Ծխախոտի մաքսանենգությանը Հրաչյա Հակոբյանի մասնակցության վերաբերյալ հրապարակումներն ուղարկվել են Քրեական ոստիկանություն 05/04/2020   17:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մաքսանենգ ծխախոտի վերաբերյալ հրապարակումները Դատախազությունն ուղարկել է Քրեական ոստիկանություն՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու նպատակով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՌԴ իրավապահները Երևանից 40 տոննա մաքսանենգ ծխախոտ տեղափոխող ինքնաթիռ են կալանավորել: Այս լուրից հետո մամուլում և սոցիալական ցանցերում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ սույն մաքսանենգության հետևում կանգնած է Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ եղբայրը՝ իմքայլական պատգամավոր Հրաչ Հակոբյանը, որը սակայն, շտապեց հերքել այս տեղեկատվությունը:
«INFOPORT»-ի տվյալներով՝ ծխախոտն արտադրվել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանին պատկանող արտադրամասում: Մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտը ՌԴ արտահանելու գաղափարի հեղինակն ու կազմակերպիչը Խաչատուր Սուքիասյանի եղբոր խնամին է՝ քրեական հեղինակություն հանդիսացող Արամ Խռանյանը, որը հայտնի է «Արամչո» մականվամբ: Նա երկար տարիներ շարունակ ներգրավված է եղել տարբեր քրեական պատմություններում, բազմիցս դատապարտված է եղել, գտնվել ԱՄՆ բանտում: Վերջին շրջանում ռուսաստանաբնակ քրեական հեղինակությունների հետ հարաբերությունները փչացնելուց հետո նրան օգնության է հասել Խաչատուր Սուքիասյանը՝ միջնորդելով ՀՀ իշխանություններին կազմակերպել Արամ Խռանյանի վերադարձը Հայաստան: Միջնորդությունը բավարարվել է:
Երևանի ավագանու նախկին անդամի խոսքով, մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտ արտահանելով դրա եկամուտների մի որոշ մասը մտնում է պետական բյուջե և, ըստ օդում կախված հավաստի լուրերի, խոսքը ամսական շուրջ 15 մլն դոլարի մասին է, որը տարեկան շուրջ 150-170 մլն դոլար է կազմում:
Քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ կան բազմաթիվ հարցեր, թե այդ ինչ ծխախոտ էր, ուր էր գնում, ում գրպանն էր այդ գումարները մտնելու, դա առաջին անգամ էր, թե ոչ, ինչպես է եղել, որ արտակարգ դրության ժամանակ Հայաստանից ինքնաթիռ է թռչել և մաքսանենգ ապրանք տարել այն դեպքում, երբ արտակարգ դրության պայմաններում ինքնաթիռը կարող է դուրս գալ, երբ վարչապետը դրա մասին առնվազն գիտի: «Հետևաբար` նաև հարց է առաջանում արդյոք վարչապետն իմացել է, որ դա մաքսանենգ ծխախոտ է, թե նրան ստել են: Նաև պետք է հասկանալ, թե ինչո՞ւ սա հիմա եղավ և ինչի՞ մասին է վկայում, արդյո՞ք ռուսական իշխանություններն արդեն ուրիշ հարցեր են բարձրացնում»,-ասել էր Արմեն Բադալյանը:
15:58 04/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունն ստացել է վարչապետի աներորդու վերաբերյալ Արսեն Բաբայանի դիմումը
11:58 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍյուզաննա Բարսեղյանը նշանակվեց վարչապետի օգնական
15:10 03/05/20208-րդ միջոցառման շահառուների թիվը ընդլայնվել է ավելի քան 30 հազար ֆիզիկական անձանցով․ Նիկոլ Փաշինյան
11:29 03/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մատեուշ Մորավեցկիին
20:37 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄնացական Մարտիրոսյանը Նիկոլ Փաշինյանին դատապարտեց ապօրինի և մինչև հիմա պաշտոնավարում է.Աթանեսյան

Публикации о причастности шурина Пашиняна к контрабанде сигарет направлены в Уголовную полицию 05/04/2020   17:36  |  Лента новостей
Прокуратура Армении направила публикации о контрафактных сигаретах в Уголовную полицию для подготовки в уголовно-процессуальном порядке материалов и разрешения дальнейшего хода. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщил советник генпрокурора Армении по связям со СМИ Гор Абрамян.
Позже в соцсетях и прессе появилась информация, что за этой контрабандой стоит шурин премьер-министра Армении Грачья Акопян, который, однако, опроверг эту информацию.
По сведениям «INFOPORT», сигареты были произведены в цехе, принадлежащем бывшему председателю Комитета государственных доходов Вардану Арутюняну. По данным «INFOPORT», автором и организатором идеи экспорта табака в Россию контрабандой является сват брата Хачатура Сукиасяна – Арам Хранян, криминальный авторитет по кличке “Арамчо”. Сообщалось, что Арамчо был вовлечен в различные криминальные истории на протяжении многих лет, был неоднократно судим и находился в американской тюрьме. Отмечалось, в последнее время после того, как он испортил отношения с проживающими в России криминальными авторитетами, ему на помощь пришел Хачатур Сукиасян, обратившись к властям Армении с просьбой организовать возвращение Арама Храняна в РА. Ходатайство было удовлетворено.
По словам одного из бывших членов Совета старейшин Еревана,  определенная часть дохода от экспорта контрафактных сигарет поступает в госбюджет и, согласно муссируемым достоверным сведениям, речь идет о примерно 15 млн долларов в месяц, что в годовом разрезе составляет 150-170 млн. долалров.
Ранее политолог Армен Бадалян в беседе с "ФактИнфо" заявил, что в связи с этой историей возникает множество вопросов.
"В частности, что эта за сигареты были? В чьих карманах должны были осесть деньги? Происходит ли это впервые или нет? Как получилось, что во время действия режима чрезвычайного положения из Армении вылетает самолет и вывозит контрафактный товар в том случае, когда в условиях режима ЧП самолет может вылететь, когда премьер по крайней мере об этом знает? Следовательно, возникает также вопрос: знал ли премьер о том, что это контрабандные сигареты или ему лгали? Также надо понять, почему это происходит сейчас и о чем свидетельствует – действительно ли российские власти поднимают уже другие вопросы?” - сказал Армен Бадалян.