքով, Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման ավանդական բաղադրիչներն են, որոնք որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ ղարաբաղյան հիմնահարցում հայկական կողմերի դիրքորոշումների և Արցախում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների վրա: Այնուհանդերձ, դրանք միանշանակորեն վնասում են խաղաղության նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, որն անհրաժեշտ է բովանդակային հարցերի դիտարկման համար: Հայաստանը հավատարիմ է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Արցախի ժողովրդին ժողովրդավարական գործընթացների արդյունքում իշխանություն ձևավորելու կապակցությամբ՝ ցանկանում ենք վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի սերտորեն համագործակցել խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող նոր իշխանությունների հետ և այդ համատեքստում հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը՝ առանց որևէ սահմանափակման:
09:20 05/03/2020  |  ՄամուլԻմ գործելաոճն այլ է». Ինչպես է արձագանքել ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը՝ Մարիա Զախարովային. «Հրապարակ»
15:43 03/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը Թուրքիայի ԱԳ նախարար՝ ԼՂ խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությանը
10:16 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանն Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ հարցին

Деструктивная позиция Азербайджана никоим образом не может повлиять на демократические процессы в Арцахе – МИД Армении 05/21/2020   16:23  |  Лента новостей
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявление МИД Азербайджана о предстоящей церемонии инаугурации новоизбранного президента Арцаха в Шуши. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
“Считаю необходимым отметить, что угрозы войны и воинственное поведение, будь то в форме заявлений или широкомасштабных военных учений проводимых в нарушение международных обязательств, являются традиционными компонентами неконструктивной позиции Азербайджана, которые никоим образом не могут повлиять на позиции армянских сторон в нагорно-карабахском конфликте и на демократические процессы в Арцахе”, - заявила пресс-секретарь МИД Армении.
Тем не менее, как указала Нагдалян, они однозначно наносят ущерб формированию среды, способствующей миру, необходимой для рассмотрения субстантивных вопросов.
Она отметила, что Армения привержена исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
"Вновь поздравляя народ Арцаха с формированием правительства посредством демократических процессов, мы хотели бы подтвердить, что Республика Армения будет продолжать тесно сотрудничать с новыми властями, представляющими народ Арцаха в мирном процессе, и в этом контексте последовательно поддерживать реализацию права народа Арцаха на самоопределение без каких-либо ограничений”, - отметила Нагдалян.
12:45 21/05/2020  |  Лента новостейПрезидент Армении: отныне необратимая реальность, что Республика Арцах – состоявшееся государство