Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը եղել է շփման գծում. ՊԲ համախատասխան ծառայությունները ամբողջությամբ դիտարկել են այցը 05/04/2020   20:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին շաբաթներին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում հակառակորդի կողմից նախաձեռնած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին արցախյան բանակի տրված պատասխանները պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար կարծես թե բավականին ցավոտ էին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ամենայն հավանականությամբ հենց դա է պատճառը, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ Ադրբեջանի ԶՈՒ ղեկավարությունը և, մասնավորապես, պաշտպանության նախարարը պարբերաբար այցեր են կատարում առաջնագծի տարբեր հատվածներ՝ փորձելով ինչ-որ կերպ ոգևորել բարոյալքված և մարտունակությունը կորցրած իրենց զինծառայողներին: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը նման այցով մայիսի 4-ին եղել է շփման գծի հյուսիսարևելյան և արևելյան հատվածներում, ինչն ամբողջությամբ դիտարկվել է ՊԲ համախատասխան ծառայությունների կողմից:
ԱՀ ԶՈՒ հրամանատարությունը հավատարիմ մնալով համավարակի պայմաններում հրադադարը պահպանելու մասին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հորդորից բխող պահանջներին, միաժամանակ տեղեկացնում է, որ առաջնագծում հակառակորդի ցանկացած շարժ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով իրականացված, գտնվում է ՊԲ համապատասխան ծառայությունների մշտադիտարկման ներքո, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները պատրաստ են հարկ եղած դեպքում ձեռնարկել իրադրությունից բխող անհրաժեշտ քայլեր:
18:52 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ1-ին զորամիավորման ՀՕՊ ստորաբաժանումներում անցկացվել են մասնագիտական վարժանքներ
11:59 02/05/2020  |  ԿորոնավիրուսԱյսօրվանից բաց է Կովսականի անցակետը․ Արցախ
20:59 01/05/2020  |  ԿորոնավիրուսԿովսականի անցակետը կվերաբացվի մայիսի 2-ի առավոտյան. ԱՀ պարետ
15:10 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀոգեբանական արգելագոտու հաղթահարում (լուսանկարներ)
19:22 28/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆերկայումս Արցախի Հանրապետությունում ադամաթուզի իրացման միջին գինը նորից նվազել է

Минобороны Арцаха: визит министра обороны Азербайджана полностью отслеживался соответствующими службами АО 05/05/2020   09:29  |  Лента новостей
Министерство обороны Республики Арцах выступило с заявлением по поводу активизации военного руководства Азербайджана.
"В последние недели на различных участках линии соприкосновения противоборствующих арцахских и азербайджанских войск противник нарушал режим прекращения огня. Ответ арцахской армии на эти нарушения, кажется, был довольно болезненным для военно-политического руководства Баку", - говорится в заявлении ведомства.
По всей видимости, как отмечается в заявлении, это является причиной того, что уже несколько дней, как руководство ВС Азербайджана и, в частности, министр обороны периодически посещает разные участки передовой, пытаясь каким-то образом воодушевить деморализованных и потерявших боеспособность военнослужащих.
"Министр обороны Азербайджана с подобным визитом 4-го мая побывал на участках, дислоцированных на северо-восточном и восточном направлениях. Его визит полностью отслеживался соответствующими службами Армии обороны. Командный состав ВС Арцаха, оставаясь верными требованиям, вытекающим из призыва генсека ООН о соблюдении режима прекращения огня в условиях пандемии, в то же время сообщает, что любое движение противника на передовой, в том числе на самом высоком уровне, отслеживается соответствующими службами Армии обороны, а передовые подразделения готовы в случае необходимости предпринять необходимые шаги, исходя из ситуации", - говорится в заявлении.