Կարո՞ղ է պարզվել, որ վարչապետը Վանեցյանին ստիպել է խոստովանել հավաքագրված լինելու փաստը. Հրաչյա Հակոբյան 04/30/2020 12:33 | Մեկնաբանություն
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը իր կոռուպցիոն արիշվերիշներից ուշադրություն շեղելու համար իբր հարց է հնչեցնում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 30–ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հարաչյա Հակոբյանը։ Նա մասնավորապես նշել է.
«Թե էդ ինչե՞ր եք բանակցում Ղարաբաղի մասով: Կարծում եմ ԱԳՆ-ն եւ վարչապետի խոսնակը սպառիչ պատասխան են տվել այդ հարցերին: Բայց քանի որ հետաքրքիր հարցերի սեզոնը բացվել է, ես էլ իմ հերթին եմ ուզում հարց տալ Արթուր Վանեցյանին:
Իսկ կարո՞ղ է մի օր պարզվել, որ Վանեցյանը ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից հեռացվել է օտարերկրա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված լինելու պատճառով: Կարո՞ղ է պարզվել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստերի ճնշման ներքո նրան ստիպել է խոստովանել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հովաքագրված լինելու փաստը:
Իսկ կարո՞ղ է պարզվել, որ Փաշինյանը պարզել է նաեւ հավաքագրման պայմանները: Օրինակ՝ կարո՞ղ է պարզվել, որ շվեյցարիայում գտնվող Արթուր Վանեցյանի ոչ միայն վարչապետի եւ ՀՔԾ պետի հետ ունեցած հեռախոսազրույցներն են գաղտնալսվել, այլեւ նրա եւ Միքայել Մինասյանի բանակցությունները, թե ինչպես է Վանեցյանը Մինասյանից սեփականությունները շորթում՝ նրան ու նրա ընտանիքի անդամներին քրեական պատասխանատվության չենթարկելու, եւ հետագայում երիտհանրապետականների «նոր իշխանություն» հաստատելու հեռանկարի դիմաց:
Գիտեմ գիտեմ: Շատերը կասեն, որ եթե օտարերկրյա գործակալի թեմա կա, դա պետք է լուծվի քրգործերի կոնտեքստում: Բայց համաշխարհային պրակտիկան էսպես է. օտարերկրյա գործակալներին բռնում եւ դատում են, երբ ուզում են հավաքագրող երկրի հետ հարաբերություն փչացնել: Իսկ եթե ոչ, գործակալին չեզոքացնում են, որ նա ուղղակի չկարողանա գործել: Իսկ Հայաստանը չի ուզում հարաբերություններ փչացնել ոչ մի երկրի հետ»:

"Может ли выяснится, что Пашинян вынудил Ванецяна признать факт вербовки иностранными спецслужбами?" У депутата возникли вопросы к экс-главе СНБ 04/30/2020   14:00  |  Комментарий
Депутат Национального Армении от правящей фракции "Мой шаг", шурин премьер-министра РА Грачья Акопян открыто обратился к бывшему главе Службы национальной безопасности Артуру Ванецяну, адресовав последнему несколько вопросов.
Ранее Артур Ванецян в своем заявлении задавался вопросом, вокруг чего ведутся переговоры по Карабаху – о поэтапном или пакетном решении.
“Бывший глава СНБ Артур Ванецян с целью отвлечь внимание от своих коррупционных сделок якобы адресует вопрос премьер-министру Николу Пашиняну, спрашивая его: "Вокруг чего идут переговоры по Карабаху? Полагаю МИД и пресс-секретарь премьера дали исчерпывающие ответы на эти вопросы”, - написал депутат.
По словам Акопяна, раз уж "сезон интересных вопросов" открыт, то и у него есть вопросы к Ванецяну.
В частности, как отметил он, может ли однажды выясниться, что Ванецяна сняли с должности по причине того, что он был завербован иностранными спецслужбами? Далее, депутат задается вопросом, может ли выясниться, что Пашинян под давлением фактов вынудил его признать факт вербовки иностранными спецслужбами?
"Может ли выясниться, что были прослушаны не только телефонные разговоры находившегося в Швейцарии Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна и премьера, но и разговоры Ванецяна и Микаела Минасяна о том, как Ванецян вымогает собственность Минасяна в обмен на отказ от привлечения его и членов его семьи к уголовной ответственности, а в будущем - на  перспективу установления новой власти "младореспубликанцев", - пишет Грачья Акопян.
Акопян отмечает, что многие в ответ на это укажут, что “тема иностранных агентов должна получать разрешения в контексте уголовных дел”.
“Однако мировая практика такова: иностранных агентов ловят и судят, когда хотят испортить отношения с вербовавшей страной. Если же нет, то агента нейтрализуют, чтобы он не смог просто действовать. А Армения не хочет портить отношения ни с одной из стран”, - написал Акопян.