«Լուսավոր Հայաստանը» ԱԺ-ից դուրս գտնվող խուլիգանական խմբակների օրակարգ է բերում խորհրդարան. Մակունց 05/08/2020 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուզում եմ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ներողություն խնդրել ՀՀ քաղաքացիներից ու բոլոր այն հայրենակիցներից, ովքեր ականատես են եղել միջադեպին։ Ցավում եմ, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը տրվել է սադրանքների ու տեղի է ունեցել այն, ինչ տեղի է ունեցել։ Այս մասին այսօր ԱԺ ամբիոնից ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով այսօր ԱԺ-ում տեղի ունեցած ծեծկռտուքին։
«Ամեն ինչ սկսվեց «ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի ընդունումից, այն պահից, երբ այդ առնչությամբ իր դիրքորոշումը հայտնեց նաև «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը»՝ կողմ չքվեարկելով այդ նախագծին։ Այդ նախագծի ընդունումից հետո շեշտակի փոխվեց ԼՀԿ-ի, հատկապես դրա ղեկավարի վարքագիծը»,-ասաց Մակունցը։
Նա շեշտեց, որ Էդմոն Մարուքյանը պատգամավոր եղած ժամանակ երբևէ իրեն թույլ չի տվել այնպիսի բառեր օգտագործել, ինչպիսին օգտագործել է 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում։
«Ամեն ինչ սկսվեց այն պահից, երբ ԼՀԿ խմբակցության ղեկավարը ԱԺ նիստերի դահլիճում, ուղիղ եթերում համայն աշխարհի հնչեցրեց սեռական բնույթի հայհոյանք ԱԺ փոխնախագահի հասցեին և դրան չհետևեց ներողության խոսքը։ Դրան հետևեցին ինչ-որ գործընթացներ ԱԺ դահլիճից դուրս և հիմա արդեն շաբաթներ շարունակ ԼՀԿ-ն փորձում է սադրել ու «Իմ քայլը» խմբակցությանը ներքաշել այնպիսի գործողությունների մեջ, որոնք տեսախցիկների առաջ կներկայացնեն «Իմ քայլը» խմբակցությանն այնպիսին, ինչպիսին փորձում էր ներկայացնել պարոն Մարուքյանը»,-ասաց Մակունցը։
Ըստ նրա՝ «Լուսավոր Հայաստանը» անհասկանալի, ԱԺ-ից դուրս գտնվող խուլիգանական խմբակների օրակարգ է բերում խորհրդարան։

Макунц обвинила “просвещенных” в продвижении повестки хулиганских группировок в парламент 05/08/2020   16:22  |  Лента новостей
Лидер правящей парламентской фракции "Мой шаг" Лилит Макунц с трибуны НС прокомментировала инцидент с дракой депутатов в зале заседаний.
Она попросила прощения у граждан Армении и соотечественников, которые стали очевидцами этого инцидента.
“Я сожалею, что фракция “Мой шаг” поддалась на провокации, и произошло то, что произошло”, - сказал она.
По ее словам, все началось с принятия закона о конфискации незаконно нажитого имущества.
“С того самого момента, когда по этому поводу свою позицию высказала и фракция “Просвещенная Армения”, не  проголосовав за проект. После принятия этого проекта резко изменилось поведение “Просвещенной Армении”, особенно ее руководителя”, - сказала Макунц.
Она указала, что Эдмон Марукян в бытность свою депутатом никогда не употреблял подобных слов, какие позволил себе произнести в Национальном собрании седьмого созыва, и все началось с его нецензурных высказываний в адрес вице-спикера парламента Алена Симоняна, за которыми не последовало никаких извинений.
За этим, как отметила она, последовали какие-то процессы за пределами парламента.
“Теперь же на протяжении недель “Просвещенная Армения” пытается провоцировать фракцию “Мой шаг”, втянуть в такие  действия, которые перед видеокамерами представят фракцию такой, какой хочет ее представить господин Марукян”, - заявила Макунц.
По ее словам, “Просвещенная Армения”  продвигает в парламент повестку находящихся за пределами НС  непонятных хулиганских группировок в парламент.