Հայաստանի ոչ մի ղեկավար Արցախի հարցի վերաբերյալ այնքան հրապարակային չի եղել, ինչքան ես. ԱԺ-ում ասաց Փաշինյանը ու կրկին չմեկնաբանեց Լավրովի հայտարարությունը 05/06/2020 12:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ոչ մի ղեկավար Արցախի հարցի վերաբերյալ այդքան մանրամասն դիրքորոշում չի հայտնել, որքան ես եմ հայտնել։ ԱԺ-ում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի դիտարկմանը, որ Արցախի հարցում Փաշինյանը դիրքորոշումը չի հայտնել Լավրով ու Հասանովի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ։
Փաշինյանը շեշտեց, որ Հայաստանի ոչ մի ղեկավար Արցախի հարցի վերաբերյալ այնքան հրապարակային ու թափանցիկ չի եղել, ինչքան ինքը։
«Իմ դիրքորոշումները, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումները գոյություն ունեն այնքանով, որքանով դրանք մեր դիրքորոշումներն են, այսինքն` մեր դիրքորոշումը գոյություն ունի, անկախ նրանից, թե աշխարհում ուրիշ ինչ դիրքորոշումներ գոյություն ունեն։ Այս ողջ կարգավորման պրոցեսը նրա համար է, որ պատասխանենք մեկ հարցի՝ կարող ենք արդյոք դիրքորոշումները մոտեցնել իրար, կարող ենք արդյո՞ք ձևակերպել ընդհանուր դիրքորոշում»,-ասաց վարչապետը։
Նա կրկին ընդգծեց, որ Արցախի հարցի որևէ լուծում չի կարող գործնականում դառնալ լուծում, եթե դա ընդունելի չէ ՀՀ և ԱՀ ժողովրդի համար։
«Այսինքն` դա ոչ թե իմ բարի ցանկություն է այդպես, դա այնպես է ի բնե։ Եթե նույնիսկ նախկինում եղել են իշխանություններ, որոնք մտածել են, որ կստորագրեն, կտանեն, լուծում կտան հարցին, ապա իրենք գերագնահատել են իրենց ուժերը»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա հայտնեց, որ 2018թ-ի մայիսի 8-ից մինչև այսօր նա իր հայտնած դիրքորոշումներից ոչինչ, նույնիսկ մի ստորակետ, ոչ պակասեցնելու, ոչ էլ ավելացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում
«Քանի դեռ լուծում չի գտնվել, որը կարող է ընդունելի լինել Հայաստանի, Արցախի ու Ադրբեջանի ժողովրդի համար ու իշխանությունը չի ասել, որ x լուծումը կա, եկեք դռնփակ նիստ անենք քննարկենք գնալ այդ տարբերակով թե ոչ, իսկ մենք այսպիսի առաջարկով հանդես կգանք միայն այն պարագայում, երբ տեսնենք ինչ-որ տարբերակ կա, որը սկզբունքորեն կարող է քննարկելի ու ընդունելի լինել»,-ասաց Փաշինյանը։

Зограбян поинтересовалась у Пашиняна, почему он не прокомментировал последние заявления Лаврова по карабахскому урегулированию 05/06/2020   12:58  |  Карабахский конфликт
Никто из лидеров Армении не представлял так часто и столь детально свою позицию по карабахскому вопросу, как это делал я. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на ремарку депутата НС от “Процветающей Армении” Наири Зограбян о том, что Пашинян не высказал своей позиции относительно последних заявлений главы МИД РФ Сергея Лаврова и министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
Пашинян подчеркнул, что никто из лидеров Армении не был столь открытым и прозрачным при высказывании своей позиции относительно карабахского вопроса, как он.
“Моя позиция, позиция правительства РА имеют место быть постольку, поскольку они являются нашими позициями, то есть наша позиция имеет место быть вне зависимости от существования в мире иных позиций”, -заявил он.
По его словам, весь этот процесс урегулирования для того, чтобы ответить на один вопрос: “Можем ли мы сблизить позиции, можем ли сформулировать общую позицию?”
Он вновь подчеркнул, что ни один вариант урегулирования карабахского вопроса на деле не может стать решением, если он неприемлем для Республики Армения и Республики Арцах.
“То есть, это не просто моя добрая воля, это естественно. Если даже раньше были власти, которые думали, что подпишут и разрешат вопрос, то они переоценили свои силы”, - сказал Пашинян.
Премьер Армении не видит необходимости в том, чтобы добавить или убавить что-либо, хотя бы одну запятую к высказанной им с 8-го мая 2018 года по сей день позиции.
“Пока решение не найдено, которое может быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана, и власть не заявляла о наличии x-решения, давайте проведем закрытое заседание и обсудим, идти по этому варианту или нет. А мы с таким предложением выступим только в том случае, когда увидим, что есть какой-то вариант, который может быть принципиально дискутируемым и приемлемым”, - сказал Пашинян.