Խաչատրյանների փաստաբանական խումբն ահազանգում է ԱԱԾ-ի կողմից շարունակվող ակնհայտ ապօրինությունների մասին 05/18/2020 17:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը ահազանգում է բազմաթիվ ապօրինությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել ապրիլի 30-ից մայիսի 17-ը ընկած ժամանակահատվածում։ Նշված ժամանակահատվածում ակնհայտ խախտումներով ուղեկցվող մի քանի տասնյակ խուզարկություններ են կատարվել «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, «Յուքոմ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի, նրա ընտանիքի անդամների, հարազատների, ինչպես նաև նրա հետ որևէ կերպ առնչվող անձանց բնակարաններում և շինություններում՝ առաջ բերելով բազմաթիվ հարցեր խուզարկությունների միջնորդությունների, իրավաչափության և ԱԱԾ գործողությունների մասով։
«Գուրգեն Խաչատրյանի, նրա եղբորը և ծնողներին պատկանող բնակարաններում խուզարկություններ կատարվել էին դեռևս 2019 թվականի օգոստոսին, ինչը որոշակիորեն կարող էր տրամաբանական լինել, քանի որ խուզարկությունը, ըստ էության, հրատապ իրականացվող քննչական գործողություն է: Սակայն Գուրգեն Խաչատրյանի հայտարարությունից անմիջապես հետո, գրեթե ամենօրյա ռեժիմով, նման ծավալի, անհիմն և անօրինական խուզարկությունների կատարումը գնահատում ենք որպես Գուրգեն Խաչատրյանի, նրա ընտանիքի անդամների և հարազատների վրա ոչ իրավաչափ նպատակներով հոգեբանական ճնշում գործադրելու, նրանց տագնապի մեջ պահելուն ուղղված գործողություններ», - նշել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Հարկ է փաստել, նաև, որ նախնական թվով մոտ 10 խուզարկությունների միջնորդությունները կոնկրետ դատավորի կողմից մասնակի էին բավարարվել՝ թույլատրելով խուզարկություն կատարել բացառապես Գուրգեն Խաչատրյանին հայտնաբերելու նպատակով, սակայն քրեական հետապնդման մարմինները, դատարանի այդ որոշումն օրենքով սահմանված կարգով վերաքննիչ դատարան բողոքարկելու փոխարեն, նույն միջնորդությունը ընդամենը րոպեներ անց կրկին ներկայացրել են դատարան, այն մակագրվել է «ցանկալի» դատավորի, ով էլ «առանց աչք թարթելու» բավարարել է միջնորդությունն ու ԱԱԾ-ի ցանկությունը:
Այսինքն, ակնհայտ է, որ սույն քրեական գործով նույնիսկ դատարանները չեն կարող քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի անօրինական գործողությունները զսպող հուսալի մեխանիզմ հանդիսանալ, քանզի, եթե որևէ դատավոր էլ իր մեջ ուժ է գտնում օրենքի հիման վրա մերժել ԱԱԾ-ի միջնորդությունները, ապա անմիջապես հայտնվում է մեկ այլ դատավոր, որը անօրինական կերպով բավարարում է նույն միջնորդությունը, ինչի ականատեսը եղել ենք սույն քրեական գործի սկզբնական փուլից սկսած:
«Գուրգեն Խաչատրյանի ընտանիքի անդամներին պատկանող բնակարաններում մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն 2-րդ խուզարկություն է կատարվել, որի ընթացքում ակնհայտորեն ավելացվել է անօրինականությունների չափաբաժինները. խուզարկությունների կատարմանն արդեն ներգրավվել են ԱԱԾ-ի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների աշխատակիցները, սկսել են առգրավել նաև առարկաներ, այդ թվում՝ բնակարանի պատերին փակցված նկարներ, որոնց առգրավման թույլտվություններ դատարանները չէին տվել: Այսինքն, միջնորդությունները դատարան ներկայացվում են կոնկրետ առարկաներ հայտնաբերելու նպատակով, սակայն առգրավվում են ընդհանրապես այլ առարկաներ՝ վարույթն իրականացնող մարմնի կամայական ցանկությամբ, այդ գործողություններն ակնհայտ անօրինական են», - նշել է փաստաբանը:
Հատկանշական է, որ նման կերպ վարույթն իրականացնող մարմինը նաև իմաստազրկում է բնակարանը միայն դատարանի որոշմամբ խուզարկելու վերաբերյալ սահմանադրական պահանջը:

