Վարչապետի հայտարարությունը, որ դատական համակարգում բարեփոխումները դանդաղ պետք է ընթանան ճիշտ է, բայց իշխող ուժը չունի այդ քաղաքական կամքը. Մելիքյան 05/18/2020 16:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Այն միտքը, որ դատական համակարգում բարեփոխումները պետք է դանդաղ իրականացվեն, տարիներ շարունակ պնդում ենք, և դատական համակարգից փոքր-ինչ հասկացող ցանկացածի համար դա այբբենական ճշմարտություն է։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով դատական համակարգի վերաբերյալ վարչապետի վերջին հայտարարությանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով դատական համակարգի բարեփոխումներին, ասել էր, որ Հայաստանում բարեփոխումները պետք է ընթանան հանդարտ տեմպով, որպեսզի խորքային դառնան։ Վարչապետն ընդգծել էր, որ արագ բարեփոխումը չի նշանակում լավ բարեփոխում։ Մինչդեռ 2019 թվականի մայիսի 20-ին վարչապետը հայտարարում էր, թե եկել է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու ժամանակը։
Ռուբեն Մելիքյանի պատկերացմամբ՝ խնդիրն այստեղ ոչ թե նոր արված հայտարարության, այլ հին՝ մայիսին արված հայտարարության մեջ է, և դրանք պետք է դիտարկել ոչ թե բարեփոխումներ անելու համատեքստում, այլ կոնկրետ գործով դատական իշխանության նկատմամբ ճնշում գործադրելու համատեքստում. «Խոսքը վերաբերում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։ Այն, որ վարչապետը հիմա բոլորովին այլ ռազմավարության մասին է խոսում, դա ևս մեկ ապացույց է, որ 2019 թվականի մայիսին իրականացված բոլոր գործողությունները, այդ թվում դատարանների շրջափակումը, առանձին դատավորների նկատմամբ հետապնդումները ոչ այլ ինչ էր, քան կոնկրետ գործով պայմանավորված գործողություններ՝ ազդելու արդարադատության վրա»,-ասաց իրավապաշտպանը։
Վերջինս նկատեց՝ վարչապետի այս հայտարարությունը պետք է դիտարկել նաև այն համատեքստում, թե արդյոք վարչապետը և իշխող քաղաքական թիմը հանրությանն ապացուցել է, որ իրենք ունեն քաղաքական կամք, իսկապես անկողմնակալ, պրոֆեսիոնալ դատավորներից կազմված դատական իշխանություն ունենալու համար. «Այս տեսանկյունից երկու օրինակ կներկայացնեմ։ Առաջինը անկողմնակալության և չեզոքության չափանիշ նախատեսված է նաև այլ մարմինների համար, օրինակ` Հանրային խորհրդի համար։ Մենք տեսնում ենք, որ վարչապետի կողմից ընտրված ՀԽ նախագահն իրեն թույլ է տալիս ոչ միայն չեզոքությունն ու անկողմնակալությունը խախտել, այլ անգամ վիրավորական արտահայտություններ իշխանական ընդդիմախոսների նկատմամբ։ Այս պայմաններում այն քաղաքական ուժը, որը դատարաններն է ուզում անկողմնակալ դարձնել և անկողմնակալ չի դարձնում ամբողջությամբ իրենից կախված մեկ այլ մարմին։ Բացի այդ իշխող քաղաքական ուժը ՍԴ-ում մեկ դատավոր նշանակելու հնարավորություն ուներ և երկու անգամ մերժել է ՀՀ նախագահի կողմից ներկայացված անկողմնակալ թեկնածուներին, իսկ երրորդ անգամ նաև նախագահի նկատմամբ ճնշում գործադրելով, արդեն նշանակել է Վահե Գրիգորյանին»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը՝ ընդգծելով, որ այս բոլոր փաստերը հիմք են տալիս եզրակացնել, որ թեև վարչապետի հայտարարությունը, որ դատական համակարգում բարեփոխումները պետք է դանդաղ ընթանան, ճիշտ հայտարարություն է, սակայն իշխող քաղաքական ուժը չունի այդ քաղաքական կամքը։ Ռուբեն Մելիքյանը լուրջ վերապահումներ ունի նաև այն հարցում, որ իշխող քաղաքական ուժը պատկերացնում է՝ ինչ ճանապարհային քարտեզով պետք է ընթանան բարեփոխումները։
