Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու հիմքեր չկան. նա այսօր կլինի ազատության մեջ. փաստաբան 05/13/2020   15:05  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ակնկալում եմ, որ միջնորդությունները պետք է բավարարվեն և պարոն Քոչարյանն այսօր կլինի ազատության մեջ կամ կվերադառնա շարունակելու բուժումը, բայց արդեն ոչ որպես կալանավոր։Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը։
Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու հիմքեր չկան։
«Ըստ էության և՛ Սահմանադրությունը, և՛ ՄԻԵԿ-ն, և՛ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը ելնում են ազատության կանխավարկածից, այսինքն՝ մարդը պետք է լինի ազատության մեջ, քանի դեռ չկան հիմքեր անազատության մեջ պահելու համար»,- նշեց Օրբելյանը՝ հավելելով, որ այս պահին առկա է գրավի միջնորդություն, կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակ և անձնական երաշխավորության միջնորդություն։
Ըստ Օրբելյանի՝ եթե նույնիսկ դատարանը գտնում է, որ առկա է խոչընդոտման ռիսկ, բոլոր այդ գործիքներն ունակ են կառավարելու այն։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ նախկինում ներկայացված՝ կալանքը վերացնելու, ապա՝ գրավի միջնորդությունները, դատավոր Աննա Դանիբեկյանն արձանագրել էր, որ թաքնվելու ռիսկ չկա, կա խոչընդոտման ռիսկ, բայց նվազել է։
«Գրավի միջնորդությունը մերժվել է միայն տեխնիկական հանգամանքով, որ օրենսդրությունը չի նախատեսում, որ, եթե խոչընդոտելու ռիսկը կանխարգելելու համար կիրառվել է գրավ, անձը փորձի խոչընդոտել, այդ գումարները կարող են պետականացվել՝ դրանով իսկ զսպելով ապօրինի ենթադրյալ գործողությունը»,- նշեց պաշտպանը, ապա հավելեց. «ԱԺ-ն ընդունեց օրենքի փոփոխություն, որը նախատեսեց նման դեպքերում գումարը պետականացնելու հնարավորություն»։
Նրա խոսքով՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նախորդ որոշման մեջ միայն այդ հանգամանքն է, այդ հանգամանքը վերացել է։ Բացի այդ՝ առկա է նաև անձնական երաշխավորություն։
«Երկրի երեք նախկին վարչապետները և ԱՀ նախկին վարչապետը տվեցին անձնական երաշխավորություն, որով հաստատեցին, որ իրենք ճանաչում են Ռոբերտ Քոչարյանին, իրենք երաշխավորում են, որ դատարանի կանչով կներկայանա դատարան, կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ»,- ասաց նա։
12:09 09/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ժողովուրդն անուրանալի ավանդ ունի այդ հաղթանակի կերտման գործում. Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել
20:01 08/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՈրևէ մեկը Շուշիի ազատագրման համար այստեղ նստած չէ.դատախազ
19:14 08/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԵս ՀՀ և Արցախի նախագահն եմ և ամենամեծ զսպող հանգամանքը հենց դա է. Ռոբերտ Քոչարյան
11:54 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌ.Քոչարյանի դուստր. Սա այն նկուղն է, որ ազատամարտի տարիներին դարձել էր իմ ընտանիքի ժամանակավոր կացարանն ու ապաստարանը

Оснований для содержания Роберта Кочаряна под стражей нет; он сегодня выйдет на свободу – адвокат 05/13/2020   15:45  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Арам Орбелян рассчитывает, что  суд сегодня удовлетворит ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
“Надеюсь, что  ходатайства будут удовлетворены, и господин Кочарян сегодня будет на свободе или продолжит лечение, но не в качестве заключенного”, - сказал адвокат экс-президента Арам Орбелян в эфире  “ФактИнфо”.
По его словам, основания для содержания Роберта Кочаряна под стражей нет.
“По сути, и Конституция, и Европейская конвенция по правам человека, и Уголовно-процессуальный кодекс РА исходят из презумпции свободы, то есть человек должен находиться на свободе до тех пор, пока нет оснований для содержания его под стражей”, - отметил Орбелян, добавив, что в данный момент подано ходатайство о применении залога в связи с пандемией коронавируса и ходатайство об освобождении под личное поручительство.
По словам Орбеляна, если даже суд считает, что есть риск воспрепятствования, то, как указал он, все эти инструменты в состоянии управлять им.
Адвокат подчеркнул, что в случае с ранее поданными ходатайствами об отмене ареста, а затем прошение о применении залога, судья Анна Данибекян констатировала, что нет риска, что он скроется от следствия, но есть риск воспрепятствования, но он снизился.
“Ходатайство об освобождении под залог было отклонено только по технической причине, которую законодательство не предусматривает, в частности не предусматривает, что если в случае применения залога для предотвращения риска воспрепятствования человек попытается помешать, сумма может быть обращена в доход государства, тем самым сдерживая от незаконных предполагаемых действий”, - отметил адвокат. Он добавил, что НС приняло поправку в закон, которая предусматривает возможность обращения суммы в доход государства в подобных случаях.
По его словам, в предыдущем решении судьи Анны Данибекян указано лишь это обстоятельство; это обстоятельство устранено.
Кроме того, напомнил адвокат,  есть личное поручительство.
“Трое бывших премьер-министров страны и экс-премьер Республики Арцах лично поручились, тем самым подтвердив, что они знают Роберта Кочаряна, гарантируют, что он по вызову суда явится в суд, проявит  надлежащее поведение”, - сказал он.