ՊԵԿ-ը հրաժարվեց բանկային գաղտնիքի վիճահարույց օրենսդրական փաթեթի հետագա քննարկման ընթացքից 04/23/2020 16:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեն, իր հսկողական գործառույթների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում բանկային և ապահովագրական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունների ստացման ու տրամադրման, ինչպես նաև համալիր հարկային ստուգումների արդյունավետ և ամբողջական իրականացման նկատառումներից ելնելով, նախաձեռնել և հանրային քննարկման է ներկայացրել ««ՀՀ բանկային գաղտնիքի մասին օրենքում» փոփոխություն կատարելու մասին», ««Ապահովագրության և ապահովագրական գործունեության մասին»» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծերի փաթեթը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն, հանդիսանալով օրենքով սահմանված գաղտնիքի պահպանման համար պատասխանատու կառույց, արհեստական խոչընդոտների պատճառով երբեմն զրկված է լինում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունների կատարման հնարավորությունից։
Հաշվի առնելով ներկայացված նախագծերի վերաբերյալ հանրային արձագանքը, և նկատի ունենալով, որ խնդրի կարգավորմանը հնարավոր է հասնել նշված տեղեկությունների ստացման համար դատավարական այլ ընթացակարգեր սահմանելու միջոցով` ՊԵԿ-ն այս փուլում ձեռնպահ է մնում ներկայացված նախագծերի քննարկման հետագա ընթացքից։

КГД Армении воздерживается от дальнейшего процесса рассмотрения спорного пакета о банковской тайне 04/23/2020   16:50  |  Лента новостей
Комитет государственных доходов Армении в рамках своих контрольных функций, в том числе взятых на себя по ратифицированным Республикой Армения международным договорам обязательств, исходя из соображений получения и предоставления сведений, содержащих банковскую страховую тайну, а также проведения эффективных и полных комплексных налоговых проверок, инициировала и представила на общественное обсуждение пакет законопроектов о внесении поправок в законы РА “О банковской тайне”, “О страховке и страховой деятельности” и Налоговый кодекс РА. Об этом сообщает пресс-служба КГД Армении.
Дело в том, что Комитет госдоходов, будучи структурой, ответственной за охраны установленной законом тайны, по причине искусственных препятствий порой бывает лишен возможности выполнения взятых на себя Республикой Армения обязательств.
“С учетом общественного отклика на представленные проекты и принимая во внимание то, что достичь урегулирования проблемы можно посредством установления иных процессуальных процедур для получения указанных сведений, КГД на данном этапе воздерживается от дальнейшего процесса рассмотрения представленных проектов”, - говорится в заявлении.