Առանց անակնկալների. Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը բավարարել է Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը 05/06/2020   14:21  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բավարարել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի աշխատակազմից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Միքայել Մինասյանը 2020թ մարտի 17֊ին որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի հարստացման 2 դրվագ, 314.3 հոդվածով՝ հայտարարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը): Խոսքն, ըստ քրեական գործի, 1 մլն 200 հազար դոլարի փողերի լվացման մասին է։ Ընդ որում՝ քրեական գործը հարուցվել է 2018թ֊ին։ Հատկանշական է, որ, թեև Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել մարտի 17֊ին, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը կալանավորման միջնորդությունը ներկակացրել է մարտի 23֊ին, որը մակարգվել է դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ մարտի 17-ին հերթապահ էին Ավան նստավայրի դատավորները, որոնք հայտնի են իրենց անաչառությամբ և վարույթն իրականացնող մարմինը կալանավորման միջնորդությունը ներկայացրել է Արտուշ Գաբրիելյանի հերթապահության ժամանակ, ով հայտնի է՝ տարբեր գործերով իշխանահաճո որոշումներ կայացնելով։
Մ.Մինասյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրա փաստաբանական թիմը այն որակել է իր աբսուրդության աստիճանով «Գրան Պրի» մրցանակի արժանի մեղադրանք։
11:37 06/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՄերժել եմ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը, որովհետև նրան ու նրա կառավարությանը համարում եմ ժողովրդի դավաճաններ
11:19 06/05/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՄիքայել Մինասյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի այսօր
16:23 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄիքայել Մինասյանին առաջադրված մեղադրանքն աբսուրդության աստիճանով արժանի է «Գրան Պրիի». Արմամ Մակինյան
22:13 02/05/2020  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը Միքայել Մինասյանին երջանիկ ապրելու առաջարկ է արել
22:11 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄիքայել Մինասյանին կալանավորելու միջնորդությունը ներկայացվել է 7 օր ուշ, որպեսզի դրա քննությունն իրականացնի Արտուշ Գաբրիելյանը. Փաստաբանը հետաքրքիր մանրամասներ է ներկայացրել

Без сюрпризов: судья Артуш Габриелян удовлетворил ходатайство следователя об аресте Микаела Минасяна 05/06/2020   15:10  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна удовлетворил ходатайство следователя об избрании отношении бывшего посла Армении при Святом престоле Микаела Минасяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщили в аппарате судьи Артуша Габриеляна.
Ранее агентство сообщило, 17 марта 2020 года Микаел Минасян был привлечен в качестве обвиняемого в рамках расследуемого в следственном управлении Комитета государственных доходов Армении уголовного дела по части 1 статьи 310.1(“Незаконное обогащение”) по двум эпизодам и статьи 314.3(“Представление ложных данных в декларациях”) и части 3 статьи 190(“Легализация имущества, полученного преступных путем”)УК РА. Речь, согласно уголовному делу, идет об отмывании денежных средств в размере 1 млн. 200 тыс. драмов.
Уголовное дело было возбуждено в 2018 году. Примечательно, что Минасян, хотя и был привлечен в качестве обвиняемого 17 марта, однако орган, осуществляющий производство, подал ходатайство об аресте 23 марта. Ходатайство поступило на рассмотрение к судье Артушу Габриеляну.
Адвокат Мигран Погосян в беседе с “ФактИнфо” заявил, что 17 марта дежурными были судьи из Аванской резиденции суда, которые известны своей беспристрастностью. Но орган, осуществляющий производство, подал ходатайство во время дежурства Артуша Габриеляна, который известен по угодным для власти решениям, вынесенным по разным уголовным делам.