Այսօր իմ շփման մակերեսը 70 մարդ է. Ռ. Քոչարյանը՝ համաճարակի ժամանակ քրեակատարողական հիմնարկի պայմանների մասին 05/08/2020   15:47  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Ես ոնց որ հանրակացարանում ապրեմ։ Իմ շփման մակերեսն այսօր մոտ մի 70 մարդ է, եթե դա նորմալ է, ինչ ասեմ։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի ժամանակ ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով քրեակատարողական հիմնարկում տիրող իրավիճակին։
«Աշխատողները մեկ օր աշխատում են և երեք օր ազատ են։ Ոչ ոք չգիտի, թե աշխատանքային օրվանից դուրս նրանք ինչով են զբաղված։ 90 տոկոսը երիտասարդ է։ Դա նշանակում է, որ առնվազն 50 տոկոսն իրենցից նույնիսկ վարակվելու դեպքում ասիմպտոմատիկ է լինելու։ Ես խցում մենակ եմ իմ ցանկությամբ, բայց շփումն անձնակազմի հետ, իհարկե, կա։ Հնարավոր չէ այդ շենքային պայմաններում հեռավորություն պահպանել, տեղաշարժ ուղղակի հնարավոր չէ»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ռ. Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանն էլ հավելեց, որ այս հարցի վերաբերյալ դիմել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանին։
14:37 08/05/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԵկեք իրավական նիհիլիզմի ժխտողականությունից չանցնենք իրավական ցինիզմի․ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը ներկայացրեց երրորդ միջնորդությունը

“Будто живу в общежитии:” Кочарян рассказал об условиях в СИЗО во время пандемии коронавируса 05/08/2020   16:00  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян  на заседании суда в пятницу коснулся царящей в уголовно-исполнительном учреждении ситуации во время пандемии коронавируса нового типа.
“Я будто живу в общежитии. Пространство моего общения – это  примерно 70 человек. Если это нормально, то что тут скажешь”, - заявил Кочарян.
Он рассказал, что сотрудники работает один день и три дня свободны.
“Никто не знает, чем они занимаются вне работы. 90% - это молодые люди. Это означает, что по меньшей мере 50 % из них даже в случае заражения будут переносить болезнь бессимптомно. Я в камере один, по своему желанию, но, конечно, контактирую с персоналом.Невозможно в условиях этого здания сохранять дистанцию, передвижение просто невозможно”, - сказал Роберт Кочарян.
В свою очередь его адвокат Айк Алумян добавил, что по данному вопросу обратился к омбудсмену Армении.