Դավիթ Գրիգորյանի գործն ուղարկվել է դատարան 05/20/2020   17:37  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանն ասաց, որ դատախազությունը հաստատել է Դավիթ Գրիգորյանի գործով մեղադրական եզրակացությունն ու այն ուղարկել դատարան։ Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ին ՀՔԾ-ն հայտարարել էր գործի նախաքննության ավարտի մասին։
Նշենք, որ Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը մայիսի 18-ի որոշմամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը։ Այդպիսի միջնորդությամբ դատարանում հանդես էին եկել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահները, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։
Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար։ Նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են։
13:07 15/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի գործը դատավարական հեռանկար չի կարող ունենալ. պաշտպան
11:50 15/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
14:34 07/02/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի պաշտպանը կարծում է՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը պարտավորեցնող կլինի առաջին ատյանի դատարանի համար
16:12 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քաղաքական–քրեական գործ է հարուցված քաղաքական դրդապատճառներով` քաղաքական ցուցումով եւ այն կարճվելու է նույն ցուցումով. Երվանդ Վարոսյան
14:52 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ չեն կատարվում, բայց ժամկետը երկարացվել է

Дело в отношении судьи Давида Григоряна дошло до суда 05/20/2020   17:59  |  Судебный репортаж
Как сообщила в беседе с “ФактИнфо” глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян, Прокуратура утвердила обвинительное заключение по делу Давида Григоряна и направила его в суд.
Напомним, 15 мая Специальная следственная служба сообщила о завершении предварительного следствия по делу.
Отметим, что Давид Григорян – это тот судья, который решением от 18 мая освободил второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. А 20 мая он принял решение о приостановлении производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд.
Давиду Григоряну было предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 314(“Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов”) Уголовного кодекса РА. Его полномочия приостановлены.