Հարցին՝ եթե որևէ քրեական գործով, օրինակ` հենց երկրորդ նախագահի գործով, ցանկալի արդյունքներ չլինեն, հնարավո՞ր է վարչապետը վերադառնա արագ բարեփոխումներ իրականացնելու իր հին հայտարարությանը, իրավապաշտպանը նշեց՝ կասկած չունի, որ այդ դեպքում դատական իշխանության նկատմամբ կզգանք քաղաքականության փոփոխություն. «Դա կարող է չդրսևորվել օրինակ դատարաններ արգելափակելու հայտարարություններով, բայց վստահաբար կտեսնենք իշխանության ռեակցիան։ Կարող է ինչ-որ օրինագծեր ներկայացվեն, հեռու չէ գործող քաղաքական թիմից հակասահմանադրական նախագծեր ներկայացնելն ու դրանք հանգիստ ընդունելը։ Դա կարող է դատավորների նկատմամբ հետապնդումներով դրսևորվել»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը՝ ընդգծելով, որ նման դեպքում այս ամենը շատ կանխատեսելի կլինի։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի մայիսի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել մայիսի 20-ին արգելափակել ՀՀ բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը. «Ոչ մի բան մեզ հետ չի պահի մեր նպատակներին հասնելուց՝ ՀՀ-ն իրոք անկախ, իրոք ժողովրդավար և իրավական պետություն դարձնելուց»,-ասել էր վարչապետը։

Юрист прокомментировал последнее заявление Пашиняна о проведении реформ в судебной сфере без спешки 05/18/2020   17:14  |  Лента новостей
Правозащитник Рубен Меликян прокомментировал последнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о реформах в судебной сфере.
“Мы уже на протяжении многих лет настаиваем на той мысли, что реформы в судебной сфере должны осуществляться без спешки, и для любого человека, мало-мальски разбирающегося в судебной системе, - это азбучная истина”, - сказал Рубен Меликян в беседе с “ФактИнфо”
Напомним, на состоявшейся 16 мая пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что реформы в судебной сфере должны протекать в спокойном темпе, чтобы носили глубинный характер. Премьер подчеркнул, что быстрые реформы не указывают на их успешность. Между тем 20 мая 2019 года премьер говорил о том, что настало время для  хирургического вмешательства в судебную систему.
По представлению Рубена Меликяна, проблема тут не в новом, а в старом, озвученном в мае заявлении, и их следует рассматривать не в контексте проведения реформ, а в контексте оказания давления на судебную власть по конкретному делу.
“Речь идет о деле второго президента Армении Роберта Кочаряна. То, что премьер говорит об абсолютно другой стратегии, - это еще одно доказательство того, что все предпринятые в мае 2019 года действия, в том числе блокирование зданий судов, преследование отдельных судей не что иное, как обусловленные конкретным делом действия для оказания воздействия на правосудие”,- сказал правозащитник.
Он отметил, что данное заявление премьера следует рассматривать также в контексте того, действительно ли премьер и его политическая команда доказали общественности наличие у них политической воли для формирования  судебной власти, состоящей действительно из беспристрастных, профессиональных судей.
“С этой  точки зрения я представлю два примера. Во-первых, критерий непредвзятости и нейтралитета предусмотрен и для других органов, например, Общественного совета. Мы видим, что избранный премьером председатель ОС позволяет себе не только нарушение принципа беспристрастности и нейтралитета, но и оскорбительные высказывания в адрес оппонентов власти. В этих условиях политическая сила, которая желает добиться беспристрастности судов, не добивается непредвзятости органа, полностью от нее зависящего. Кроме того, правящая политическая сила имела возможность назначить в КС одного судью, но дважды отклонила представленные президентом РА кандидатуры беспристрастных претендентов. А в третий раз, оказывая также давление на президента, уже назначила Ваге Григоряна”, - указал Меликян.
Он подчеркнул, что все эти факты дают основание заключить, что хотя заявление премьера о проведении реформ в судебной системе без спешки, - правильное замечание, однако правящая политсила не обладает такой политической волей. У Меликяна также имеются серьезные оговорки по поводу представлений правящей силы о дорожной карте, по которой должны проводиться реформы.