Адвокатская группа Хачатрянов заявляет о продолжающихся неприкрытых беззакониях со стороны СНБ 05/18/2020 17:26 | Лента новостей
Адвокатская группа Хачатрянов подает тревожный сигнал о многочисленных беззакониях, имевших место с 30 апреля по 17 мая. В распространенном в понедельник, 18 мая, заявлении, в частности, говорится:
"За указанный период были произведены десятки обысков с явными нарушениями в квартирах и строениях соучредителя группы компаний «Галакси», председателя совета директоров компании Ucom Гургена Хачатряна, членов его семьи и близких, а также лиц, имеющих какую-либо связь с ним, что вызвало многочисленные вопросы по поводу правомерности ходатайств об обысках и действий СНБ.
«Обыски в квартирах, принадлежащих Гургену Хачатряну, его брату и родителям, производились еще в августе 2019 года, что в определенной степени логично, так как, в сущности, обыск является безотлагательным следственным действием. Однако сразу же после заявления Гургена Хачатряна, безосновательные и незаконные обыски такого размаха, почти в ежедневном режиме оцениваются как неправомерные действия с целью оказания психологического давления на Гургена Хачатряна, членов его семьи и близких, а также их содержания в состоянии тревоги», - отметил адвокат Ерем Саргсян.
Следует также констатировать, что предварительно около 10 ходатайств на произведение обысков были удовлетворены конкретным судьей частично, с разрешением на произведение обыска исключительно с целью обнаружения Гургена Хачатряна. Однако органы уголовного преследования, вместо того, чтобы обжаловать это решение суда в апелляционном суде, спустя несколько минут направили в суд то же самое ходатайство, которое было направлено «желательному судье», а он, «не моргнув глазом», удовлетворил ходатайство и пожелание СНБ.
Таким образом, очевидно, что по данному уголовному делу даже суды не являются надежным механизмом, сдерживающим незаконные действия органа, исполняющего уголовно-процессуальные действия, поскольку, если какой-либо судья находит в себе силы отклонить ходатайства СНБ на законных основаниях, то сразу же находится другой судья, который незаконно удовлетворяет то же самое ходатайство, свидетелями чего мы являемся с самого начала данного уголовного дела.
«За одну неделю в квартирах, принадлежащих членам семьи Гургена Хачатряна, производится уже вторая волна обысков, во время которых явно прибавились беззакония: к обыскам уже привлекаются сотрудники подразделений особого назначения СНБ. Началось также изъятие таких предметов, как висящие на стенах квартиры картины, разрешений на изъятие которых суды не давали. То есть, ходатайства представляются в суд с целью обнаружения конкретных предметов, однако, изымаются совершенно другие предметы по произвольному желанию органа, осуществляющего процессуальные действия, что явно незаконно», - отметил адвокат.
Примечательно, что таким способом орган, осуществляющий процессуальные действия, также лишает смысла конституционное требование о произведении обыска в квартире только по решению суда.
Адвокатская группа заявляет, что члены семьи Гургена Хачатряна ждут новых посещений сотрудников СНБ и готовы сдать им мебель, утварь и прочие предметы, имеющиеся в квартире, лишь бы во время каждого обыска новая группа сотрудников СНБ не принялась бы подробно изучать их квартиры, в том числе, спальни и ванные комнаты".