«Մենք պատրաստ ենք դիմակայելու». «Լուսավոր Հայաստանը» հանդես է եկել հայտարարությամբ 05/11/2020   10:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում կատարված, տեսաձայնագրված եւ որեւէ նոր ապացույցի կարիք չունեցող բռնությունը ոչ միայն միանշանակ չդատապարտվեց իշխանության կողմից, այլեւ արդարացվեց, լեգիտիմացվեց եւ խրախուսվեց Հայաստանի Հանրապետության թիվ մեկ քաղաքական պատասխանատուի մակարդակով։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է.
«Բռնությունն արդարացվեց՝ փորձելով այն կապել ինչ-որ դավադիր «սադրանքի» հետ։ Ցավո'ք, Վարչապետը ընդդիմադիր քննադատական խոսքը բնութագրեց որպես «քստմնելի սադրանք»՝ այդկերպ խրախուսելով չհամաձայնվողներին որակել որպես սադրիչներ։
Միտումնավոր ստեղծվեց այնպիսի մի իրավիճակ, երբ բռնության զոհն է մեղավորը, այլ ոչ թե իրականացնողը։ Ավելին, սեփական սխալներն ընդունելու եւ զղջալու փոխարեն, կոչ արվեց պայքարել հորինված «սադրանքի» կազմակերպչների դեմ։
Վստահ ենք, որ բոլոր ողջախոհ մարդիկ ի վիճակի են դիտել միջադեպի տեսագրությունները եւ համապատասխան հետեւություններ անել։ Տեսնել, թե ովքեր էին սադրանքի իրական հեղինակները, ովքեր էին ընդդիմախոսներին «սրիկա» եւ «բութ» անվանողները եւ «գլուխը ցխել» ու «վիզը կտրել» սպառնացողները։
Տեղի ունեցածը փաստում է, որ ընդամենը երկու տարի պահանջվեց, որ հեղափոխական վարչապետը վերջնականապես հողին հավասարեցնի ու կազմաքանդի այդ նույն հեղափոխության հռչակած գաղափարներն, արժեքներն ու սկզբունքները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ամբողջությամբ մանիպուլյատիվ էր եւ կեղծ՝ չհիմնված որեւէ փաստի վրա։ Նա իր եւ իր քաղաքական թիմի հասցեին հնչող քննադատությունները որակեց որպես իշխանության նկատմամբ հոգեբանական բռնություն, ավելին՝ ընդդիմախոսներին պիտակավորեց որպես «նախկինների» խորհրդարանական ներկայացուցիչներ։ Վերոհիշյալ կեղծիքի միջոցով Փաշինյանը փորձեց արդարացնել բռնությունը, քանի որ իր թիմի պատկերացրած դեգրադացված իրականության մեջ «նախկինների» նկատմամբ բռնությունը լեգիտիմ ընկալում ունի իր թիմակիցների եւ համախոհների կողմից։
Այսպիսով, Վարչապետը միտումնավոր «Լուսավոր Հայաստանին» պիտակավորում է որպես «նախկինների» ներկայացուցիչ, որպեսզի իր պատգամավորների խուլիգանական վարքագիծն արդարացվի իր համակիրների աչքերում։
Ավելին, իմքայլականներն իրենց բոլոր ընդդիմախոսներին եւ քննադատներին ներկայացնում են որպես ժողովրդի եւ պետության թշնամիներ, հակապետական տարրեր, որոնց նկատմամբ հաշվեհարդարն արդեն, իսկ «լեգիտիմացված» է։
Սույն միջադեպը եւ դրան հաջորդած մեկնաբանությունները վառ վկայությունն են կառավարող թիմի անհանդուրժողականության եւ քաղաքական անհասունության։ Նրանք առաջնային պլան են մղել իրենց անսխալականության եւ անպատժելիության արատավոր սկզբունքները։
Սա ամբողջատիրական մտածողության դրսեւորում է, ինչի վերջնական հանգրվանը կոշտ ավտորիտարիզմն է։  Ընդամենը երկու տարում Փաշինյանը հեղափոխության առաջնորդից վերածվեց միայն իր կուսակցականների եւ իրեն սատարող ֆեյսբուքյան փոքրաթիվ խմբակների վարչապետի։ Հանրային ներուժը համախմբելու եւ ի շահ երկրի ծառայեցնելու փոխարեն,  նա պառակտում եւ ծվեն-ծվեն է անում ռեսուրսները. «մոդելավորում»  հասարակությանը տարբեր շերտերի, պիտակավորում քաղաքացիներին  հեղափոխականների եւ հակահեղափոխականների, սեւերի եւ սպիտակների, հերոսների եւ դավաճանների։  Այս մոտեցումը չափազանց վտանգավոր ական է Հայաստանի Հանրապետության պետականության հիմքերում:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, հավատարիմ մնալով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավունքի գերակայության, նոր որակի քաղաքականություն կառուցելու իր սկզբունքներին, դատապարտում է կատարվածը։ Պետականաշինության ճանապարհին անհնար է լինելու լռեցնել մեզ եւ կանգնեցնել՝ նույնիսկ բռնի ուժ գործադրելով։
Մենք պատրաստ ենք դիմակայելու բոլոր մարտահրավերներին՝ հանուն վաղվա ժողովրդավար, հզոր, առաջադեմ, մրցունակ ու լուսավոր Հայաստանի Հանրապետության, որտեղ մարդը ոչ թե միջոց է, այլ՝ նպատակ։
15:23 08/05/2020  |  Քաղաքական«Լուսավոր Հայաստանի» պատգամավորները լքեցին նիստերի դահլիճը
12:22 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը նիստ է անցկացրել. Քննարկվել է այսօր տեղի ունեցած միջադեպը
09:24 08/05/2020  |  Մամուլ«Կլասիկ» սրճախմություն. գաղտնիությունը «հաճախորդ» լինելու վկայումն է․ «Իրատես»
17:39 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորը դարձել է սոցիալական աջակցության ծրագրի շահառու
11:59 01/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԵվ մի' ասեք, թե գնահատականի համար չպետք է սովորել, այլ գիտելիքի ու դրա պահանջի. ԼՀԿ պատգամավոր
13:29 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈրտեղի՞ց հայթայթել 100 մլրդ դրամ.
