Բազմաթիվ մենաշնորհային, կոռուպցիոն, արտոնյալ մեխանիզմներ ուղղակի ոչնչացրել ենք. Փաշինյան 04/23/2020 13:39 | ԼՐԱՀՈՍ
2020 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով առաջին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի մեծությունը կազմում է 246 մլրդ դրամ: Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան՝ նշելով, որ նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է 11.3 տոկոս աճ, իսկ 2018 թվականի նկատմամբ աճը կազմել է 37.4 տոկոս:
«Սրանք խոսուն ցուցանիշներ են: Իհարկե, հիմա ճգնաժամով պայմանավորված մեզ մոտ պարամետրերը փոխվելու են, բայց ինչու եմ սա նշում: Իմ կարծիքով այս երկու ցուցանիշները վկայում են, որ մենք ըստ էության բազմաթիվ մենաշնորհային, կոռուպցիոն, արտոնյալ մեխանիզմներ ուղղակի ոչնչացրել ենք և հիմա այս պրոցեսի արդյունքում հնարավորություն ենք ստացել ավելացնել առողջապահության ոլորտի ծախսերը, զինվորականների, ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրացնել, թոշակներն ավելացնել, կրթաթոշակներն ենք ավելացնում: Մյուս կողմից էլ մենք գումարները ծախսելիս պետք է յոթ չափենք, մեկ կտրենք հասկանալու համար, արդյոք այդ գումարը ճիշտ տեղում ենք ներդնում, որն իր մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը բերելու է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян заявил о ликвидации многочисленных монопольных и коррупционных механизмов в Армении 04/23/2020   14:22  |  Лента новостей
Сумма поступлений в госбюджет от уплаченных первыми крупнейшими налогоплательщиками Армении за первый квартал 2020 года налогов составила более 246 млрд. драмов, сообщил премьер-министр Никол Пашинян на заседании заседания правительства в четверг.
При этом он указал, что по сравнению с первым кварталом 2019 года рост показателя составил 11,3%, а по сравнению с 2018 годом - 37,4%.
“Это очень красноречивые показатели. Естественно, с учетом кризиса у нас все параметры изменятся, но эти два показателя свидетельствуют о том, что мы, по сути, просто ликвидировали многочисленные монопольные, коррупционные и привилегированные механизмы. Теперь же в результате этого процесса можем увеличить расходы здравоохранения, зарплаты военных и учителей, повысить пенсии и стипендии и так далее. С другой стороны, мы при расходовании средств должны семь раз отмерить и один раз отрезать, чтобы понять, внедряем ли мы эту сумму в куда следует и возымеет ли это мильтипликативный эффект”, - сказал Пашинян.