Արտակ Մանուկյանը և Վահե Ղալումյանը մանդատները վայր դնելու պայմանները ներկայացրել է Մակունցը 05/11/2020   16:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իմ քայլն» ունի հստակ դիրքորոշում առ այն, թե ինչ քաղաքական հետևանքներ պետք է ունենա ուրբաթ օրն ԱԺ-ում ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյան իր միջև ծագած ծեծկռտուքը։ Այս մասին ԱԺ-ում հայտնել է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Մակունցը նշեց, որ արդեն իսկ դատապարտել են տեղի ունեցած միջադեպը, դատապարտել են այն, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը տրվել է սադրանքի, միևնույն ժամանակ դատապարտում են նաև մարդու արժանապատվությունն ամիսներ շարունակ ոտնահարելը։
Մակունցը ժամանակագրություն ներկայացրեց՝ հիշեցնելով, որ Էդմոն Մարուքյանը երդմնակալության արարողությունից երկու օր անց կոնֆլիկտ հրահրեց ԲՀԿ խմբակցության հետ, մոտ երկու շաբաթ առաջ պատգամավոր Գևորգ Պապոյանին պարբերաբար ընդհատում էր և հնչեցրել է սպառնալիք՝ «ձայնդ կտրիր, թե չէ քթիցդ արյուն է գալու» և մի շարք այլ միջադեպեր։
Մակունցի խոսքով՝ կա իրավիճակ, երբ ԱԺ պատգամավոր, ԼՀԿ խմբակցության ղեկավարի եղբայրը շարունակում է սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնելու այդ մշակույթը մեկ այլ պատգամավորի մոր հասցեին։
«Ինչպես կարող է բռնությանը դեմ արժեքներին հավատացող մարդը, այն բանից հետո, երբ Սասուն Միքայելյանը իրեն ապտակել է և դրանից հետո ԲՀԿ խմբակցության կողմից հարգարժան պատգամավորներից մեկը,ոչ միայն ինքը, բայց նաև ինքը, Սասուն Միքայելյանին պահել էին և հնարավորություն չէին տվել նրան որևէ գործողություն անելու, Էդմոն Մարուքյանը, տեսնելով, որ ինքնապաշտպանվելու կարիք չունի և Սասուն Միքայելյանը որևէ վտանգ չի ներկայացնում ոչ իր համար, ոչ իր կողքը գտնվող որևէ պատգամավորի համար, հարձակվում է և ոտքով հարվածում »,- ասաց Մակունցը։
Մակունցը վստահեցնում է՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը զոհ չէ. «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը կոնֆլիկտի կողմ է, ավելին՝ կոնֆլիկտը հրահրող կողմ է։
Մակունցը նշեց, որ այս ամենը պետք է ունենա քաղաքական հետևանք։
«Քաղաքական հետևանք պետք է լինի, և Սասուն Միքայելյանը պատրաստ է մանդատը վայր դնել, եթե միաժամանակ մանդատը վայր դնի Էդմոն Մարուքյանը։
Ավելին՝ իրենց մանդատները պատրաստ են վայր դնել Արտակ Մանուկյանն ու Վահե Ղալումյանը՝ պայմանով, որ մանդատները վայր են դնում նաև ԼՀԿ պատգամավորներ Հրանտ Այվազյանը և Սարգիս Ալեքսանյանը։ Սա է մեր դիրքորոշումը։ Սա է արդարությունը ու քաղաքական հետևանքը, որը պետք է տեղի ունենա»,- նշեց Մակունցը։
15:14 06/05/2020  |  ԿորոնավիրուսՀանրաքվեն տեղի չի ունենա, քանի դեռ վտանգավոր է բազմամարդ միջոցառումների անցկացումը. Մակունց
15:32 30/04/2020  |  Մեկնաբանություն«Գնացեք Նիկոլ Փաշինյանին ասեք, որ չեք կարողացել և չեք կարողանում ղեկավարել իշխող խմբակցությունը». Սամսոնյանը՝ Մակունցին
12:38 20/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստվում է ՀՌԱՀ-ին հրավիրել խմբակցություն. Լիլիթ Մակունց
16:18 31/03/2020  |  Կորոնավիրուս«Իմ քայլի» պատգամավորներից ոմանք ունեն առողջական խնդիր, որոշներն էլ բնակվում են ռիսկային տարածքում. ինչու տվյալների հասանելիության վերաբերյալ նախագիծը տապալվեց
13:05 24/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ֊ն պարապուրդի մատնելը նպատակահարմար չէ. Մակունց
22:54 14/03/2020  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանում կորոնավիրուսի դեպքերի շուրջ ապազգային, անհայրենիք հրճվանքը քաղաքացիներն անհետեւանք չեն թողնի. Մակունց

Еще двое депутатов от блока Пашиняна после драки в НС готовы сложить мандаты: Макунц огласила условия 05/11/2020   17:38  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции правящего блока "Мой шаг" Лилит Макунц сегодня в ходе заседания Национального собрания Армении заявила, что имевший место в пятницу инцидент с дракой в НС должен возыметь политические последствия.
Макунц отметила, что фракция уже осудила инцидент, в том числе и то, что "Мой шаг" поддался на провокацию. При этом, по словам Макунц, фракция осуждает продолжающиеся уже несколько месяцев случаи попирания достоинства человека.
Глава фракции "Мой шаг" напомнила, что Эдмон Марукян спустя два дня после церемонии инаугурации спровоцировал конфликт с фракцией "Процветающая Армения", две недели периодически перебивал депутата Геворка Папояна, угрожал ему и ряд других инцидентов.
По словам Макунц, сложилась ситуация, при которой брат руководителя "Просвещенной Армении" продолжает озвучивать нецензурную брань с оскорблениями в адрес матери другого депутата.
"Как может выступающий против насилия человек после того, как Сасун Микаелян ему влепил пощечину, а затем один из уважаемых депутатов фракции ППА, не только он, удерживал Сасуна Микаеляна и не позволял ему прибегнуть к каким-либо действиям, Эдмон Марукян, заметив, что ему не обороняться, а Сасун Микаелян не представляет угрозы  ни для него, ни для других находившихся рядом с ним депутатов, набрасывается и бьет ногой", - сказала Макунц.
Она заверила, что фракция "Просвещенная Армения" не является в этой истории жертвой. Фракция "Просвещенная Армения", по ее словам, сторона конфликта, более того, сторона, спровоцировавшая конфликт.
Макунц отметила, что все это должно возыметь политическое последствие.
"Сасун Микаелян готов сложить мандат, если одновременно с ним мандат сложит Эдмон Марукян. Более того, свои мандаты готовы сложить и депутаты Артак Манукян и Ваге Галумян с условием, что мандаты сложат и депутаты "Просвещенной Армении" Грант Айвазян и Саркис Алексанян. Такова наша позиция", - подчеркнула Макунц.