Հայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի կատարմանն ուղղված փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել 04/30/2020   23:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 30-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար և Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ Յելենա Միլոշևիչը հեռահար կարգով ստորագրեցին ՊՀԾ 2019-2024թթ. Հայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի կատարմանն ուղղված փոխըմբռնման հուշագիր։
Հուշագիրը կարևոր գործիք է ՊՀԾ և ՀՀ կառավարության համար մինչև 2030 թվականը երկրում պարենային անվտանգության ապահովմանն ուղղված կարողությունները ուժեղացնելու գործընթացում։
Հնգամյա ռազմավարական պլանի շրջանակներում ՊՀԾ-ն Հայաստանի և ՀՀ բնակչության համար կիրագործի զարգացման փոխակերպվող մոտեցում, ներդրումների միջոցով կաջակցի ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող Հայաստանի զարգացման օրակարգի ծախսարդյունավետ, կայուն և ներառական ծրագրերին։
2019-2024թթ. Հայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի ներքո աջակցություն կտրամադրվի առավել խոցելի խմբերին և միաժամանակ կնպաստի վերջիններիս ինտեգրմանը տնտեսական գործունեության մեջ՝ այսպիսով խթանելով Հայաստանում կայուն և արդար տնտեսական աճի տեմպերը: ՊՀԾ-ն, մասնավորապես, աջակցություն կցուցաբերի ՀՀ Կառավարության եկամտաբեր աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության որակի ապահովման, ժամանակակից և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման, կանաչ ագրոբիզնեսի արդիականացման, կլիմայի նկատմամբ զգայուն ներդրումների խթանման ջանքերին և կիրականացնի ծրագրեր, որոնք ուղղված են Հայաստանում պարենային անապահովության, թերսնուցման վերացմանն ուղղված ջանքերին, մարդկային կապիտալի զարգացմանը, բնակչության առողջության բարելավմանը։
11:40 22/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագիրը նախազգուշացրել է համաճարակի պատճառով համաշխարհային քաղցի վտանգի մասին. Գազետա.ռու
17:16 21/04/2020  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՓոխզիջումները պետք է լինեն համաչափ. Մնացականյանը մեկնաբանել է Լավրովի հայտարարությունը

Армения подписала Меморандум о взаимопонимании с Всемирной продовольственной программой ООН 05/01/2020   09:24  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армения Зограб Мнацаканян и глава офиса Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП) в Армении и представитель ВПП Елена Милошевич 30-го апреля  дистанционным способом подписали меморандум о взаимопонимании, направленный на реализацию плана Национальной стратегии ВПП Армении на 2019-2024 годы. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Меморандум является важным инструментом для ВПП и правительства Армении в процессе усиления потенциала по обеспечению продовольственной безопасности в стране до 2030 года.
В рамках пятилетнего стратегического плана Всемирная продовольственная программа применит преобразовательный подход развития, поддерживая посредством инвестиций рентабельные, устойчивые и инклюзивные программы повестки дня в области развития Армении, реализуемые правительством страны.
В рамках Национальной стратегии Армении на 2019-2024 гг. содействие будет оказано наиболее уязвимым группам и в то же время будет способствовать их интеграции в экономическую деятельность, тем самым стимулируя в Армении темпы стабильного и справедливого экономического роста.  ВПП, в частности, окажет правительству содействие в создании доходных рабочих мест, обеспечении качества образования, развития современных и возобновляемых источников энергии, модернизации зеленого агробизнеса, усилиям по стимулированию инвестиций в вопросах климата, а также реализует программы, которые нацелены на усилия по устранению продовольственной необеспеченности, развитие человеческого капитала и улучшение здоровья населения.
14:49 23/07/2018  |  Лента новостейЗамглавы Минобороны Армении провел ряд встреч в штаб-квартире ООН