4300 բաժանորդ հոսանքազրկվել է, 736 ընտանիք էլ զրկվել է գազից. Փաշինյանը տվյալներ է հրապարակել 04/28/2020 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ կոմունալների վարձավճարները չվճարելու դեպքում կասկածի տակ կլինի ամբողջ հանրապետությունում էլկետրաէներգիայի մատակարարման հարցը։
Ըստ նրա՝ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ճգնաժամային իրավիճակը, սոցիալական խնդիրը նկատի ունենալով կառավարությունը հայտարարեց, որ արտակարգ դրության ընթացքում կոմունալ վարձերը չվճարելու համար անջատումներ չեն լինելու, սակայն այդ ընթացքում հույս ունեին, որ ապրիլի 16-ին արտակարգ դրությունը կավարտվի:
Բայց արտակարգ դրությունը շարունակվեց, իսկ այս հայտարարության արդյունքում ոչ միայն սկսեցին կոմունալները չվճարել սոցիալապես անապահով անձինք, այլև նրանք, ովքեր հնարավորություն ունեն:
«Երբ մենք 10 օր առաջ նայում էինք, թե ովքեր չեն վճարել, հիմա տեսնում ենք, որ նաև հարուստ մարդիկ են սկսել չվճարել ու այդ չվճարման պատճառն այն է, որ կառավարությունն ասել է՝ չվճարելու դեպքում անջատումներ չեն լինելու: Այստեղ առաջանում է հետևյալ խնդիրը՝ փաստորեն բաժանորդները համատարած չեն վճարում ցանցերին, ցանցերն էլ արտադրողներին, արտադրողները չեն կարողանում վճարել իրենց մատակարարներին և աշխատողներին, չեն վճարում հարկեր և համակարգը կարող է քանդվել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտեց, որ ընտրությունը ոչ թե նրանում է, թե 1000-5000 հոգու հոսանքը պետք է անջատել, թե ոչ, այլ հարցն այն է, թե երկրում հոսանք ընդհանրապես լինելո՞ւ է, թե՞ ոչ:
«Հանրային ծառայության հանձնաժողովը մեր առաջ հարց էր դնում, ասում էր, որ եթե այսպես գնանք ոչ թե մեր ընտրությունը լինելու է առանձին մարդկանց գազը կամ հոսանքն անջատելը, այլ երկրում հոսանք կամ գազ կա թե ոչ: Այս պայմաններում մենք համաձայնություն տվեցինք, որ հանրային ծառայության հանձնաժողովն ու մատակարար ընկերությունները որոշակիորեն կոշտացնեն իրենց դիրքորոշումը»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ-ում կա 775 հազար էլեկտրական էներգիայի բաժանորդ և 623 հազար գազի բաժանորդ, և այս պահին անջատվել է 4300 բաժանորդների հոսանք և 736 գազի բաժանորդների գազի մատակարարում: «պետք է տեղորոշել այն մարդկանց, ովքեր իրոք աջակցության կարիք ունեն»,- ասաց Փաշինյանը:

Пашинян озвучил число абонентов, лишившихся газа и электричества 04/28/2020   13:29  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире со своей страницы в Facebook заявил, что повсеместный отказ населения от коммунальных платежей может обернуться энергетическим коллапсом.
По его словам, правительство, учитывая возникшую из-за пандемии коронавируса кризисную ситуацию, социальные проблемы, заявила, что отключений из-за неуплаты коммунальных платежей на период действия режима чрезвычайного положения не будет, однако власти в то время надеялись на  завершение ЧП 16 апреля.
Но, как отметил Пашинян, срок действия режима чрезвычайного положения продлили, а в результате этого заявления отказываются производить платежи за коммунальные услуги не только социально необеспеченные лица, но и платежеспособные.
"Мы видим, что  даже богачи стали не платить, и причина в том, что правительство заявило, что отключений не будет в случае неуплаты. Фактически абоненты стали повально не платить Элсетям. А Элсети не могут рассчитаться с производителями, а последние, в свою очередь, -  с поставщиками и сотрудниками. Не платят налогов, и система в итоге может развалиться", - заявил премьер.
Пашинян отметил, что выбор не в том, что электричества лишаться 1000-5000 абонентов, а в том, что под угрозой может оказаться электроснабжение.
"Комиссия по регулированию услуг ставит перед нами вопрос, утверждая, что если так дальше пойдет, то мы можем оказаться перед выбором –либо мы  отключаем газ и электричество отдельным абонентам или возникнет вопрос, будет в стране электричество и газ ли нет. В этих условиях мы дали согласие на то, чтобы КРОУ и компании-поставщики ужесточили свою позицию", - пояснил премьер.
Он сообщил, что в Армении электроэнергию потребляют 775 тыс. абонентов, а газ -  623 тыс. абонентов. В данный момент электричество отключили 4300 абонентов, а подачу газа – 736 абонентам.
"Надо установить лиц, которые действительно нуждаются в поддержке", - отметил Пашинян.
10:17 28/04/2020  |  КоронавирусКитайское СМИ развеяло мифы о новом коронавирусе – РИА Новости
10:11 28/04/2020  |  КоронавирусБилл Гейтс предположил, когда мир вернется к нормальной жизни после пандемии коронавируса - ТАСС
09:16 28/04/2020  |  СпортВ Японии усомнились в проведении Олимпиады в Токио без вакцин от нового коронавируса - Интерфакс
17:14 27/04/2020  |  КоронавирусБолее 60 пациентов с коронавирусом проходят лечение в инфекционной больнице Гюмри