Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հանդիպմանը 05/19/2020 11:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 18-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի Եվրոպայի և Եվրասիայի տարածաշրջանային խմբի օնլայն հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված կառավարությունների և բիզնեսների ռազմավարությունները, գլոբալ և տարածաշրջանային արժեշղթաներում առկա մարտահրավերները և հնարավոր լուծումները:
Իր խոսքում փոխվարչապետը նշել է, որ բոլոր երկրները դիմագրավում են հանրային առողջության ճգնաժամի և կորոնավիրուսը դեռևս երկար ժամանակ խնդիր է լինելու: Ներկայացնելով ճգնաժամը հաղթահարելու Հայաստանի ռազմավարությունը՝ նա նշել է, որ մտցված սահմանափակումների ռեժիմը հնարավորություն է տվել ժամանակ շահել և ադապտացվել իրավիճակին, մեծացնել առողջապահական համակարգի կարողությունները: Հաջորդիվ, կառավարությունը անհրաժեշտ նախապատրաստություններից հետո մեղմացրել է սահմանափակումները՝ միաժամանակ սահմանելով նոր իրավիճակում տնտեսության ու հասարակության վարքագծի ու գործունեության պարտադիր կանոններ և ուղենիշներ:
Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ ճգնաժամային այս շրջանը նաև խթան է կարևոր բարեփոխումներ իրականացնելու համար, հատկապես թվայնացման ոլորտում: Նա անդրադարձել է թվային տնտեսության, թվային կառավարման ու թվային հասարակության հետագա զարգացման հնարավորություններին և համառոտակի պատմել մեր երկրի փորձի մասին:

Кризисный период является также стимулом для реализации важных реформ - Авинян 05/19/2020   11:34  |  Лента новостей
Вице-премьер Армении Тигран Авинян 18 мая принял участие в онлайн-встрече региональной группы Европы и Евразии Всемирного экономического форума. Об этом сообщает офис Тиграна Авиняна.
В ходе встречи обсуждались стратегии правительств и сфер бизнеса, направленные на преодоление обусловленного пандемией коронавируса экономического кризиса, существующие вызовы в глобальных и региональных цепочках ценностей и возможные решения.
В своей речи вице-премьер указал, что все страны противостоят кризису общественного здоровья и коронавирус еще долгое время будет проблемой для всех.
Представляя стратегию Армении по преодолению кризиса, он отметил, что введенный режим ограничений позволил выиграть время и адаптироваться к ситуации, нарастить возможности системы здравоохранения. Правительство после необходимой подготовки смягчило ограничения, одновременно установив обязательные правила и ориентиры поведения и деятельности экономики и общества в новой ситуации.
Тигран Авинян также указал, что этот кризисный период является также стимулом для реализации важных реформ, особенно в сфере оцифровки. Он коснулся возможностей цифровой экономики, цифрового управления и дальнейшего развития цифрового общества и кратко описал опыт Армении.