Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը համարում ենք ոչ միայն մեր ազգային, այլև համամարդկային օրակարգի հարց. Նիկոլ Փաշինյան 04/24/2020   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օսմանյան Թուրքիայի երկար տարիների հայատյաց քաղաքականությունը 1915 թվականին երիտթուրքերի կառավարության օրոք հասավ գագաթնակետին: Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Տարիներ տևած և պետական որոշմամբ իրականացված ցեղասպանության հետևանքով Արևմտյան Հայաստանն ամբողջությամբ հայաթափվեց: 1.5 մլն մեր հայրենակիցներ սպանվեցին, հարյուր հազարավոր հայեր դարձան գաղթական զրկվելով իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքից: Մեծ եղեռնի հետևանքով հայ ժողովուրդը ոչ միայն ահռելի մարդկային կորուստներ կրեց, այլև ենթարկվեց հայրենազրկման և մշակութային ջարդի: Անդառնալի են մեր ժողովրդի հոգևոր և կրոնական ժառանգության կորուստները: Հսկայական էին նրա նյութական վնասները: Օսմանյան կայսրության իշխանությունների իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն մեր ժողովրդի ինքնության, այլև ողջ մարդկային քաղաքակրթության դեմ ուղղված հանցագործություն էր: 1915 թվականի ապրիլի 24-ը դրաձավ այս ողջ գործընթացի ամենաուժեղ խորհրդանիշը, որովհետև այդ օրը հարյուրավոր հայ մտավորականներ, կրոնական ու քաղաքական գործիչներ երիտթուրքերի կառավարության հրամանով ձերբակալվեցին, աքսորվեցին, սպանվեցին կամ անհետ կորան»,-ասաց վարչապետը:
Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել է աշխարհի 30 երկիր և վարչապետը նշեց, որ երախտապարտ ենք բոլոր այն պետություններին, միջազգային կառույցներին, հոգևոր և աշխարհիկ առաջնորդներին, ովքեր իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդին, ճանաչում և դատապարտում են Հայոց ցեղասպանությունը. «Ինչու մեկ դար անց չեն մարում մեր զգացմունքները, իսկ մեր սրտերում էլ ավելի վառ է այրվում հիշատակի ճրագը: Պատասխանը պարզ է. Անցել է մեկ դարից ավելի, սակայն չեն վերացված Ցեղասպանության հետևանքները: Առ այսօր Թուրքիան կատարվածի համար որևէ զղջում չի հայտնել, ներողություն չի հայցել, դա է պատճառը, որ մենք այսօր հայտարարում ենք` հիշում ենք և պահանջում: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը համարում ենք ոչ միայն մեր ազգային, այլև համամարդկային օրակարգի հարց, որովհետև ապրիլի 24-ը ոչ միայն մեր անմեղ զոհերի խնկարկման օր է, այլև մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործության»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
16:07 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրեն Գալստյանը նշանակվել է արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար
15:42 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ է նշանակվել Ստեփան Ծատուրյանը
13:48 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը «Ռադիոիզոտոպերի արտադրության կենտրոն»-ին կհատկացնի 74 մլն դրամ
13:39 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲազմաթիվ մենաշնորհային, կոռուպցիոն, արտոնյալ մեխանիզմներ ուղղակի ոչնչացրել ենք. Փաշինյան
11:45 23/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ասո Դավիդյանի մահվան կապակցությամբ
08:52 23/04/2020  |  ՄամուլԻշխանությունը գտել է Հայաստանի թիվ 1 քավորին Իջեւանի քաղաքապետ դարձնելու ուղին․ «Հրապարակ»

Премьер Армении почтил память жертв Геноцида армян и выступил с посланием из Цицернакаберда 04/24/2020   10:36  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с супругой Анной Акопян у мемориального комплекса "Цицернакаберд" почтил память жертв Геноцида армян 1915 года.
Премьер возложил венок у мемориального комплекса и цветы к Вечному огню. Траурная церемония сопровождается живым исполнением известного пианиста, заслуженного артиста Айка Меликяна. Премьер-министр Армении выступил с посланием из мемориального комплекса.
"Сегодня 105-я годовщина Геноцида армян. В результате длившегося годами и осуществленного на государственном уровне Геноцида армяне были полностью изгнаны из Западной Армении. Полтора миллиона наших соотечественников были убиты. Сотни тысяч армян стали изгнанниками, лишившись права жить на своей исторической Родине. Армянский народ не только понес страшные потери, но лишился Родины и подвергся культурному геноциду", - сказал Пашинян.
Премьер отметил, что трудно оценить все потери армянского народа.
“Геноцид армян стал не только преступлением против идентичности армянского народа, но и всей цивилизации. А 24 апреля стало символом этого преступления, потому что в этот день сотни армянских интеллектуалов, религиозных и политических деятелей, были арестованы по распоряжению правительства младотурков, сосланы, убиты или пропали без вести”, - сказал премьер Армении.
Он напомнил, что Геноцид армян официально признало 30 стран мира. Премьер выразил признательность всем государствам, международным структурам, духовным и мировым лидерам, которые выражают свою солидарность с армянским народом, признают и осуждают Геноцид армян.
“Почему спустя век не утихает наша боль и еще сильнее горит огонь памяти. Ответ прост. Прошло больше века, однако до сих пор не устранены последствия Геноцида. Турция до сих пор не раскаялась в содеянном и не попросила прошения за свои преступления. В этом кроется причина того, что мы и сегодня заявляем "Помним и требуем”, - заявил Пашинян.