Որեւէ գործարք չկա եւ չի կարող լինել. Արմեն Սարգսյանը՝ վարչապետի հետ պայմանավորվածության գալու լուրերի մասին 05/07/2020   10:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի աշխատակազմը պարզաբանում է ներկայացրել կապված որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկատվության հետ, թե իբր Հանրապետության նախագահի եւ վարչապետի միջեւ ինչ-որ գործարք-պայմանավորվածություն կա Ազգային ժողովի ընդունած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի շուրջ:
Պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Որեւէ գործարք չկա եւ չի կարող լինել: Ամբողջ այդ ապատեղեկատվությունը պետք է դիտարկել հերթական անհեթեթությունների շարքում, որոնք պարբերաբար տարածվում են որոշ շրջանակների կողմից: Մարդիկ կամ մարդկային խմբեր, որոնք մասնագիտացել են անլրջության հասնող դավադրությունների տեսությունների մեջ, փորձում են կայանալ որպես կոնսպիրացիաների «մեծ» մոգեր:
Հանրապետության նախագահը մեկ անգամ չէ, որ տարբեր, այդ թվում՝ միջազգային հանրահայտ հարթակներում անդրադարձել է բնապահպանական խնդիրների կարեւորությանն, ինչը վերոհիշյալ մարդիկ տարբեր պատճառներով ի վիճակի չեն հասկանալ: Իբրեւ հետեւանք՝ նրանց մեջ շարունակաբար ծնվում են տարաբնույթ անհեթեթություններ:
Ինչ վերաբերում է Ազգային ժողովի ընդունած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքին, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, այն գտնվում է նախագահի աշխատակազմում: Աշխատակազմի համապատասխան ստորաբաժանումներն ուսումնասիրում են օրենքն, իրականացնում իրավական եւ այլ մասնագիտական փորձաքննություն՝ Հանրապետության նախագահին եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով:
Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահը դրանց վերաբերյալ իր դիրքորոշումը կարտահայտի սահմանված ժամկետում:
16:47 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ
13:44 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Աշխարհը համավարակից հետո․ տրանսֆորմացիայի սցենարներ» թեմայով վեբինարին
19:07 05/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շուտափույթ ապաքինում է մաղթել Ռուսաստանի վարչապետին
17:24 05/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է մի շարք օրենքներ
09:21 05/05/2020  |  ՄամուլՆախագահին մնացել է 6 օր․ ինչ որոշում կկայացնի Արմեն Սարգսյանը․ «Ժողովուրդ»
14:33 02/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռավար զրուցել է ստարտափ էկոհամակարգի ներկայացուցիչների հետ
10:18 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց միմյանց օգնելու չենք կարող առաջ շարժվել․ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Աշխատանքի օրվա առթիվ
14:04 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի հայերի միությունն աջակցում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ծիծեռնակաբերդում «Հայ պարկ» հիմնելու նախաձեռնությանը

Сделки нет и быть не может: аппарат президента отреагировал на сообщения о договоренности Саркисяна с Пашиняном 05/07/2020   11:15  |  Чрезвычайное просшествие
Никаких сделок между президентом Армении Арменом Саркисяном и премьер-министром РА Николом Пашиняном нет и не может быть. Об этом говорится в заявлении аппарата президента Армении в ответ на запросы ряда СМИ.
Согласно заявлению, в последние дни некоторыми СМИ распространяется информация о том, что якобы президент и премьер достигли сделки-договоренности по принятому парламентом закону "О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение". Эту дезинформацию нужно рассматривать в ряду нелепостей, которые постоянно распространяются некоторыми кругами. Есть люди или группы людей, которые поднаторели в несерьезных теориях заговора и пытаются состояться как великие маги конспирации", – говорится в заявлении.
Отмечается, что президент Армении неоднократно на разных, в том числе международных площадках, касался важности экологических вопросов, что вышеупомянутые лица по разного рода причинам не в состоянии понять. И, как следствие, в их сознании непрерывно рождаются разные нелепости.
Что касается закона "О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение", то, как отмечается в заявлении, он находится в аппарате президента Армении, где его изучают соответствующие подразделения, которые проводят его правовую и другие профессиональные экспертизы, чтобы представить заключение президенту. В соответствии с Конституцией, президент выскажет по нему свое мнение в установленные сроки.