Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչներից բազմաթիվ ահազանգեր եմ ստացել, դեմ են այս կոնվենցիային. Գևորգ Պետրոսյան 05/11/2020 10:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը վավերացրեց «Սեռական շահագործումից եւ սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան։
Նախագիծն ընդունվեց 79 կողմ, 12 դեմ ձայներով։
Մինչ քվեարկությունը ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն ասաց, որ ԲՀԿ-ն վերահաստատում է իր մտավախությունը, թե կոնվենցիան պարունակում է դրույթներ, որոնք ողջամտորեն սպառնալիքի տակ են դնում երեխաների դաստիարակությունը։
«Հենց նոր ԱԺ մուտք գործելուց առաջ տեսա, որ մուտքի դիմաց քաղաքացիական ակցիա էր։ Երեկ էլ Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչների կողմից բազմաթիվ ահազանգեր եմ ստացել, և բոլորը դեմ են արտահայտվում այս կոնվենցիային»,-ասաց Պետրոսյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ շեշտեց, որ հանձնաժողովի նիստում բոլոր խմբակցությունները, այդ թվում ԲՀԿ-ն կողմ են քվեարկել։
«Ցավում եմ, եթե առանձին մարդիկ կարողանում են առավոտյան ձեր դիրքորոշման վրա ազդել և փոխել այն։ Բայց այս կոնվենցիան բխում է երեխաների շահերից և դեմ է մանկապղծությանը»,-ասաց Մակունցը։

Парламент Армении ратифицировал резонансную Лансаротскую конвенцию 05/11/2020   12:16
Национальное собрание Армении на заседании в понедельник, 11 мая, ратифицировало Конвенцию Совета Европы “О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия”(Лансаротская конвенция).
За принятие документа проголосовали 79 депутатов, против высказались 12.
Перед голосованием депутат от фракции "Процветающая Армения" Геворк Петросян заявил, что ППА подтверждает свое опасение по поводу содержащихся в конвенции положений, которые ставят под угрозу воспитание детей.
“Только что я  стал очевидцем гражданской акции у входа в здание. Накануне от представителей Армянской Апостольской церкви поступило множество тревожных сообщений, и все высказываются против этой конвенции. Мы остаемся при своей позиции, что эта конвенция не вытекает из настоящих интересов защиты детей в Республике Армения, лучших интересов детей", - сказал Петросян.
В свою очередь глава фракции правящего блока “Мой шаг” Лилит Макунц подчеркнула, что на заседании профильной комиссии все фракции, в том числе ППА, проголосовали “за”.
“Я сожалею, что отдельные лица утром смогли повлиять на вашу позицию и изменить ее. Но эта конвенция исходит из интересов детей и против растления детей”, - сказала она.