Խնդրեցի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը թույլ տալ ծանոթանալու իրենց թեժ գծի աշխատանքներին և նկարահանելու դրանք. Նաիրա Բաղդասարյան 05/01/2020   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նաիրա Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել և կից գրել.
«ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը արդեն մեկ ամսից ավելի է զբաղված է Ռուսաստանում գտնվող և այս օրերին դժվար կացության մեջ հայտնված ՀՀ քաղաքացիների խնդիրներով: Դեսպանությունը մինչ այս պահը մոտ 3000 հայտադիմում է ստացել և այդ քաղաքացիների մեծ մասը ցանկություն ունի վերադառնալ Հայաստան տարբեր հիմնավորումներով՝ մի մասը կորցրել է աշխանաքը, մի մասը վատառողջ է, մի մասը կացության խնդիր ունի: Նրանց, ովքեր կացության լուրջ խնդիր ունեն, դեսպանատունը տեղավորել է մեձմոսկովյան հյուրատներում՝ մինչ հնարավոր թռիչք: Հյուրատների պայմանները տարբեր են: Նրանք, ովքեր երեխաների հետ են կամ ունեն առողջական խնդիրներ տեղավորվում են հյուրանոցներում: Նրանք ովքեր երիտասարդ են, չունեն առողջական խնդիր և առանց ընտանիքի տղամարդիկ են, տեղավորվում են հանրակացարաններում: Կան ընտանիքներ էլ, որոնք վերադարձի կամ կացարանի խնդիր չունեն, սակայն, այս պահին սուղ սոցիալական պայմաններում են: Նրանց հետ ևս դեսպանությունը կապի մեջ է:
Երեկ ինձ գրած քաղաքացիներից տիկին Գայանե Տոնոյանին խոստացա, որ կփորձեմ ճշտել, արդյոք տեղ է հասել նրա լրացրած հայցադիմումը, թ՞ե ոչ, քանի որ հաճախ են թռիչքի սպասող քաղաքացիները բողոքում, որ գրանցվում են, բայց իրենց անունը չի հայտնվում հերթացուցակում, որը պարբերաբար հրապարակում է դեսպանությունը իր պաշտոնական էջում: Այդ իսկ պատճառով, խնդրեցի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը թույլ տալ ծանոթանալու իրենց թեժ գծի աշխատանքներին և նկարահանելու դրանք, որպեսզի մեր քաղաքացիները ավելի լավ պատկերացնեն աշխատանքային այն գործընթացը, որի արդյունքում մշակվում են իրենց հայցադիմումները: Տեսանյութում դեպանության մամուլի ծառայության աշխատակից Արամ Ոսկանյանը և արարողակարգի բաժնի պատասխանատու Էդգար Խաչատրյանը ներկայացնում են՝ իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքի ողջ ընթացքը»:

Журналист ознакомилась с работой посольства Армении в РФ по возвращению сограждан на Родину в условиях пандемии 05/01/2020   10:45  |  Лента новостей
Журналист Наира Багдасарян опубликовала видеоматериал на свой странице в соцсети Facebook.
"Посольство Армении в РФ уже более месяца занимается проблемами граждан РА, находящихся в России и оказавшихся в затруднительном положении. Посольство до сего момента получило порядка 3000 заявок, и большинство этих граждан изъявило желание вернуться в Армению по разным доводам: часть потеряла работу, некоторым нездоровится, а другим негде оставаться. Те, у кого возникли проблемы с проживанием, посольство разместило в подмосковной гостинице до возможного полета. Условия в отелях разные. Тех, кто с детьми, или тех, у кого проблемы со здоровьем, размещают в гостиницах. Молодых мужчин без семьи, у которых нет проблем со здоровьем, размещают в общежитиях. Есть семьи, у которых нет проблем с возвращением или проживанием, однако в данный момент они оказались в неблагоприятных социальных условиях", - рассказала Наира Багдасарян.
Он сообщила, что накануне ей написала госпожа Гаяне Тоноян, которой она обещала попытаться уточнить, дошла ли до адресата заполненная ею заявка или нет, поскольку дожидающиеся полета граждане часто жалуются на отсутствие после регистрации их имени в списке, который периодически публикует посольство на своей официальной странице.
"По этой причине я попросила посольство Армении в РФ позволить ознакомиться с работой их горячей линии и заснять их на камеры, чтобы наши граждане лучше представляли весь рабочий процесс, в результате которой обрабатываются их заявки", - сообщила Багдасарян.
Она  указала, что в видеоматериале сотрудник пресс-службы посольства Арам Восканян и ответственный работник отдела протокола Эдгар Хачатрян представляют весь процесс проводимой ими работы.