ՀՀԿ ԳՄ ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ 04/23/2020   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդն ու քաղաքակիրթ աշխարհը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Օսմանյան Թուրքիայում անցած դարասկզբին պետականորեն ծրագրված և աննախադեպ դաժանությամբ մարդկության դեմ իրագործված մեծագույն հանցագործություններից մեկի` Մեծ եղեռնի հետևանքով իր բնօրրանում ոչնչացվեց, հայրենազրկվեց հայ ժողովրդի մի հատվածը:
Մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում, խնկարկում և խոնարհվում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն սրբադասված մեր նահատակների հիշատակի առջև:
Խաղաղություն նրանց տառապած հոգիներին:
Այսօր նաև երախտագիտությամբ ենք հիշում իրենց կյանքի փրկության, արժանապատվության և ազգի հարատևման համար պայքարած ու անասելի փորձությունների միջով անցած մեր նախնիներին:
Փառք նրանց:
Ուղիղ հինգ տարի առաջ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հրապարակվեց հայ ժողովրդի միասնական կամքն ու միտքն արտահայտող կարևորագույն մի փաստաթուղթ` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, որի մայր օրինակը ի պահ հանձնվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Այն այսօր` հինգ տարի հետո էլ, նույնքան արդիական է և այս հարցում մեր համերաշխության, համախմբվածության խորհրդանիշ ու համազգային պայքարի ուղենիշ:
Այսօր մեր պարտքն է մեր սերունդներին փոխանցել անվտանգ և հզոր հայրենիք: Բոլորը պետք է վստահ լինեն, որ նոր ցեղասպանություն մենք թույլ չենք տալու: Այլևս երբեք թույլ չենք տալու:
Պատմական արդարության համար մղվող համազգային պայքարը պարտավոր ենք բացառիկ միասնականությամբ շարունակել: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման խնդիրը պետք է այնքան ժամանակ լինի Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի մաս, մինչև հասնենք մարդկային խղճի և արդարության հաղթանակին` անհանդուրժողականության, ատելության և չարի հանդեպ:
Ցեղասպանության հարցում մերժողականությունն ապագա չունի, հատկապես՝ այսօր, երբ աշխարհի բազում երկրներ և կազմակերպություններ իրենց ձայնն են միացրել արդարության պայքարին։
Ապրիլի 24-ին մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ սրությամբ գիտակցել հայոց անկախ պետականության բացառիկ նշանակությունը։ Պետականություն, որն իր հզորությամբ այսուհետ թույլ չի տա նման հանցագործության կրկնությունը, որի համար կշարունակի գերակա մնալ մեր արդար դատը միջազգային ատյաններում պաշտպանելու պարտավորությունը, և որն այս հանցագործության հետքերը սրբելու յուրաքանչյուր փորձ կդիտարկի որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության շարունակություն:
Այսօր, գլուխ խոնարհելով մեր սրբադասված անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, մենք պարտավոր ենք արձանագրել, որ հայ ժողովրդի՝ սեփական հայրենիքում ազատ և խաղաղ ապրելու ձգտման հիմքում պետք է ընկած լինի այնքան բաղձալի միասնականությունը:
Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի անմար կրակի շուրջ որպես մեր ցավի և պայքարի խորհրդանիշ ամեն տարի խոնարհվող ծաղիկների փոխարեն, hամաճարակի ներկայիս պայմաններում բյուր աղոթքներով հիշենք ու ոգեկոչենք մեր նախնիների հիշատակը և վերահաստատենք Հայկական բարձրավանդակում հայ ժողովրդի հարատևման ամուր վճռականությունն ու կամքը, մեր մշտական պայքարը քրիստոնեական հավատքի, Հայաստանի անկախության և ազատության համար:
20:02 21/04/2020Մեր մտահոգությունը և վրդովմունքն ենք արտահայտում Արցախի հարցով ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող արտաքին քաղաքականության կապակցությամբ. ՀՀԿ
21:13 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔսան տարի առաջ մեր կուսակցությունն անվանեցին Պատերազմի կուսակցություն. Սամվել Նիկոյան
17:00 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետականի եվրոպական գործընկերները շնորհավորել են կուսակցության հիմնադրման 30-ամյակի կապակցությամբ
12:21 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ 30-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձներ են ստացվել Ռուսաստանից և Չինաստանից
09:35 17/03/2020  |  ՄամուլԱրթիկի ՀՀԿ-ական քաղաքապետի չգրանցված մեքենաներն ու տարօրինակ ծախսեր. Օղակը սեղմվում է
