ԱՄՆ-ում գնդակահարել են կորոնավիրուսի մասին ճշմարտությանը մոտ հայտնված գիտնականին. NBC News 05/06/2020 21:30 | Կորոնավիրուս
ԱՄՆ-ում գնդակահարել են կորոնավիրուսի հատկությունների մասին հետազոտությունում ճշմարտությանը մոտ հայտնված գիտնական Բին Լյուին (Bing Liu): Այս մասին Փիթսբուրգի համալսարանի կայքում հայտնել էին դեռ մայիսի 2-ին, սակայն միայն հիմա են դրա վրա ուշադրություն դարձրել ԶԼՄ-ները, մասնավորապես, NBC News պարբերականը:
Հայտնի է, որ գիտնականը, ամենայն հավանականությամբ, ծանոթ է եղել իր մարդասպանի հետ. նա 46 — ամյա Հաո Գուն է, ով տեղի ունեցածից հետո ինքնասպան է եղել: Հաղորդվում Է, որ Բին Լյուն սպանվել է գլխի եւ պարանոցի հատվածներում կրակոցներով: Հանցագործության դրդապատճառներն առայժմ հայտնի չեն:
Նշվում է, որ Բինը կարեւոր ճեղքման եզրին է գտնվել այն բջջային մեխանիզմների ընկալման մեջ, որոնք ընկած են կորոնավիրուսային վարակի եւ դրա հետեւանքով առաջացած բարդությունների հիմքում: Համալսարանը վստահեցրել է, որ ամեն ջանք կգործադրի՝ իր աշխատակցի սկսած աշխատանքն ավարտելու համար: Կայքում նաև ասվում է, որ այդ կորուստը կզգա ողջ գիտական հանրությունը ։

В США убит ученый, находившийся на пороге важных открытий о коронавирусе - NBC 05/07/2020   10:08  |  Коронавирус
Ученый Бинг Лю, находившийся на пороге очень важных открытий относительно коронавирусной инфекции COVID-19, был убит в США.
Как передает сетевое издание "Вести.Ру" со ссылкой на телеканал NBC, 37-летий Лю, работавший в школе медицины Питтсбургского университета, был найден 2 мая без признаков жизни в своем доме в штате Пенсильвания с огнестрельными ранениями головы и шеи.
Его коллеги сообщили прессе, что покойный был на пороге очень важных открытий, объясняющих причину коронавирусной инфекции и клеточной основы осложнений, которые вызывает коронавирус SARS-CoV-2.
Полиция полагает, что Лю застрелил его 46-летний знакомый по имени Хао Гу, который затем покончил с собой. Тело убийцы было найдено в автомобиле, припаркованном примерно в километре от дома ученого.
16:22 06/05/2020  |  КоронавирусЧисло тяжелобольных пациентов с коронавирусом в Армении растет - Торосян