Գավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով, սպանության փորձ կատարելու համար, մեղադրանք է առաջադրվել երրորդ անձին 05/14/2020   12:20  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ Գավառում երկու անձի սպանության և չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ և գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ, այս պահի դրությամբ, մեղադրանք է առաջադրվել 24 անձի, որոնցից 21-ը՝ «Գավառի բժշկական կենտրոն»-ում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու և դրանց ընթացքում կոչեր հնչեցնելու համար, մեկ անձի՝ նույն կենտրոնում նաև սպանության փորձի, իսկ երկու անձի՝ Գավառի Ազատության փողոցում խմբի կողմից, երկու և ավելի անձանց, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձի, ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու, պահելու և կրելու համար:
24 մեղադրյալների նկատմամբ  որպես  խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու  վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնցից 16-ը բավարարվել է, 7-ը՝ մերժվել, 6 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ մեկի կալանավորման վերաբերյալ միջնորդությունը քննարկման փուլում է:
Եվս 4 անձի ձերբակալման որոշում է կայացվել, որի իրակացումը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստրոբաժանմանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել են միջադեպին և փոխհրաձգությանը մասնակցած անձանց ավտոմեքենաներից 10-ը, ինչպես նաև՝ հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենից 2-ը, նշանակվել են փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը և ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու և քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
18:00 12/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 23 անձի, 4-ի վերաբերյալ որոշում է կայացվել ձերբակալելու մասին
17:32 07/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով, այս պահի դրությամբ, կա 21 մեղադրյալ, ևս 5 անձ ձերբակալվել է, իսկ 4-ի վերաբերյալ՝ որոշումներ են կայացվել ձերբակալելու մասին
13:12 02/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով կալանավորվել է 13 անձ
17:00 01/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ոստիկանությունում նշանակվել է ծառայողական քննություն

СК Армении сообщает новые подробности по делу о кровавом инциденте в Гаваре 05/14/2020   14:59  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства двух и ранения четырех человек в Гаваре, а также массовых беспорядков со стороны группы лиц, сопряженных с насилием и уничтожением имущества, продолжают предприниматься масштабные следственные и иные процессуальные действия. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По совокупности полученных по уголовному делу доказательств, к этому моменту обвинение предъявлено 14 лицам, из которых   21-му - за участие в массовых беспорядках в медцентре, одному - также и за попытку убийство в медцентре, еще двоим - за попытку убийства двух и более лиц, совершенное на улице Свободы в Гаваре способом, опасным для жизни многих людей,  а также за незаконное приобретении, хранение и ношении оружия.
В суд поданы ходатайства об избрании в отношении 24 обвиняемых меры пресечения в виде заключения под стражей, из которых 16 удовлетворено, 7 отклонено, с шестерых взята подписка о невыезде, ходатайство относительно еще одного находится пока на стадии рассмотрения.
В отношении еще четверых лиц принято решение о задержании, производство которого поручено соответствующим подразделениям Полиции.
Ранее сообщалось, что в результате проведенных масштабных следственных и процессуальных действий, а также оперативно-розыскных мероприятий обнаружены 10 автомобилей лиц, участвовавших в инциденте и перестрелке, две единицы оружия, являющихся орудием преступления. Назначены экспертизы.
"Предварительное расследование продолжается, предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия по установлению всех обстоятельств инцидента, круга предполагаемых преступников и их личностей, индивидуализации их действий и даче уголовно-правовой оценки", - говорится в сообщении.
17:54 07/05/2020  |  Криминальная хроникаНовые обвиняемые и задержанные появились в громком деле об инциденте в Гаваре
09:27 07/05/2020  |  Криминальная хроникаВ деле о двойном убийстве и массовых беспорядках в Гаваре появились 17 обвиняемых и четверо задержанных