Առանց միմյանց օգնելու չենք կարող առաջ շարժվել․ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Աշխատանքի օրվա առթիվ 05/01/2020   10:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Աշխատանքի օրն է:
Այս տարի այն անցնում է արտակարգ դրության պայմաններում, ոմանց՝ բուժաշխատողի, տաքսու և շտապօգնության մեքենայի վարորդի, ոստիկանի ու փրկարարի, նրանց մյուս գործընկերների համար՝ նույնիսկ անընդհատ աշխատանքային ռեժիմով: Առաջին հերթին ուզում եմ շնորհավորել և երախտիքի ու բարեմաղթանքի խոսքեր հղել հենց ա՛յդ ոլորտների մարդկանց, հատկապես բժիշկներին ու բուժաշխատողներին, որոնց համար այս օրերին հիվանդանոցը թե՛ տուն է, թե՛ ընտանիք: Նրանք արժանի են ամենաբարձր գնահատականի, այդ թվում՝ նաև պետության կողմից հատուկ վերաբերմունքի և պարգևի:
Շնորհակալ եմ նաև բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այս օրերին աշխատում են սովորականից ավելի ծանրաբեռնված, առանց տրտնջալու: Նրանք գիտակցում են, որ իրենց ամեն մի լրացուցիչ ջանք կարող է առնվազն մեկ կյանք փրկել, մեկ ընտանիքի համար հաց ստեղծել, նպաստել քաղաքացու և երկրի անվտանգության պահպանությանը:
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ձեզնից ոմանք ժամանակավորապես կտրվել են աշխատանքից, ոմանք կորցրել են աշխատանքն՝ իրենց ամենօրյա ապրուստի միակ միջոցը: Հասկանում եմ ձեր ընտանիքների վիճակը և կիսում եմ ձեր մտահոգությունները: Հասկանում եմ, թե այս իրավիճակում ինչ է նշանակում մնալ առանց աշխատանքի:
Գիտեմ, որ այս պահին ձեզնից շատերը փրկօղակ են որոնում: Պետության աջակցության կարիք կա, նաև միմյանց ձեռքն ամուր բռնելու կարիք կա, որովհետև առանց իրար օգնելու չենք կարող առաջ շարժվել, առավել ևս՝ արտակարգ իրավիճակում: Դուք բոլորդ աշխատանքի մարդիկ եք, աշխատանք սիրող մարդիկ: Եւ բնավ կապ չունի, թե, արտակարգ իրավիճակով պայմանավորված, որտեղ եք այս պահին՝ տանը մեկուսացա՞ծ, թե՞ շինհրապարակում, վիրահատական սեղանի առա՞ջ, թե՞ գիտական թեզը շարունակելիս, ծառայության մեջ ե՞ք, թե՞ սպասում եք գործատուի զանգին:
Այսօր անգամ ամենազարգացած և հարուստ երկրներում սոցիալական լուրջ խնդիրներ են առաջացել: Մենք նույնպես գտնվում ենք բարդ կացության մեջ: Մի կողմից՝ համավարակն իր հետևանքներով, մյուս կողմից՝ տնտեսական ու ֆինանսական խնդիրները, և դրանց կողքին՝ սոցիալական, մարդկային խնդիրները: Բոլոր դեպքերում էլ պետությունն առաջին հերթին և մենք բոլորս անելիք ունենք։
Իրավիճակից ելքը պետություն-գործատու-աշխատող եռանկյունում է, որը պետք է լինի կուռ ամբողջություն: Սակայն լուծման ուղին առաջին հերթին պատասխանատվությունն է, կարգապահությունը, զգոնությունը և նաև հոգատարությունն աշխատող մարդու նկատմամբ, որպեսզի հնարավորինս շուտ հաղթահարենք համավարակը և վերադառնանք բնականոն կյանքի:
Մենք սովոր ենք դժվարություններ հաղթահարել, և այսօր էլ դա պետք է անենք միասին: Իսկ հաղթահարելը նույնպես աշխատանք է, որը ոչ ոք մյուսի փոխարեն չի կարող անել:
Եղեք ամուր, եղեք հաստատակամ:
Առողջություն, ուժ և կորով ձեր մտքին, հոգուն ու մարմնին:
Ամենայն բարիք ձեր տանն ու ընտանիքներին:
14:04 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի հայերի միությունն աջակցում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ծիծեռնակաբերդում «Հայ պարկ» հիմնելու նախաձեռնությանը
13:13 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևորում եմ Հայաստանի և Իսրայելի միջև շարունակական համագործակցությունը. նախագահ Արմեն Սարգսյանն ազգային տոնի առթիվ շնորհավորել է Իսրայելի նախագահին
14:00 28/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է մի շարք օրենքներ
