Այսպես դժվար է լինելու. Փաշինյանը՝ կառավարության նիստում 04/30/2020 11:53 | Կորոնավիրուս
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր դժգոհել է, որ քաղաքացիները չեն պահպանում վարակից խուսափելու պայմանները։ «Մենք մի քանի պայման ենք ասում վարակից խուսափելու համար, բայց ակնհայտորեն այդ պայմանները չեն պահվում, այսպես դժվար է լինելու»,- կառավարության այսօրվա նիստում նշել է ՀՀ վարչապետը:
Ըստ նրա, եթե չհաջողվի հասնել քաղաքացիների վարքագծային որոշակի կանոնների պահպանմանը, ապա խնդիրներ ենք ունենալու: «Ես տեսա, որ մարդիկ խմբերով կանգնած զրուցում էին: Եթե այդտեղ մի վարակված լիներ, ակնհայտորեն, այդ 10-15 հոգին վարակվելու էին:
Մենք հիմա սահմանափակումների ռեժիմից դուրս գալու մասին խոսում ենք ոչ թե նրա համար, որ հաղթահարված է, այլ ակնհայտ է, որ մինչեւ առնվազն հաջորդ տարվա մարտ-ապրիլ մենք ունենալու ենք դեպքեր:
Հետեւաբար, չենք կարող մեկ տարի փակված ռեժիմով ապրել: Ամբողջ աշխարհի երկրներում տեղի են ունենում մեղմացումներ՝ չնայած կորոնավիրուսը առկա է: Մեզ անհրաժեշտ է վարքագծային նոր կաննորեի հաստատում, որպեսզի կարողանանք զուգահեռ ապրել, որովհետեւ փակված այլեւս հնարավոր չէ շարունակել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նոր քաղաքականության պայմաններում, երբ ասիմպտոմ եւ թեթեւ վիճակում գտնվող վարակվածներին տուն ուղարկեն, ըստ Ն.Փաշինյանի, կարողանալու են սպասարկել մոտ 1500 ծանր դեպք՝ հաշվի առնելով, թե նրանցից քանիսը թոքերի օդափոխման կարիք կունենան:

"Так будет трудно": Пашинян прокомментировал ситуацию с коронавирусом в стране 04/30/2020   12:57  |  Коронавирус
Премьер-министр Армении сегодня посетовал на несоблюдение гражданами условий по ограждению тот коронавируса.
“Мы обозначили несколько условий для ограждения от вируса, но очевидно, что они не соблюдаются. Так будет трудно”, - заявил Пашинян на заседании правительства в четверг.
По его словам, если не удастся добиться соблюдения гражданами определенных правил поведения, то у нас возникнут проблемы.
“Я воочию удостоверился, что люди, собравшись в группы, стоят и общаются. Если бы среди них оказался один инфицированный, то человек 10-15 заразились бы”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер указал, что речь о снятии ограничений пошла не из-за преодоления сложившейся ситуации, а стало очевидна вероятность подтверждения случаев по меньшей мере до марта-апреля следующего года.
“Поэтому мы не можем жить в закрытом режиме целый год. По всему миру имеют место послабления, несмотря на наличие коронавируса”, - сказал он.
Премьер заявил о необходимости утверждения новых правил поведения, чтобы суметь параллельно жить, потому что дальше закрываться невозможно.
По мнению Пашиняна, в условиях новой политики, когда  пациентов без симптомов и с легким течением болезни отправят домой, можно будет обслуживать 1500 тяжелых случаев с учетом того, что некоторые из них будут нуждаться в искусственной вентиляции легких.