Միքայել Մինասյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի այսօր 05/06/2020   11:19  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ քննարկելու Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի խափանման միջոցի հարցը։
Դատարանի որոշումը կհրապարակվի այսօր։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Միքայել Մինասյանը 2020թ մարտի 17֊ին որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի հարստացման 2 դրվագ, 314.3 հոդվածով՝ հայտարարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը): Խոսքն, ըստ քրեական գործի, 1 մլն 200 հազար դոլարի փողերի լվացման մասին է։ Ընդ որում՝ քրեական գործը հարուցվել է 2018թ֊ին։ Հատկանշական է, որ, թեև Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել մարտի 17֊ին, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը կալանավորման միջնորդությունը ներկակացրել է մարտի 23֊ին, որը մակարգվել է դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը «Փաստինֆո»ղ-ի հետ զրույցում ասել էր, որ մարտի 17-ին հերթապահ էին հանդիսանում Ավան նստավայրի դատավորները, որոնք հայտնի են իրենց անաչառությամբ և վարույթն իրականացնող մարմինը կալանավորման միջնորդությունը ներկայացրել է Արտուշ Գաբրիելյանի հերթապահության ժամանակ, ով հայտնի է՝ տարբեր գործերով իշխանահաճո որոշումներ կայացնելով։
Նշենք, որ Միքայել Մինասյանն այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ, սակայն կալանավորման որոշում դեռևս չի կայացվել։
16:23 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄիքայել Մինասյանին առաջադրված մեղադրանքն աբսուրդության աստիճանով արժանի է «Գրան Պրիի». Արմամ Մակինյան
22:13 02/05/2020  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը Միքայել Մինասյանին երջանիկ ապրելու առաջարկ է արել
22:11 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄիքայել Մինասյանին կալանավորելու միջնորդությունը ներկայացվել է 7 օր ուշ, որպեսզի դրա քննությունն իրականացնի Արտուշ Գաբրիելյանը. Փաստաբանը հետաքրքիր մանրամասներ է ներկայացրել
10:46 29/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՀուսով եմ, որ Նիկոլի հոգեկանն էնքան վատ չի, որ ինձ վերագրի մասնաբաժին նաև Գավառի հիվանդանոցում. Միքայել Մինասյան

Суд огласит решение по ходатайству об аресте Микаела Минасяна сегодня 05/06/2020 11:46 | Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по вопросу о мере пресечения в отношении бывшего посла Армении при Святом престоле Микаела Минасяна.
Решение суда будет оглашено сегодня, 6 мая.
Ранее сообщалось, что 17 марта 2020 года Микаел Минасян был привлечен в качестве обвиняемого в рамках расследуемого в следственном управлении Комитета государственных доходов Армении уголовного дела по части 1 статьи 310.1(“Незаконное обогащение”) по двум эпизодам и статьи 314.3(“Представление ложных данных в декларациях”) и части 3 статьи 190(“Легализация имущества полученного преступных путем”)УК РА. Речь, согласно уголовному делу, идет об отмывании денежных средств в размере 1 млн. 200 тыс. драмов.
Уголовное дело было возбуждено в 2018 году. Примечательно, что Минасян, хотя и был привлечен в качестве обвиняемого 17 марта, однако орган, осуществляющий производство, подал ходатайство об аресте 23 марта. Ходатайство поступило на рассмотрение к судье Артушу Габриеляну.
Адвокат Мигран Погосян в беседе с “ФактИнфо” заявил, что 17 марта дежурными были судьи из Аванской резиденции суда, которые известны своей беспристрастностью. Но орган, осуществляющий производство, подал ходатайство во время дежурства Артуша Габриеляна, который известен по угодным для власти решениям, вынесенным по разным уголовным делам.
Отметим, Микаел Минасянв настоящее время находится в розыске, однако решение об его аресте еще не вынесено.