Քննչական կոմիտեի կողմից ՀՔԾ ուղարկված գործը վերաբերում է Արմեն Աշոտյանին 05/13/2020   19:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարարի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու քրեական գործը, որը Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառայություն, առնչվում է ՀՀԿ փոխնախագահ, ԿԳ նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի պաշտոնավարման շրջանին, մասնավորապես Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքարի դպրոցին 2012-13 թթ-ին:
Նշենք, որ դեռ 2018 թվականի նոյեմբերին 28-ին վկայի կարգավիճակով Արմեն Աշոտյանը հարցաքննվել էր Երևանի քննչական վարչությունում : Նա պատմել էր, որ խնդիրը վերաբերել է ՎՊ ստուգումների արդյունքում արձանագրված համակարգային խնդրին, տվյալ դեպքում՝ Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքար համայնքի դպրոցներից մեկին, որտեղ աշխատելու համար հայտավորված ուսուցիչները կրթություն ստանալուց հետո չեն գնացել տեղում աշխատելու:
Աշոտյանը տեղեկացրել էր, որ Զոլաքար համայնքի դպրոցի գլխին կախված է եղել փակվելու վտանգ, քանի որ համալսարանը դատական կարգով պահանջել է փոխհատուցել պետբյուջեից ծախսված գումարները, իսկ ինքը, դպրոցի փակման խնդրի վերաբերյալ համայնքից ստացվող ահազանգերը եւ երեխաների կրթության իրավունքը հաշվի առնելով, կրթության և գիտության նախարար եղած ժամանակ խնդրել է մանկավարժական համալսարանի ռեկտորին հետ կանչել ԴԱՀԿ-ի կատարողական թերթիկը և կասեցնել Գեղարքունիքի Զոլաքար գյուղի դպրոցից մի քանի միլիոն դրամ գանձելու պահանջը:
Երկու տարի առաջ Աշոտյանը պատմել էր, որ գործը հարուցված է եղել մինչեւ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը, բայց իր ներգրավվածությունը գործում որպես վկա ընդգծվել է «ընդդիմադիր դառնալուց հետո»:
«Քրեական հոդվածը կոչվում է պաշտոնեական դիրքի վերազանցում՝ զավեշտալի մի պատմություն, որը չի տեղավորվում որևէ տրամաբանության մեջ»,- Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերից հայտարարել էր Աշոտյանը:
Հիշեցնենք, ՔԿ-ն այսօր հաղորդագրությամբ տեղեկացրել էր, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարարը առերևույթ կատարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործություն:
Փաստի առթիվ 2020թ. մայիսի 12-ին քրեական գործի նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է նոր քրեական գործ, որը միացվել է վերը նշված քրեական գործին: ՔԿ-ից հայտնել էին, որ գործն ուղարկվել է ՀՔԾ:
16:40 28/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԺողովրդի ձեռքերի վրա իշխանության եկած վարչապետն այլևս մատ է թափ տալիս իրեն «մարդ» դարձրածների վրա ու սպառնում հոսանքա- և գազազրկումներով . Աշոտյան
19:37 27/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ իր սեփական «ես»-ը վեր է դասում նույնիսկ համազգային ողբերգությունից. Շարմազանով
14:53 27/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանը կրկին դուխ չարեց հերքել Լավրովի սկանդալային պնդումները. Արմեն Աշոտյան
14:46 25/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրտաքին ճակատում ՀՀ իշխանությունների անգործությունը շարունակվում է․ հերթական ձախողումը՝ այս անգամ Բրյուսելում. Աշոտյան
14:23 24/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԵվրոպական ժողովրդական կուսակցությունն իր զորակցությունն է հայտնում հայ ժողովրդին․ Աշոտյան
16:33 21/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԱնհապաղ պահանջում եմ պաշտոնական բացատրություն և արձագանք ՀՀ վարչապետի կողմից. Աշոտյան

Переданное СК в Спецследственную службу дело касается Армена Ашотяна 05/14/2020   09:45  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, уголовное дело о предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями бывшим министром образования и науки, которое, согласно сообщению Следственного комитета, направлено в Специальную следственную службу, относится к периоду нахождения заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна на посту главы Минобрнауки.
Отметим, что 28 ноября 2018 году Армен Ашотян в статусе свидетеля был допрошен в следственном управлении по Еревану. Он рассказал, что вопрос касался зафиксированной по итогам проверок Контрольной палаты системной проблемы, а в данном случае  одной из школ в общине Золакар Гегаркуникской области. Подавшие для работы в упомянутой школе заявку учителя после получения образования не отправились туда работать.
Ашотян сообщил, что над школой Золакара нависла угроза закрытия, поскольку университет в судебном порядке потребовал компенсировать потраченные из госбюджета средства, а он, приняв во внимание поступившие из общины тревожные сообщения и право ребенка на получение образования, в бытность свою министром образования и науки попросил ректора Педагогического университета отозвать исполнительный лист СПИСА и приостановить требование о взыскании нескольких миллионов драмов у школы села Золакар
Двумя годами ранее Ашотян рассказал, что дело было возбуждено до произошедшей в Армении революции, но привлечение его к участию в деле в качестве свидетеля стало акцентируется после того, как “он стал оппозиционером”.
“Уголовная статья называется превышение должностного положения; смехотворная история, которая не укладывается в какую-либо логику”, - заявил в прямом эфире со свой страны в Facebook Армен Ашотян.
В среду Следственный комитет сообщил, что на основании полученных в результате масштабных следственных и процессуальных действий были получены данные о предполагаемом злоупотреблении бывшим главой Минобрнауки Армении своим должностным положением, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия.
По факту 12 мая 2020 года было возбуждено новое уголовное дело по части  2 статьи 308 УК Армении, которое объединено с вышеуказанным уголовным делом. СК сообщил о передаче дела в ССС.