Արսեն Բաբայանը Հրաչյա Հակոբյանի գրառման կապակցությամբ դիմում է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն 05/01/2020 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանին և այս կապակցությամբ դիմում է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն:
Նա նշում է, որ դատախազությունն առնվազն պետք է ստուգի Հրաչյա Հակոբյանի հայտարարությունը:
Հիշեցնենք, որ Հրաչյա Հակոբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը իր կոռուպցիոն «արիշվերիշներից» ուշադրություն շեղելու համար հարց է հնչեցնում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված:
«Հարցնում է, թե էդ ինչե՞ր եք բանակցում Ղարաբաղի մասով: Կարծում եմ ԱԳՆ-ն եւ վարչապետի խոսնակը սպառիչ պատասխան են տվել այդ հարցերին: Բայց քանի որ հետաքրքիր հարցերի սեզոնը բացվել է, ես էլ իմ հերթին եմ ուզում հարց տալ Արթուր Վանեցյանին: Իսկ կարո՞ղ է մի օր պարզվել, որ Վանեցյանը ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից հեռացվել է օտարերկրա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված լինելու պատճառով: Կարո՞ղ է պարզվել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստերի ճնշման ներքո նրան ստիպել է խոստովանել օտերարկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հովաքագրված լինելու փաստը:
Իսկ կարո՞ղ է պարզվել, որ Փաշինյանը պարզել է նաեւ հավաքագրման պայմանները: Օրինակ՝ կարո՞ղ է պարզվել, որ Շվեյցարիայում գտնվող Արթուր Վանեցյանի ոչ միայն վարչապետի եւ ՀՔԾ պետի հետ ունեցած հեռախոսազրույցներն են գաղտնալսվել, այլեւ նրա եւ Միքայել Մինասյանի բանակցությունները, թե ինչպես է Վանեցյանը Մինասյանից սեփականությունները շորթում՝ նրան ու նրա ընտանիքի անդամներին քրեական պատասխանատվության չենթարկելու, եւ հետագայում երիտհանրապետականների «նոր իշխանություն» հաստատելու հեռանկարի դիմաց:
Գիտեմ գիտեմ: Շատերը կասեն, որ եթե օտարերկրյա գործակալի թեմա կա, դա պետք է լուծվի քրգործերի կոնտեքստում: Բայց համաշխարհային պրակտիկան էսպես է. օտարերկրյա գործակալներին բռնում եւ դատում են, երբ ուզում են հավաքագրող երկրի հետ հարաբերություն փչացնել: Իսկ եթե ոչ, գործակալին չեզոքացնում են, որ նա ուղղակի չկարողանա գործել: Իսկ Հայաստանը չի ուզում հարաբերություններ փչացնել ոչ մի երկրի հետ»,-գրել էր Հակովյանը:
«Շատ տարօրինակ կերպով տեսանք, որ Գլխավոր դատախազության դռները փակ են, այսինքն արտակարգ դրության ժամանակ դատախազության դռները փակ են: Այսօր ոչ աշխատանքային օր է, բայց դատախազությունը հսկող տարածք է, դատախազության ներսում միշտ ոստիկանության աշխատակիցներ կան և երբեք դատախազության դուռը փակ չի լինում»,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արսեն Բաբայանն ու շեշտեց, որ կանխատեսելի է, որ դատախազությունը կարող է չաշխատել և հենց դրա համար էլ մինչ իր գալը էլեկտրոնային փոստով ուղարկել է դիմումը:
Նա շեշտեց, որ վստահ է վերջին շրջանում Հրաչյա Հակոբյանի բոլոր գրառումներն արված են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից: Ապա ավելացրեց, որ լինելով ԱԺ պատգամավոր՝ Հակոբյանը զրպարտչական հայտարարություն է անում և ձևակերպում է այնպես, որ իր կարծիքով իրեն հնարավոր չլինի պատասխանատվության ենթարկել զրպարտչության համար:
«Ինչու՞ հենց Հրաչյա Հակոբյանը, քանի որ բոլորս գիտենք, որ նա վարչապետի ընտանիքի անդամն է և հանրության մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ եթե վարչապետ Փաշինյանի ընտանիքի անդամն է խոսում նման բաների մասին, ուրեմն ինքը տեղեկացված է: Սակայն ամբողջ հայտարարությունը դեղին մամուլին հարիր հայտարարություն է»,-ասաց Բաբայանը:

Арсен Бабаян подал заявление в Прокуратуру в связи с записью шурина Пашиняна в Facebook 05/01/2020   13:11  |  Лента новостей
Бывший заместитель  руководителя аппарата Национального собрания Армении Арсен Бабаян требует привлечь к ответственности депутат от правящей фракции "Мой шаг" Грачью Акопяна, и в этой связи обратился в Генеральную прокуратуру РА.
По его словам, Прокуратура по меньшей мере должна проверить заявление Акопяна.
Напомним, Грачья Акопян ранее на свой странице в Facebook написал, что экс-глава Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян с целью отвлечь внимание от своих коррупционных сделок якобы адресует вопрос премьер-министру Николу Пашиняну, спрашивая его: "Вокруг чего ведутся переговоры по Карабаху?"
По словам Акопяна, раз уж "сезон интересных вопросов" открыт, то и у него есть вопросы к Ванецяну.
В частности, как отметил он, может ли однажды выясниться, что Ванецяна сняли с должности по причине того, что он был завербован иностранными спецслужбами? Далее, депутат задается вопросом, может ли выясниться, что Пашинян под давлением фактов вынудил его признать факт вербовки иностранными спецслужбами?
"Может ли выясниться, что были прослушаны не только телефонные разговоры находившегося в Швейцарии Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна и премьера, но и разговоры Ванецяна и Микаела Минасяна о том, как Ванецян вымогает собственность Минасяна в обмен на отказ от привлечения его и членов его семьи к уголовной ответственности, а в будущем - на  перспективу установления новой власти "младореспубликанцев", - пишет депутат.
Акопян отмечает, что многие в ответ на это укажут, что “тема иностранных агентов должна получать разрешения в контексте уголовных дел”.
“Однако мировая практика такова: иностранных агентов ловят и судят, когда хотят испортить отношения с вербовавшей страной. Если же нет, то агента нейтрализуют, чтобы он не смог просто действовать. А Армения не хочет портить отношения ни с одной из стран”, - написал Акопян.
Арсен Бабаян назвал странным то, что двери в Генпрокуратуру в условиях режима чрезвычайного положения закрыты.
"Сегодня нерабочий день, но Прокуратура – охраняемая территория. Внутри здания Прокуратуры всегда находятся сотрудники Полиции, и никогда двери Прокуратуры не были закрыты", - заявил в беседе с журналистами Арсен Бабаян.
Бабаян отметил, что он предвидел это, и поэтому направил письмо на адрес электронной почты.
Он  выразил уверенность, что  все опубликованные Акопяном записи были сделаны премьер-министром Николом Пашиняном. Он добавил, что Акопян, будучи депутатом парламента, позволяет себе клеветническое заявление и формулирует его так, чтобы его, как он полагает, невозможно было привлечь к ответственности.
"Почему именно Грачья Акопян?Поскольку все мы знаем, что он является членом семьи премьер-министра, и у общественности может создаться впечатление, что если об этом говорит член семьи премьера, то он проинформирован. Однако это заявление от начала до конца – заявление в духе желтой прессы", - сказал Бабаян.