Ապրիլյան դեպքերին վերաբերող ոչ ոք այնքան տեղեկատվություն չունի, որքան գտնվում է ԱԺ-ի տարածքում. Անդրանիկ Քոչարյան 05/18/2020 15:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Ամռան 1-2 ամիսների ընթացքում ի մի կբերենք մեր ունեցած ամբողջ ծավալի տեղեկատվությունը ։ Ապրիլյան դեպքերին վերաբերող ոչ ոք այնքան տեղեկատվություն չունի, որքան գտնվում է ԱԺ-ի տարածքում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ սեպտեմբերին արդեն հանրությանը կներկայացվի այն կարևոր տեղեկատվությունը, որը հուզում է բոլորին։
Հարցին, կա՞ն դրվագներ, որոնք հանձնաժողովը բացահայտել է, սակայն նախկին իշխանության ներկայացուցիչները խնդրել են, որ գաղտնի պահվեն, նա պատասխանեց. «Մեզ պետք չէ խնդրել, դա պարտադրում է «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքը։ Խնդրելս ո՞րն է։ Մենք ստացել ենք այնքան տեղեկատվություն, որը մեզ հնարավորություն է տալիս ունենալ ամբողջական վերլուծություն»։
Քոչարյանը նաև հայտնեց, որ հանձնաժողովի հաջորդ հյուրը Էդվարդ Նալբանդյանն է, նա կհյուրընկալվի կամ մայիսի 26-ին, կամ 27-ին։
«Ես մի քանի հարցեր ունեմ նաև Բակո Սահակյանին։ Հանձնաժողովը կգնա, թե Բակո Սահկայանը կհրավիրվի կախված է կորոնավիրուսից։ Հանձնաժողովը կաշկանդվածություն չունի։ Այս պահի դրությամբ կարևոր է գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի մասնակցությւոնը հանձնաժողովի նիստին։ Նա ունի մինչև ամսի 4-ը ժամանակ»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահը։

Андраник Кочарян рассказал о дальнейших действиях комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны 05/18/2020 16:13 | Лента новостей
Следственная комиссия Национального собрания Армении по изучению обстоятельств Апрельской войны за месяц или два летних месяца подытожит всю имеющуюся у нее информацию. Об этом в беседе с журналистами в понедельник, 18 мая, заявил председатель вышеупомянутой комиссии Андраник Кочарян.
Он отметил, что ни у кого нет столько информации об Апрельских событиях, сколько есть на территории НС.
По его словам, что уже в сентябре общественности будет представлена та важная информация, которая всех волнует.
На вопрос о том, есть ли эпизоды, которые комиссия раскрыла, однако представители прежней власти просили их держать в тайне, Кочарян отметил: “Нас не надо просить, это обязывает закон “О государственной тайне”. Что значит просили? Мы получили столько сведений, которая позволяет нам провести полный анализ”.
Кочарян также сообщил, что следующим гостем комиссии будет Эдвард Налбандян. Его примут в комиссии 26 мая или 27 мая.
“У меня есть несколько вопросов и к Бако Саакяну. Представители комиссии поедут или Бако Саакян приедет, зависит от коронавируса. Комиссия не скована”. К этому моменту важно участие генерал-полковника Юрия Хачатурова в заседании комиссии. У него есть время до 4-го числа”, - сказал Кочарян.