Վարչապետի խոսնակը չի հերքել՝ Յուքոմի վաճառքի վերաբերյալ քննարկում եղել է ու հնչեցրել պատասխան մեղադրանքներ 04/28/2020 14:48 | Մեկնաբանություն
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը Գագիկ Խաչատրյանին ու նրա որդիներին մեղադրել է մաֆիա ղեկավարելու մեջ ու ընդգծել, որ վարչապետը դժգոհ է կոռուպցիոներների առնչվող քրեական գործերի քննությունից, բայց դեռ համբերատար սպասում է։
Նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ ասվում է. ՀՀ կառավարության ունեցած տվյալներով Գագիկ Խաչատրյանը եւ նրա որդիները ղեկավարել են Հայաստանում երկար տարիներ գործած կոռուպցիոն, մաֆիոզ համակարգ, ինչի արդյունքում կուտակել են մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ապօրինի հարստություն: Վարչապետի դիրքորոշումն այն է, որ այդ թալանվածը պետք է մինչեւ վերջ վերադարձվի պետությանը։
Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքը ամենատարբեր առիթներով ի պատասխան ՀՀ վարչապետի այն ելույթներին, թե կոռումպացված պաշտոնատար անձանց, այդ թվում Պետեկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի եւ նրա ընտանիքի կողմից Հայաստանի պետությունից եւ ժողովրդից թալանվածը կոպեկ առ կոպեկ պետք է վերադարձվի, հայաստանյան տարբեր պաշտոնյաների հետ իրենց նախաձեռնությամբ ունեցած շփումների ընթացքում պատրաստակամություն են հայտնել վերադարձնել իրենց թալանածը եւ վերականգնել պետությանը պատճառված վնասը:
ՀՀ կառավարության ունեցած տվյալներով Գագիկ Խաչատրյանը եւ նրա որդիները ղեկավարել են Հայաստանում երկար տարիներ գործած կոռուպցիոն, մաֆիոզ համակարգ, ինչի արդյունքում կուտակել են մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ապօրինի հարստություն: Վարչապետի դիրքորոշումն այն է, որ այդ թալանվածը պետք է մինչեւ վերջ վերադարձվի պետությանը:
Ինչ վերաբերվում է UCOM ընկերությանը, նրա բաժնեմասերի օտարումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ, հնարավոր է միայն ՀՀ կառավարության համաձայնությամբ: Այն բանից հետո, երբ ընկերության բաժնետերերի մեջ վեճ է ծագել եւ օրակարգում հայտնվել է բաժնետերերի կազմի փոփոխության հարց, կառավարության դիրքորոշումը եղել է այն, որ Խաչատրյանների բաժնեմասի վաճառքը հնարավոր կլինի միայն այն պարագայում, եթե այդ վաճառքի դիմաց ստացվող ողջ գումարը փոխանցվի Հայաստանի պետական բյուջե: Այս դիրքորոշումը ուժի մեջ է նաեւ այսօր՝ ապօրինի ծագմամբ ցանկացած գույքի պարագայում:
Վարչապետի դիրքորոշումն այն է, որ եթե պարզվի, որ այս ողջ ընթացքում եղել են պաշտոնյաներ, ովքեր փորձել են այս գործընթացից անձնական օգուտներ ստանալ, նրանք պետք է պատասխան տան օրենքի առաջ նույն կերպ, ինչպես Խաչատրյանների մաֆիոզ համակարգի ներկայացուցիչները:
Ասեմ նաեւ, որ վարչապետը մի քանի անգամ այդ թվում հրապարակային դժգոհություն է արտահայտել, որ հայտնի կոռուպցիոներների առնչվող քրեական գործերը չունեն հանրության կողմից ակնկալվող արդյունավետություն: Վարչապետը՝ առայժմ համբերատար, Հայաստանի իրավապահ համակարգից սպասում է արագ եւ կոնկրետ արդյունքների:
Նշեմ նաեւ, որ կառավարությունը տեղեկություններ ունի, որ UCOM ընկերությունում կոռուպցիոն ծագման փայաբաժին ունի նաեւ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը եւ Խաչատրյանների դե յուրե փայաբաժնի մի մասի սեփականատերը հենց Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանն է: Վարչապետը ակնկալում է, որ իրավապահները պատշաճ քննության կենթարկեն նաեւ Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի ղեկավարած կոռուպցիոն համակարգը, որը նույնպես արտահայտվել է տարբեր հաջողակ բիզնեսներում փայաբաժիններ ձեռքբերելով:

Пресс-секретарь премьера Армении не опровергла информацию о переговорах вокруг продажи Ucom и озвучила ответные обвинения 04/28/2020   15:44  |  Лента новостей
По имеющимся у правительства Армении данным, бывший председатель Комитета государственных доходов, экс-министр финансов Армении Гагик Хачатрян и его сыновья руководили действовавшей на протяжении многих лет коррупционной, мафиозной системой. В результате этого они накопили незаконно нажитое состояние на сотни миллионов долларов. Позиция премьер-министра Армении заключается в том, что награбленное до последней копейки должно быть возвращено государству. Об этом написала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян ан своей странице в соцсети Facebook.
Семья Гагика Хачатряна по разным поводам в ответ на выступления премьер-министва Армении о том, что отнятое у государства коррумпированными чиновниками, в том числе бывшим председателем Комитета госдоходов Гагиком Хачатряном и его семьей, должно быть возвращено до последней копейки, в состоявшихся по их инициативе беседах с разными армянскими чиновниками выражала готовность вернуть награбленное и возместить причиненный государству ущерб.
Что касается компании UCOM, то, как указала Геворкян, отчуждение ее акций в соответствии с законодательством Республики Армения возможно только при согласии правительства.
"После того, как между акционерами компании возник спор и на повестке дня появился вопрос о смене состава акционеров, позиция правительства заключалась в том, что продажа акций Хачатрянов будет возможна только в том случае, если вся вырученная от этой продажи сумма будет перечислена в госбюджет Армении. Эта позиция в силу по сей день, в случае  любого незаконно нажитого имущества", - написала пресс-секретарь премьера.
Она также сообщила, что "позиция премьера состоит в том, что в случае, если выяснится, что все это время были чиновники, которые пытались извлечь из этого процесса личную выгоду, то они должны ответить перед законом так же, как представители мафиозной системы Хачатрянов".
Геворкян также добавила, что премьер несколько раз, в том числе публично, выражал недовольство тем, что касающиеся известных коррупционеров уголовные дела не обладают эффективностью, на которую рассчитывает общественность.
"Премьер пока терпеливо ожидает от правоохранительной системы Армении быстрых и конкретных результатов", - написала пресс-секретарь главы правительства.
Она также отметила, что "правительство располагает информацией о том, что долей акций коррупционного происхождения в компании UCOM владеет также Микаел Минасян, зять третьего президента Армении Сержа Саргсяна, и  владельцем де-юре доли акций Хачатряном является именно Микаел Минасян".
Премьер рассчитывает, что "правоохранители подвергнут надлежащему расследованию и коррупционную систему, руководимую семьей Сержа Саргсяна, что также проявилось приобретением доли акций в разном успешном бизнесе".