Կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զսպվածություն դրսևորել. ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել 05/14/2020 16:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկատվության համաձայն, ս.թ. մայիսի 18-22-ը Ադրբեջանում անցկացվելու է օպերատիվ-մարտավարական լայնածավալ զորավարժություն:
Այս առնչությամբ ՊՆ տարածած հայտարարությունում ասվում է. «Հատկանշական է, որ զորավարժությունն ունի բացառապես հարձակողական բնույթ, որի ընթացքում խաղարկվելու են հրթիռահրետանային, ավիացիոն, գերճշգրիտ սպառազինության զանգվածային հարվածներ հակառակորդի օպերատիվ խորությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանում կայանալիք լայնածավալ զորավարժությունը, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, տեղի է ունենում առանց նախնական ծանուցման, ինչը վստահության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառում հանդիսացող 2011թ. Վիեննայի փաստաթղթի անտեսման և կոպիտ խախտման հերթական դրսևորում է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրը սրող այդ զորավարժության անցկացումը, ինչը տեղի է ունենալու համաշխարհային մարտահրավերի՝ COVID-19 համավարակի դեմ միասնական գործողություններով պայքարելու անհրաժեշտության պայմաններում և ի հեճուկս ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ա.Գուտերեշի համաշխարհային զինադադարի հաստատման կոչին:
Կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զսպվածություն դրսևորել և հարգել միջազգային հանրության առջև ստանձնած հանձնառությունները: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ զորավարժությունների ընթացքում Հայաստանի հետ պետական սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք և կունենա համապատասխան հետևանքներ։

Минобороны Армении предупредило Баку о последствиях в случае провокации во время масштабных учений 05/14/2020   16:44  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении выступило с заявлением в связи с предстоящими в ближайшие дни широкомасштабными военными учениями наступательного характера в Азербайджане.
Согласно распространенной Министерством обороны Азербайджана информации, 18-22 мая с.г. в Азербайджане пройдут широкомасштабные оперативно-тактические учения.
“Примечательно, что учения носят исключительно наступательный характер, в ходе которого будут разыграны сценарии массированных ударов с применением ракетно-артиллерийского, авиационного вооружения и сверхточного оружия по оперативной глубине противника. Министерство обороны Армении обращает внимание ОБСЕ, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, личного представителя действующего председателя ОБСЕ и международного сообщества на то обстоятельство, что предстоящие в Азербайджане широкомасштабные учения, по уже сложившейся традиции, проводятся без предварительного уведомления, что является очередным проявлением игнорирования и грубого нарушения Венского документа о мерах укрепления доверия и безопасности от 2011 года”, - говорится в сообщении оборонного ведомства Армении.
Министерство обороны Армении осуждает проведение Азербайджаном этих обостряющих среду безопасности в регионе учений в условиях необходимости совместной борьбы против глобального вызова, пандемии коронавируса COVID-19, и вопреки призыву генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша к всеобщему прекращению огня.
“Призываем азербайджанскую сторону к проявлению сдержанности и уважению взятых им обязательств перед международным сообществом. В то же время сообщаем, что в ходе учений любые попытки стягивания военной техники или живой силы к государственной границе Армении или к линии соприкосновения Арцаха будут расценены как провокация и возымеют соответствующие последствия”, - отмечается в заявлении.
12:26 13/07/2016  |  Лента новостейАзербайджан проводит учебно-тренировочные полеты с применением более 50 единиц авиатехники вдоль границы с НКР
14:25 20/06/2016  |  Лента новостейМинобороны Армении: Азербайджан не уведомил государства – участники ОБСЕ о проведении учений