Հայտնաբերվել է գերմանացիների կողմից խորտակված «Արմենիա» ջերմանավը 04/27/2020 22:08 | Միջազգային լրահոս
Ղրիմի ափերի մոտ հայտնաբերվել է 79 տարի առաջ խորտակված «Արմենիա» ջերմանավը ։ «Արմենիա»- ի կործանումը համարվում է պատմության մեջ ամենախոշոր ծովային աղետներից մեկը, հայտնում է «Զվեզդա» հեռուստաալիքը:
Ջերմանավը խորտակել են գերմանացիները 1941 թվականին։ Նավը գտնվում է մեծ լանջի վրա 1,5 հազար մետր խորության վրա՝ ափից մոտ 18 մղոն հեռու։ Հատուկ սարքավորումների օգնությամբ փորձագետները կարող են մանրամասնորեն դիտել հայտնաբերված նավի ուրվագծերը։ Խորտակված «Արմենիա»- ի մակերեւույթից նմուշներ վերցնելու համար ջրի մեջ իջեցվել են մանիպուլյատոր-սարքեր ։
«Արմենիա»- ի կործանումը համարվում է ամենախոշոր ծովային աղետներից մեկը, որը մի քանի հազար մարդու կյանք է խլել։ Փորձագետները ճշտել են, որ տարհանման եւ մարտական գործողությունների առանձնահատկությունների պատճառով այդ տարածաշրջանում զոհվածների ճշգրիտ թիվը չի հաջողվի պարզել: Մասնավորապես, գերմանական ավիացիայի հարձակումից հետո ուժեղ ծանրաբեռնվածության պատճառով ջերմանավը գրեթե ակնթարթորեն խորտակվել է։
Հեռուստաալիքը ճշտել է, որ մինչեւ նավի հայտնաբերման պահը նրա ճշգրիտ գտնվելու վայրը հայտնի չէր, որոնելիս տարբեր վարկածներ են մշակվել: Նավի գտնվելու վայրի մանրամասները գաղտնի են պահվում՝ խորջրյա արշավի անցկացման պատճառով:
«Արմենիա» մարդա-բեռնատար ջերմանավը կառուցվել է Լենինգրադում 1928 թվականին, նույն թվականին նավն իջեցվել է ջրի վրա։ 1941 թվականի նոյեմբերի 7-ին նավը, որը մի քանի հազար վիրավոր մարտիկներ եւ տարհանվող քաղաքացիներ էր տեղափոխում, ջրասույզ Է եղել Ղրիմի մոտ՝ գերմանական ավիացիայի կողմից:

Обнаружен потопленный немцами теплоход «Армения» 04/28/2020   09:11  |  Лента новостей
Возле крымского побережья найден затонувший 79 лет назад теплоход «Армения». Гибель «Армении» считается одной из крупнейших морских катастроф в истории, передает Lenta.ru со ссылкой телеканал «Звезда».
Теплоход был потоплен немцами в 1941 году. Судно находится на большом склоне на глубине 1,5 тысячи метров примерно в 18 милях от берега. С помощью специального оборудования эксперты могут просмотреть очертания найденного корабля в деталях. Для взятия образцов с поверхности погибшей «Армении» в воду были спущены устройства-манипуляторы.
Гибель «Армении» считается одной из крупнейших морских катастроф, которая унесла жизни нескольких тысяч человек. Эксперты уточнили, что из-за особенностей эвакуации и боевых действий в том регионе точное число погибших выяснить не удастся. В частности, из-за сильного перегруза после атаки немецкой авиации теплоход затонул практически моментально.
Телеканал уточнил, что до момента обнаружения судна его точное местоположение было неизвестно, при поиске отрабатывались разные версии. Детали местонахождения корабля держат в секрете по причине проведения глубоководной экспедиции.
Пассажирско-грузовой теплоход «Армения» был построен в Ленинграде в 1928 году, в этом же году судно было спущено на воду. 7 ноября 1941 года корабль, перевозивший несколько тысяч раненых бойцов и эвакуируемых граждан, был потоплен немецкой авиацией возле Крыма.