Երկարատեւ ընդմիջումից հետո տեղի կունենա Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը. ակտիվիստները շենքի մոտ են 05/08/2020   12:56  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Շուրջ երկու ամիս տեւած ընդմիջումից հետո Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կվերսկսվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։ Այս պահին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի բակում հավաքված են Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները և մի քանի ընդդիմախոս, թեև հայտարարված է արտակարգ դրություն։
Հենց այդ պատճառով էլ լրագրողներին թույլ չեն տալիս մուտք գործել դատարան, իսկ ոստիկանության ծառայողները հորդորում են դատարանի բակում հավաքվածներին պահպանել սոցիալական հեռավորությունը։
Նախատեսվում է, որ այսօր կքննարկվի երեք միջնորդություն՝ Ռ.Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ։Շուտով այստեղ կլինեն նաև նախկին վարչապետները, որոնք պետք է անձնական երաշխավորություն ներկայացնեն։

В Ереване после долгого перерыва возобновляются слушания по делу Роберта Кочаряна 05/08/2020   13:07  |  Суд по делу второго президента РА
После почти двухмесячного перерыва сегодня в суде общей юрисдикции Еревана возобновляются слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников. В эти минуты во дворе суда в ереванском административном районе Шенгавит собрались сторонники экс-президента и еще несколько оппонентов, несмотря на то, что в стране действует режим чрезвычайного положения.
По этой причине журналистов не пускают в здание суда. Сотрудники Полиции Армении призывают собравшихся у здания суда сохранять социальную дистанцию.
Планируется, что сегодня суд рассмотрит три ходатайства об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения. Вскоре в суд прибудут бывшие премьер-министры, которые должны представить ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство .