Մենք հանձնառու ենք բոլոր պատեհ առիթներով բարձրաձայնել ոչ միայն մեր նախնիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանության, այլև Մեծ Եղեռնին հաջորդած այլ ցեղասպանությունների մասին. Արարատ Միրզոյան 04/24/2020 12:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրցոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցից լուսանկարներ է տեղադրել ու գրել. «Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 105 տարի առաջ իրենց պատմական հայրենիքում ցեղասպանության ենթարկված մեր հայրենակիցների հիշատակը: 1,5 միլիոն տղամարդ և կին, ծեր և երեխա սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին։
Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված այս ոճիրը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության դեմ կատարված հանցագործություն էր: Վստահ եմ, որ ժամանակակից Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ առերեսումը, ճանաչումը և արդարացի հատուցումը չունի որևէ այլընտրանք:
Որպես այդ արհավիրքի միջով անցած և վարապրած ժողովուրդ՝ մենք հանձնառու ենք բոլոր պատեհ առիթներով բարձրաձայնել ոչ միայն մեր նախնիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանության, այլև Մեծ Եղեռնին հաջորդած այլ ցեղասպանությունների մասին, որպեսզի թույլ չտանք մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կրկնումը»։

Спикер парламента Армении:Турция должна признать факт Геноцида армян и предоставить справедливые репарации - Мирзоян 04/24/2020   12:59  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян ко дню памяти жертв Геноцида армян направил послание.
"Сегодня мы отдаем дань памяти нашим соотечественникам, которые сто пять лет назад подверглись геноциду на своей исторической родине. Полтора миллиона мужчин и женщин, стариков и детей были убиты лишь по той причине, что являлись армянами", - говорится в послании.
Как отметил спикер парламента Армении, это варварское преступление, организованное на государственном уровне в Османской империи, было совершено не только в отношении армян, оно является преступлением против всего человечества.
"Уверен, что для современной Турции не существует другой альтернативы - она должна примириться с собственной историей, признать факт Геноцида армян и предоставить справедливые репарации. Мы, как представители народа, выжившего в этой страшной трагедии, должны использовать любую подходящую возможность, чтобы напоминать не только о геноциде в отношении наших предков, но и о всех последующих геноцидах - с целью недопущения повторения подобных преступлений против человечества", - отмечается в послании.