Առաջիկա 10 օրվա ընթացքում պետք է տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները բացվեն. Փաշինյան 04/28/2020 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք պետք է կորոնավիրուսի պայմաններում ապրենք մեր բնականոն կյանքով և հիմա պարետը նոր որոշում է ստորագրում: Այս մասին այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ըստ այդ որոշման՝ հանվում է բնակության վայրից ոչ ավելի քան 1 կմ հեռավորությամբ ֆիզիկական վարժություններ ու հեծանվավարում իրականացնելու նախկին սահմանափակումը և թույլատրվելու է բնակության վայրից 1 կմ հեռավորության տարածքում զբոսնել»,-ասաց Փաշինյանը:
«Ընտանիքի անդամները միասին կարող են զբոսանքի դուրս գալ: Սակայն այս ամենի հետ պահպանվում է տեղաշարժման թերթիկ ունենալու պահանջը՝ նախկինի նման»,-ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ առաջիկա 10 օրերի ընթացքում աստիճանաբար սահմանափակումների թուլացում կլինի:
«Մենք մտածում ենք, որ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում պետք է տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները բացվեն, բայց ամեն ոլորտի համար առողջապահության նախարարությունը պետք է անվտանգության կանոնների պահպանման որոշակի տրամաբանություն դնի»,-ասաց վարչապետն ու հայտնեց, որ միայն կրթական համակարգում է, որ սահմանափակված կպահվի:

Пашинян анонсировал поэтапное снятие ограничений на все виды экономической деятельности в течение 10 дней 04/28/2020 14:13 | Коронавирус
Премьер-министр Армении заявил о поэтапном смягчении введенных с целью предотвращения коронавируса нового типа ограничений в течение ближайших 10 дней.
“Мы должны в условиях коронавируса вернуться к обычному укладу жизни. Сейчас комендант подписывает решение, согласно которому будут сняты ранее введенные ограничения на физические упражнения и вождение велосипеда на расстоянии не более одного километра от места проживания. Будут разрешены прогулки в радиусе одного 1 км от места проживания”, - сообщил Пашинян.
“Члены семьи вместе могут выйти на прогулку. Однако вместе с тем они должны соблюдать требования, в частности, как и прежде они должны иметь при себе пропуск для передвижения”, - сказал Пашинян.
“Мы подумываем над открытием всех сфер экономической деятельности в течение ближайших 10 дней, но каждому из секторов Минздрав должен предписать соблюдение определенных правил безопасности”, - заявил премьер. Он добавил, что ограничения сохранятся только в сфере образования.