Ալեն Սիմոնյանի և Արթուր Դանիելյանի միջև ծագած միջադեպի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 05/08/2020   17:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի և «Ադեկվադ» միաբանության համահիմնադիր Արթուր Դանիելյանի միջեւ տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 117-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ բռնության գործադրմամբ խուլիգանության և դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու համար: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասացին ՀՔԾ-ից։
Նրանց փոխանցմամբ՝ կատարվում է նախաքննություն։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Ալեն Սիմոնյանը բռնություն է գործադրել Արթուր Դանիելյանի նկատմամբ, ինչի հետեւանքով վերջինս ստացել է քթի կոտրվածք ու տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Կատարվածը չի հերքել նաեւ Ալեն Սիմոնյանը՝ նշելով, թե տուն գնալիս տեսել է Արթուր Դանիելյանին, բարեւել է, ինչին ի պատասխան վերջինս հայհոյել է եւ ինքը պատասխանել է հայհոյանքին ու գլխով հարվածել քթին։ Դրանից հետո արդեն սկսվել է քաշքշուկ։
Դեպքի վերաբերյալ ոստիկանություն առաջինն ահազանգել է հենց Ալեն Սիմոնյանը, ապա նաեւ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Արթուր Դանիելյանը։
«Հույս ունենք, որ տեղի կունենա օբյեկտիվ քննություն, գլխավոր դատախազը կպահանջի՝ զրկել Ալեն Սիմոնյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից և նա կենթարկվի քրեական պատասխանատվության»,- ասել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Փաստաբանական թիմի անդամ Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացրել է, որ Երևանի կենտրոնում Ալեն Սիմոնյանի և Արթուր Դանիելյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպը տեսագրվել է մասնավոր կազմակերպության պատկանող անվտանգության տեսախցիկներով։ «Մեր փաստաբանական հարցմանն ի պատասխան՝ մեզ տեղեկացրել են, որ տեսագրություններն առգրավվել են իրավապահ մարմինների կողմից», - նշել է փաստաբանն ու կոչ արել իրավապահներին հրապարակել տեսագրությունն ամբողջությամբ՝ հաշվի առնելով միջադեպի բնույթը և մեծ հանրային հնչեղությունը։
14:07 08/05/2020  |  ՔաղաքականՍա նախապատրաստված սադրանք է, որն ունի շարունակական բնույթ. Ալեն Սիմոնյան
18:35 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի ունեցող գործընթացն իրավական է, տեղին է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Արգիշտի Քյարամյանին ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու մասին
18:25 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿլինեն հրաժարականներ. Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում
19:37 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը դեռևս չի հրավիրվել հարցաքննության
15:42 02/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» նիստում քննարկվել է Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ գրանցված ծեծկռտուքի հարցը, ծխախոտների մաքսանգենգությունը՝ ոչ
15:11 02/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» նիստ է հրավիրել. Քննարկվել է նաև Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ ծեծկռտուքի միջադեպը
17:53 01/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԵրեկվանից ասում են «Մենք Ալեն Սիմոնյան ենք», եթե իրոք էդպիսին են, ապա վերջաբանն անխուսափելի է. Ռոբերտ Հայրապետյան
20:26 30/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն ստացել է Ալեն Սիմոնյանի և Արթուր Դանիելյանի միջև ծեծկռտուքի դեպքի վերաբերյալ նյութերը
00:43 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը հաստատել է, որ գլխով հարվածել է Դանիելյանի քթին` իր բարեւին հայհոյանքով պատասխանելու համար

Уголовное дело возбуждено по факту инцидента с участием Алена Симоняна и Артура Даниеляна 05/08/2020 17:30 | Лента новостей
В Специальной следственной службе(ССС) Армении по факту инцидента с участием вице-спикера парламента Армении Алена Симоняна и основателя ордена “Адеквад” Артура Даниеляна возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 258(“Хулиганство”) и статье 117(“Умышленное причинение легкого вреда здоровью”) УК РА. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в ССС.
В ведомстве заявили, что ведется предварительное расследование.
Ранее агентство сообщило, что накануне Ален Симонян применил насилие в отношении Артура Даниеляна, в результате чего последний получил перелом носа и был госпитализирован в больницу.
Случившееся не опроверг и Ален Симонян. Он рассказал, что шел домой с работы и в парке возле дома заметил троих парней. По его словам, один из них, которого он знает, Артур Даниелян, странно на него посмотрел, после чего вице-спикер поздоровался с ним, но в ответ услышал нецензурную брань с оскорблениями в адрес своей матери.
"Я подошел к нему и заявил, что такого же мнения о нем и ударил его головой по носу", - рассказал вице-спикер НС. После этого, как рассказал он, произошла небольшая потасовка.
Первым сообщил о случившемся в Полицию Ален Симонян. Заявление о преступлении подал также Артур Даниелян
“Надеемся, то будет проведено объективное расследование произошедшего и что генпрокурор потребует лишить Алена Симоняна депутатской неприкосновенности, и он будет привлечен к уголовной ответственности”, - сказал адвокат Тигран Атанесян.
Ранее член адвокатской команды Рубен Меликян сообщил, что инцидент с участием Алена Симоняна и Артура Даниеляна в центре Еревана попал в объектив камеры наружного видеонаблюдения частной компании и что видеозапись была изъята Полицией. Он призвал правоохранительные органы обнародовать всю запись, учитывая характер инцидента и вызванный им широкий общественный резонанс.