«Լուսավոր Հայաստան»-ի վերջին շրջանի պահվածքն այլ կերպ, քան ԱԺ-ի ապալեգիտիմացման փորձ հնարավոր չէ անվանել. Ռուբինյան 05/13/2020 11:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս գումարման Ազգային ժողովի ձևավորման առաջին օրվանից ծնունդ է առել մի քաղաքական համատեքստ, որը հետևյալն է՝ տպավորություն ստեղծել, որ ԱԺ-ն պրոֆեսիոնալ չէ, անլուրջ է, որ այստեղ ամբողջ օրն անիմաստ խոսակցություններով են զբաղված, որ այս ԱԺ պատգամավորները չեն տարբերվում նախկին պատգամավորներից և տրամաբանական է, թե ում էր ձեռնտու ստեղծել այս համատեքստը։ Այս մասին այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով հարցին արդյո՞ք ունեն փաստեր, որ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը համագործակցում է նախկին իշխանությունների հետ։
Պատգամավորի խոսքով՝ սա ձեռնտու է նախկին իշխանություններին, որոնք չեն անցել ԱԺ. «Եթե համադրենք մի քանի համատեքստ, կստացվի, որ վերջին շրջանում «Լուսավոր Հայաստան»-ը կամա թե ակամա գտնվում է այս համատեքստում, որովհետև այլ կերպ, քան ԱԺ-ի ապալեգիտիմացման փորձ հնարավոր չէ անվանել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի և առանձին պատգամավորների վերջին շրջանի պահվածքը։ Փաստ է, որ մի օր ԱԺ-ում են հայհոյում, մի օր ԱԺ-ից դուրս են հայհոյում»,-ասաց Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով, որ ժամանակն է վերջ տալ այս թեմայի քննարկմանը։
Դիտարկմանը, որ եթե երկու տարբեր ուժեր ինչ-որ խնդրի վերաբերյալ ունեն նույն պատկերացումը, ապա նրանցից մեկին կարելի է համարել մյուսի խորհրդարանական սպասարկու՞ն, Ռուբեն Ռուբինյանն արձագանքեց. «Կարծում եմ, որ այդ ուժերը վերջին շրջանում գործում են նույն տրամաբանության մեջ։ Օրինակ ապօրինի ձեռք բերված գույքի բռնագանձման օրենքն ընդդիմություն է առաջացրել նախկին իշխանությունների հետ կապված շրջանակների հետ։ Բանը հասել է նրան, որ երբ Հանրապետության նախագահը ստորագրեց օրենքը, իր դեմ անձնական հարձակում սկսեցին։ «Լուսավոր Հայաստանը» ձեռնպահ է քվեարկել։ Կողմ չեն քվեարկել դրան և սա օրակարգ է, որը կապված է նախկին իշխանությունների գործունեության հետ»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ Էդմոն Մարուքյանը հնարավորություն ունի հաջորդ քառօրյայի ժամանակ ապացուցել, որ այդպես չէ։ Նախ՝ չհայհոյելով, այնուհետև լինելով բովանդակային ընդդիմություն։

Рубинян увидел в недавнем поведении “просвещенных” попытку делегитимировать парламент Армении 05/13/2020   12:32
С первого же дня формирования Национального собрания седьмого созыва зародился некий политический контекст, нацеленный на создание впечатления о непрофессионализме и несерьезности парламента, где весь день заняты бессмысленными разговорами, на отсутствие отличий между нынешними и бывшими депутатами. Об этом заявил  ходе брифинга в НС депутат от парламентской фракции “Мой шаг’ Рубен Рубинян в ответ на вопрос о том, располагают ли их политсила фактами о сотрудничестве “Просвещенной Армении” с прежними властями.
По словам депутата, это выгодно бывшим властям, которые не прошли в парламент.
“Если вы сопоставите несколько контекстов, то получится, что в последний период “Просвещенная Армения” вольно и невольно находится в этом контексте, потому что поведение лидера и некоторых депутатов “Просвещенной Армении” за последний период невозможно назвать иначе, чем попыткой делегитимации НС. Факт, что однажды они нецензурно выражают в парламенте, в другой – за пределами НС”, - заявил Рубен Рубинян, указав, что пора закачивать с обсуждением этой темы.
В ответ на ремарку о том, что разве можно при наличии у двух различных  сил одинакового представления вокруг одной и той же проблемы считать одного из них парламентским приспешником другого, Рубинян заявил: “Полагаю, что эти силы в последний период действуют по той же логике. Он, в частности, в этом контексте, упомянул закон о конфискации незаконно нажитого имущества.
“Дело дошло до того, что после того, как президент подписал закон, на него начались личные нападки. “Просвещенная Армения” воздержалась при голосовании. Они не проголосовали “за”, и эта повестка, которая связана с деятельностью бывших властей”, - сказал депутат.
Он добавил, что у Эдмона Марукяна есть возможность в ходе следующей “четырехдневки” доказать, что это не так. “В первую очередь, сделать это без нецензурной брани и стать содержательной оппозицией”, - сказал парламентарий.