12:17 27/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիդերլանդների թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդրին
09:32 24/04/2020  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանը կստորագրի՞ աղմկահարույց օրենքը․ «Ժողովուրդ»
13:50 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹավիթյան բարերարի համար առաջնային էր առաջադեմ ու զարգացած Հայաստանի տեսլականը. նախագահը ցավակցել է Ասո Թավիթյանի մահվան կապակցությամբ

Мы привыкли преодолевать трудности, и сегодня должны это делать вместе - президент Армении 05/01/2020   10:22  |  Лента новостей
Президента Республики Армения Армен Саркисян направил послание ко Дню труда.Послание приводит пресс-служба президента РА.
Сегодня День труда.
В этом году он проходит в условиях чрезвычайного положения, для некоторых – медицинских работников, водителей такси и машин скорой помощи, полицейских и спасателей, их других коллег – даже в режиме непрерывного труда. Хочу в первую очередь поздравить, адресовать слова благодарности и добрые пожелания именно людям этих профессий, особенно, врачам и медицинским работникам, для которых больница в эти дни стала и домом, и семьёй. Они достойны самой высокой оценки, в том числе, также особого отношения и награды со стороны государства.
Благодарен также тем людям, которые в эти дни работают с большей, чем обычно, нагрузкой, не жалуясь. Они осознают, что их каждое дополнительное усилие может, как минимум, спасти одну жизнь, создать хлеб для одной семьи, способствовать охране безопасности граждан и страны.
По причине коронавируса некоторые из вас временно прервали работу, некоторые потеряли работу – свой единственный источник средств к существованию. Я понимаю состояние ваших семей и разделяю вашу озабоченность. Понимаю, что значит в этой ситуации остаться без работы.
Знаю, что в этот момент многие из вас ищут спасательный круг. Есть нужда в государственном содействии, также есть нужда в том, чтобы крепко взяться друг с другом за руки, потому что, не помогая друг другу, не сможем двигаться вперёд, тем более, в чрезвычайной ситуации. Вы все – люди труда, любящие труд люди. И совершенно не важно, где вы оказались в данный момент в связи с чрезвычайной ситуацией: дома в изоляции или на стройплощадке, перед операционным столом или продолжаете работу над научным трудом, находитесь на службе или ожидаете звонка от работодателя.
Сегодня даже в самых развитых и богатых странах возникли серьёзные социальные проблемы. Мы также находимся в сложном положении. С одной стороны – пандемия со своими последствиями, с другой – экономические и финансовые проблемы, и рядом с ними социальные, человеческие проблемы. Во всех случаях государство, в первую очередь, и мы все должны многое сделать.
Выход из ситуации в треугольнике государство-работодатель-работник, и этот треугольник должен быть крепким единым целым. Однако путь решения прежде всего – это ответственность, дисциплина, бдительность, а также забота по отношению к трудящемуся человеку, чтобы нам как можно скорее преодолеть пандемию и вернуться с нормальной жизни.
Мы привыкли преодолевать трудности, и сегодня должны это делать вместе. А преодоление – тоже труд, который никто за другого не сможет сделать.