08:59 07/03/2020  |  ՄամուլՃանաչել «պետության զավթման» փաստը. Հասարակական սեկտորի ուշագրավ «նրբերանգները»․ «Փաստ»
10:10 11/02/2020  |  ՄամուլՀՀԿ-ն որոշել է չեզոք մնալ և չմասնակցե՞լ քարոզարշավին․«Ժողովուրդ»
09:36 07/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն նախազգուշացնում է՝ նման գործողությունները թուլացնում են Հայաստանի դիրքերը ռազմավարական գործընթացներում
13:56 03/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ–ում գործելու է հանրային ընդունարան
09:32 27/12/2019  |  ՄամուլՔաղաքական ուժերը քեֆ-ուրախության մեջ են. ՀՀԿ-ն «քաղաքական» աստառ է հաղորդել իր խնջույքին. «Հրապարակ»

Исполнительный орган РПА направил послание в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян 04/23/2020   17:51  |  Лента новостей
Возглавляемый третьим президентом РА Сержем Саргсяном Исполнительный орган Республиканской партии Армении направил послание в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян. Тескт послания опубликован на сайте РПА.
Сегодня армянский народ и цивилизованное человечество взывают к памяти жертв Геноцида армян. Вследствие Большой резни - государственно запланированного и осуществлённого с беспрецедентной жестокостью в начале прошлого века в Османской Турции одного из величайших преступлений против человечества, часть армянского народа была уничтожена на своей исторической Родине, лишена родной земли.
Мы воздаём дань уважения, воскуряем ладан и преклоняемся перед памятью полутора миллионов наших канонизированных жертв Геноцида армян 1915 года.
Мир их замученным душам.
Сегодня также с благодарностью вспоминаем наших предков, боровшихся за спасение их жизни, достоинства и за существование нации и прошедших через несказанные испытания.
Слава им!
Ровно пять лет назад в Мемориальном комплексе Цицернакаберда был опубликован отображающий единую волю и мысль армянского народа документ – Всеармянская Декларация к 100-летию Геноцида армян, оригинал которой передан на хранение Музею-институту Геноцида армян. Этот документ, сегодня, спустя пять лет, столь же актуален и остаётся символом нашего единства и сплочённости в этом вопросе, ориентиром общенациональной борьбы.
Сегодня наш долг передать нашим поколениям безопасную и мощную Родину. Все должны быть уверены, что мы не допустим нового геноцида. Больше никогда не допустим.
Ведущуюся за историческую справедливость общенациональную борьбу мы обязаны продолжать в исключительном единстве. Задача международного признания и осуждения Геноцида армян должна оставаться во внешнеполитической повестке Армении до тех пор, пока не достигнем победы человеческой совести и справедливости над нетерпимостью, ненавистью и злом.
Отрицание в вопросе Геноцида не имеет будущего, особенно сегодня, когда многие страны и организации мира присоединили свой голос к борьбе за справедливость.
24 апреля мы обязаны с особой остротой осознавать исключительное значение независимой армянской государственности. Государственности, которая своей мощью отныне не позволит повторения подобного преступления, для которой продолжит оставаться приоритетом обязанность защищать наш справедливый суд в международных инстанциях, и которая будет рассматривать каждую попытку стереть последствия этого преступления как продолжение направленного против человечества преступления.
Сегодня, склоняя головы перед памятью наших канонизированных невинных жертв, мы обязаны констатировать, что в основе стремления армянского народа жить свободно и мирно на собственной родине должно лежать столь вожделенное единство.
В нынешних условиях эпидемии, вместо ежегодно возлагаемых к Вечному огню Мемориала жертв Геноцида армян на возвышенности Цицернакаберда цветов – символа нашей боли и борьбы, несчётными молитвами помянем, вознесём воззвание к памяти наших предков и подтвердим прочную решимость и волю армянского народа к вечной жизни на Армянском нагорье, к нашей постоянной борьбе за христианскую веру, независимость и свободу Армении".