Գավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 17 անձի 05/06/2020   23:55  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ Գավառում երկու անձի սպանության և չորս անձի հրազենային մարմնական վնասվածքներ պատճառելու, մի խումբ անձանց կողմից բռնությամբ և գույքը ոչնչացնելով զուգորդված զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել արդեն 17 անձի, ևս 4 անձ ձերբակալվել է` զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հիշեցնենք, որ վերը նշված դեպքերի առթիվ հարուցվել էին քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետի, 235-րդ հոդվածի (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 1-ին և 7-րդ կետերի, 185-րդ հոդվածի (գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) 1-ին մասի, 225-րդ հոդվածի (զանգվածային անկարգություններ) 2-րդ մասի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում և նախաքննության կատարումը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր և Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունների քննիչներից կազմված խումբը:
20:27 06/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍարի Թաղում տեղի ունեցած դանակահարության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
19:55 06/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել է Գորիս քաղաքի 44-ամյա բնակիչը՝ դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կասկածանքով
22:05 01/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած միջադեպերի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 15 անձի
20:07 30/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍյունիքի Լոռու մարզերումի հողամասերի ապօրինի ենթավարձակալության պայմանագրերի կնքման դեպքերով քրեական գործ է հարուցվել. վնասը վերականգնվում է
20:33 29/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳավառում տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով ձերբակալվել է ևս 10 անձ
19:32 28/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը հողամասերը կապի օպերատորներին ենթավարձակալության հանձնելու կապակցությամբ հարուցվել են քրեական գործեր
19:22 24/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր նշանակումներ` ՀՀ քննչական կոմիտեում
21:23 21/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանություն` Գեղարքունիքի մարզում.ձերբակալվել է նույն մարզի բնակիչը

В деле о двойном убийстве и массовых беспорядках в Гаваре появились 17 обвиняемых и четверо задержанных 05/07/2020   09:27  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства двух и ранения четырех человек в Гаваре, а также массовых беспорядков со стороны группы лиц, сопряженных с насилием и уничтожением имущества, обвинение предъявлено 17 лицам. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Сообщается, что еще четверо человек задержаны по подозрению в участии в массовых беспорядках.
По фактам вышеуказанных инцидентов были возбуждены уголовные дела по пунктам 6 части статьи 104 ("Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”), части 1 по статье 235("Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств), по пунктам 1 и 7 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство  двух или более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой”) и части 1 статьи 185(“Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах”), части 2 статьи 225(“Массовые беспорядки”) УК РА, которые были объединены в одно производство.
По поручению главы СК предварительное следствие ведет группа, в состав которой вошли следователь по особо важным делам Главного управления СК и следователи следственного управления РА по Гегаркуникской области.