20:37 13/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանը չընդունեց ԼՀԿ-ի առաջարկները
09:42 21/11/2019  |  ՄամուլԻշխանության եւ ԼՀԿ-ի միջեւ անջրպետը խորանում է. Մարուքյանը պարզաբանում է պահանջել Մակունցից. «Հրապարակ»

“Просвещенная Армения” обвинила команду Пашиняна в нетерпимости и политической незрелости 05/11/2020   11:40  |  Политика
Произошедший 8 мая в Национальном собрании инцидент, отснятый на видео и не нуждающийся в каких-либо доказательствах, не только не удостоился однозначного осуждения со стороны власти, но и был оправдан, легитимизирован и поощрен на уровне несущего политическую ответственность первого лица Республики Армении. Об этом говорится в заявлении партии “Просвещенная” Армения.
К сожалению, как отметили авторы заявления, премьер-министр Армении квалифицировал критическую речь оппозиции как “отвратительную провокацию”, тем самым поощряя расценивание несогласных как провокаторов.
“Намеренно была создана такая ситуация, при которой виновата жертва насилия, а не лицо, учинившее его. Более того, вместо того, чтобы признать свои ошибки и раскаяться, прозвучал призыв к борьбе против организаторов надуманной “провокации”. Уверены, что все здравомыслящие люди в состоянии сделать соответствующие выводы по итогам просмотра видеозаписей. Увидеть, кто называл “подлецами” и “тугодумами” оппонентов и грозился “раздробить голову” “перерезать горло”. Случившееся свидетельствует о том, что понадобилось всего два года, чтобы революционный премьер окончательно сравнял с землей и подорвал все провозглашенные идеи, ценности и принципы той же революции”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна было полностью манипулятивным и лживым, не опирающимся на какие-либо факты.
“Он квалифицировал звучащую в его адрес и адрес его политической команды критику как психологическое насилие в отношении власти. Более того, заклеймил оппонентов как представителей “бывших” в парламенте. Путем вышеупомянутой лжи Пашинян попытался оправдать насилие, поскольку  в воображаемой его командой деградированной реальности насилие в отношении “бывших” воспринимается его соратниками и сторонниками как нечто легитимное”, - указывается в заявлении.
Таким образом, по мнению авторов заявления, премьер намеренно клеймит “Просвещенную Армению”, называя их представителям “бывших”, чтобы оправдать хулиганское поведение своих депутатов в глазах своих симпатизантов.
Более того, как отмечается в заявлении, “мойшагавцы” представляют всех оппонентов и критиков врагами народа и государства, антигосударственными элементами, расправа над которыми уже “легитимирована”.
“Этот инцидент и последовавшие за ним комментарии – яркое свидетельство нетерпимости и политической незрелости правящей команды. Они выдвинули на передний план с порочные принципы своей непогрешимости и безнаказанности. Это проявление тоталитарного мышления, конечным пристанищем которого является жесткий авторитаризм. Всего за два года Пашинян из революционного лидера превратился  в премьера своих сторонников и  поддерживающих его фейсбуковских малочисленных группировок. Вместо консолидации общественного потенциала и использования его во благо страны, он раскалывает и разрывает в клочья ресурсы, “моделирует” общество на разные слои, вешает на граждан ярлыки революционеров и контрреволюционеров, черных и белых, героев и предателей. Этот подход – чрезвычайно опасная мина под основы государственности Республики Армения”, -говорится в заявлении.
Авторы заявления отметили, что партия “Просвещенная Армения”, оставаясь верной исповедуемым ею принципам демократии, прав человека, верховенства права, выстраивания политики нового качества, осуждает случившееся.
“На пути государственного строительства заставить нас замолчать невозможно, даже силой. Мы готовы противостоять всем манипуляциям во имя завтрашней демократичной, мощной, передовой, конкурентной и просвещенной Республики Армения, где человек не средство, а цель”, - отмечается в заявлении.